Reklaam sulgub sekundi pärast

Stress on tervisele kasulik?

Pidev stressi all kannatamine kahjustab meie immuunsüsteemi, suurendades haigestumise riski, kuid ajutine stress võib kohati tervisele jällegi kasulik olla, kirjutab Geniusbeauty.

Pidev stressi all kannatamine kahjustab meie immuunsüsteemi, suurendades haigestumise riski, kuid ajutine stress võib kohati tervisele jällegi kasulik olla, kirjutab Geniusbeauty.

Firdaus Dhabhar, Standfordi Vähikeskuse liige, kinnitab, et see jutt on igati loogiline. Nimelt käivad looduses stress ja immuunsussüsteemi kaitse käsikäes, sest looduse poolt on kord juba sedasi seatud, et meie immuunsussüsteem on loodud vastu hakkama ohtudele.

Dr William Meller, meditsiinidoktor, lisab, et kiviajal oli inimese elu kahtlemata stressirohkem kui käesoleval ajal ning seepärast olid nad ka palju tervemad. Inimesed veetsid oma päevi pidades jahti ning nähes vaeva turvalisuse ja peavarju nimel. Nad pidid võitlema haiguste ja kiskjatega ning neil polnud ravimeid oma stressi leevendamiseks.

Üks põhjuseid, miks inimesed nii palju stressis on, on see, et probleemide lahendamise asemel hakatakse hoopis sellega kaasnevat stressi ravima. Meller sõnab, et inimesed on oma stressi kontrollimise koha pealt väga erinevad. Näiteks, mõni meist peab igapäevaselt langetama vastutusrikkaid otsuseid, mõni jälle stressab ainuüksi sellepärast, et peab hommikuti voodist üles tõusma.

Dr. Meller soovitab näiteks joogaharjutuste asemel tegeleda esmalt stressi tekitajaga. Mis aga ei tähenda, et stressi ravimine oleks kasutu. Jooga ja mediteerimine tõstavad muuhulgas ka töövõimet.

Dr. Dhabhari sõnab lõpetuseks, et mõnda aega stressi all kannatada on väga kasulik. Eriti tervislik on näiteks olla stressirohkel üritusel ning sellelt siis paari tunni pärast naasta.

 

Anneli Allikas