Reklaam sulgub sekundi pärast

Power nap – uinak, mis muudab sind säravaks ja energiliseks!

Mitte miski ei aita jõuvarusid kiiremini taastada kui uinak keset päeva. Millised on une erinevad faasid? Millist kasu saab lühikesest lõunauinakust? Kuidas kujundada uinak, mis vastab täpselt sinu vajadustele? Loe edasi ja saa teada!

Mitte miski ei aita jõuvarusid kiiremini taastada kui uinak keset päeva. Millised on une erinevad faasid? Millist kasu saab lühikesest lõunauinakust? Kuidas kujundada uinak, mis vastab täpselt sinu vajadustele? Loe edasi ja saa teada!

Kahjuks vaadatakse keset päeva tukastamisele sageli viltu. Tekib küsimus, kellel ometi on võimalik kiirete toimingute vahelt leida hetk, et silm looja lasta? Need, kes seda teevad, on kindlasti laisad ja ambitsioonitud. Kas neil midagi targemat teha polegi? Töölaua taga tukastajast saab naerualune ning kui me ise hetkeks silmad kinni paneme ja unemaale kulgema hakkame, tunneme süüd.

Kuulsad tukastajad

Tegelikult on kiire uinak üks võimsamaid vahendeid enesearenduseks. Vähe sellest, et magamine tugevdab füüsilist ja vaimset tervist, muudab see ka intelligentsemaks ja produktiivsemaks. Kuulsad ja edukad mehed teavad seda juba ammu. Ajaloos on palju tuntud tukastajaid – näiteks Winston Churchilli päevakavas oli raudkindel koht pärastlõunasel unel. Napoleon Bonaparte suutis magada isegi lahinguvälja lähedal, kus kahurid paukusid. Salvador Dali uskus, et üks suure kunstniku tunnuseid on „võtmega uni“. Tema ja Albert Einstein harrastasid erilist mikround, mis kestis vaid sekundi! Dali hoidis selleks rasket metallvõtit vasaku käe kahe sõrme vahel, käe kohale põrandale paigutas ta taldriku – kui ta magama jäi, kukkus võti vastu taldrikut ja äratas kunstniku. 

Õpi oma kassilt

Inimesed on ühed vähesed olendid, kes magavad kogu une ühes pikas sessioonis. Ülejäänud loomariik harrastab mitmefaasilist und. Nende ööpäev kulgeb vahelduvates une ja ärkveloleku tsüklites. Tõenäoliselt magasid ka koopaelanikud mitmefaasiliselt. Nii oli alati keegi ärkvel, et valvata teisi. Olgugi et ka kaasaegsete inimeste puhul on katsetatud mitmefaasilist und, sobib meile kõige paremini hoopiski kahefaasiline magamine – pikk uni öösel ja kiire uinak päeval. Sellist rütmi harrastasid näiteks vanad roomlased – kuuendal tunnil (meie mõistes keskpäeval) peeti sexta’t. Sealt on tulnud ka termin siesta – traditsioon, mis oli kunagi populaarne näiteks Hispaanias, kuid tänapäeval on see suuresti hääbunud, sest valitsevaks on saanud kiire elutempo.

Olgugi et moodne elulaad on võtnud meilt võimaluse olla kahefaasilised magajad, tunneme siiski vajadust pärastlõunal tukastada. Uuringud on näidanud, et kui panna inimesed keskkonda, kus neil puudub igasugune võimalus aja kulgu hinnata, langevad nad täpselt sellisesse kahefaasilisse unemustrisse, kus pikem uni magatakse öösel ja lühem päeval. Seega võitleb enamik meist hammaste ja küüntega oma keha loodusliku rütmi vastu ning see mõjub laastavalt heaolule ja muudab meid kohvijanusteks zombideks. Paljud inimesed magavad isegi ööund liiga vähe ning unepuudus põhjustab kehalisi ja vaimseid hädasid. See segab täiel rinnal elu nautimist. Lisaks täisväärtuslikule ööunele aitab pinnal püsida päevane uinak, mis viib keha ja vaimu täiesti uuele tasemele.

Miks peaks lubama endale ühe korraliku power nap'i?

*Tõstab tähelepanu

Kui sa ei jõua oma silmalauge enam lahti hoida, ei suuda sa teha ka head tööd. Tee väike uinak ja naase ülesannete juurde. NASA uuringud on näidanud, et 40-minutiline uinak tõstab tähelepanuvõimet lausa 100%! Teised uuringud tõestavad, et 20-minutiline uinak on efektiivsem kui 200 mg kofeiini või kiire harjutussessioon. Piloodid, kes magasid lennu ajal 25 minutit (kaaspiloot võttis juhtimise üle), jäid viis korda vähem spontaanselt tukkuma kui need, kes magada ei saanud. Samuti tegid nad maandumistel ja õhku tõusmistel vähem vigu. Kui poolitad oma päeva uinakuga, oled ka päeva teises pooles sama energiline ja tähelepanelik kui esimeses pooles. Kui sul on õhtuks plaanid tehtud, leia pärast tööd aega väikeseks uinakuks.

*Parandab õppimisvõimet ja mälu

Uinakud aitavad paremaks muuta seda tüüpi mälu, mis on töös, kui sa tegeled keerulise ülesandega, mille jooksul pead keskenduma ühele asjale, samal ajal mitut teist olulist asja meeles pidades. Samuti aitavad uinakud muuta mälu pikemaks – une ajal salvestatakse uued mälestused lühimälust pikaajalisse mällu.

*Aitab vältida läbipõlemist

Kõige sagedasem uinakust loobumise põhjus on see, et meil on liiga palju asju ajada. Uuringud aga tõestavad, et vahepeal puhkamata ületundide tegemine kahandab dramaatiliselt meie produktiivsust. Pigem ürita leida aega 30-minutiliseks uinakuks ja naase tööle värskena, siis tunned end palju võimekamana.

Kuidas kujundada isiklikku unakut?

Unearstide sõnul on kõigi jaoks ideaalne uinak 90 minutit pikk ja leiab aset kella 1 ja 3 vahel pärastlõunal. Sellel ajal ja sellise pikkusega uni sisaldab erinevate uneetappide optimaalset tasakaalu. Unefaaside suhe on täpselt samasugune nagu ööunel. Loomulikult pole aga kõigil meist võimalik keset päeva poolteist tundi magada. Seega tekib vajadus luua täpselt selline uinak, nagu konkreetsel päeval vaja on.

Märkus: need soovitused baseeruvad keskmise täiskasvanu uneharjumustel (magamine kella 23–24st kuni kella 6–8 hommikul). 
*Sul on vaja olla loovam
Sul on vaja inspiratsiooni, et lõpetada essee või koosolekul kõiki hea ideega jalust rabada? Sellisel juhul vajad sa REM-und, mis mõjub su loovusele hästi. Sellesse faasi jõudmine nõuab pikemat uinakut. Kõige tõenäolisem on sellesse jõuda päeva esimeses pooles, edaspidi tõenäosus langeb. Seega proovi magada 90 minutit enne kella 2 päeval.

Täispikkuses ülipõnevat uneartiklit ja põhjuseid, miks uinak on sulle kasulik, kuidas kujundada oma uinakut, kui sind ootab eksam või vajad kiiresti energiat eesootavaks peoõhtuks, saad lugeda juba uuest Buduaar Shoppingu suvenumbrist.

 

Buduaar.ee