Reklaam sulgub sekundi pärast

SÜDAMEVALU võib olla eluohtlik?

Väljend "murtud süda" ei ole võõras ilmselt ühelegi inimesele ning kõik on vähemalt korra elus sellega kokku puutunud. Kuigi enamasti seostatakse südamevalu just lahkuminekuga, võib seda põhjustada ka lähedase inimese surm, lemmiklooma hukkumine või mis tahes muu kurb sündmus, milleks me ei saa ennast ette valmistada. 

Poeetiline väljend "murtud süda" sai aga teadusliku tõestuse, kui Jaapani arstid 1990. aastal ootamatult avastasid, et südamevalu tundnud inimeste süda on tõepoolest kuju muutnud. Ka järgnevad uuringud kinnitasid, et näiteks abikaasa surm toob endaga kaasa nii suure leina, et südames tekib teatud laadi halvatus, millega kaasnevad intensiivne valu ja südameataki sümptomid. 

Teadlased ongi hakanud taolist nähtust murtud südame sündroomiks nimetama, mille puhul valu tekib siis, kui organism reageerib traumaatilisele sündmusele, vabastades verre stressihormoone adrenaliini ja noradrenaliini. Nimetatud hormoonid tekitavad kehas valmisoleku võitluseks, juhul kui see peaks vajalikuks osutuma, kiirendades muuhulgas südame tööd ning pannes veresooned kogu kehas kokku tõmbuma. Kui aga südame ümber asetsevad veresooned ahenevad, jõuab südamesse vähem hapnikku, mis vallandab rinnus tugevad valud. Selle tulemusena süda suureneb, kaotades osa oma pumpamisvõimest. 

Murtud südame sündroom möödub enamikul juhtudel nädala jooksul, kuid see ei ole üldse ohutu. Inimestel, kellel on varasemalt esinenud südamega seotud vaevusi, tekib leina ajal trombirisk, mis võib halvimal juhul lõppeda surmaga. Samuti kuuluvad riskigruppi inimesed, kellel on diagnoositud depressioon või ärevushäired, kes on ülekaalulised või kes tarbivad liialt palju alkoholi ning suitsetavad. 

allikas: pressreader.com, Science Illustrated