Reklaam sulgub sekundi pärast

PRAKTILINE HARJUTUS: Muuda oma lapsepõlve toitumisharjumusi

Meil kõigil on toiduga erinev suhe, mis on sageli seotud meie lapsepõlvega, kus ei olnud piisavalt toitu või pidime taldriku korralikult tühjaks sööma isegi siis, kui selleks ei olnud isu.

Need mustrid valitsevad meie igapäevaelu praegu ja ainus viis, kuidas neid muuta, on saada aru, miks me sööme nii, nagu me seda teeme, sellega silmitsi seista ja sellest piiravast veendumusest alatiseks lahti lasta. Kui see muutus mõtlemises on toimunud, näeme me toitu hoopis teisiti ning kilod hakkavad kaduma, sest meie kehad on loomulikult programmeeritud jõudma ideaalkaaluni, mis paneb meid ennast mugavamalt tundma.

Näiteks, kui sul ei olnud lapsena piisavalt süüa, võivad sind nüüd tabada söömasööstud. Kuigi sul on kõht täis, ei jäta sa ilmselt kunagi taldrikut tühjaks söömata. See kõik tuleb mälestusest, et toitu oli vähe ja sa ei teadnud kunagi, millal sa järgmine kord süüa saad. Nüüd täiskasvanuna saad sa aru, mis sellise käitumise taga on, ja sa saad öelda oma kehale, et süüa on piisavalt; ei ole vaja ära süüa kõike, mis nägemisulatusse satub. Juba see, kui sa seda mõistad, aitab sul näha toitu positiivsemalt.

Tee see praktiline harjutus ja murra oma toitumismustrid!
Tuleta hetkeks meelde oma pere toitumisharjumusi ajal, mil sa olid laps. See selgitab palju ja aitab sul leida probleemi algallikat, selle asemel et leevendada sümptomeid erinevate dieetide abil.

  • Kas sul oli piisavalt süüa?
  • Kas sa sõid päris toitu või kiirtoitu?
  • Kas sa jõid vett, teed, limonaadi voi Coca-Colat?
  • Kas sa sõid vahepalaks pigem šokolaadi ja komme kui õuna?
  • Kas sa pidid taldriku alati tühjaks sööma?
  • Kas su ema tegi kodus süüa või toitusid sa peamiselt poolfabrikaatidest ja töödeldud toitudest?
  • Kas te sõite perena koos või sõid ka käigu pealt?
  • Kas sulle meenub veel midagi, mis on seotud sinu praeguste toitumisharjumustega ja sellega, kuidas sa toitu suhtud?

Kui sa oled kindlaks teinud, millised on need lapsepõlvemustrid, mille kohaselt sa endiselt käitud, siis lihtsalt saa aru, miks asjad tollal nii olid. Arvestades, et asjaolud on muutunud, lase minevikust lahti. Siis astu samme, et neid mustreid teadlikult muuta.

  • Kui süüa ei olnud piisavalt, ütle oma kehale, et praegu on toitu küllalt ja see ei saa kunagi otsa.
  • Kui sa sõid kiir- või töödeldud toitu, vaheta see välja päris toidu vastu.
  • Kui sa jõid lapsena limonaadi, hakka selle asemel jooma teed või vett.

Teisisõnu, hakka käituma teistmoodi, et sinu käitumismustrid saaksid muutuda, ning mõne kuu pärast sinu keha tänab sind.

Ma saan aru, et see ei ole sama lihtne, nagu seda öelda, sest nt suhkur tekitab sõltuvust seeläbi, et ülestimuleerib aju naudingukeskusi, st me tõmbame ennast hetkeks „suhkrust pilve“. Seeläbi võtab suhkur kontrolli aju üle ning paneb meid rohkem magusat tahtma ja sööma, tuues kaasa kaalutõusu. Nii et esmalt proovi suhkrutarbimist vähendada; see on suur samm õiges suunas.

Praktiline harjutus pärineb Helen Marie Loorentsi raamatust "Heaolu kiirtee. Hea tervise ja õnneliku elu teejuht"

Osta heade ja lihtsalt järgitavate nõuannetega raamat raamatupoest või telli  buduaar.ee/ tellimine