Teeme tervisekontrolli: kas hoolitsed oma keha eest hästi?

86 kommentaari
Teeme tervisekontrolli: kas hoolitsed oma keha eest hästi?

Oled näost liiga kaame, ülekaalus või piinab sind hoopis tselluliit? Loe läbi meie aastaalguse tervisekontroll ning anna hinnang oma välistele näitajatele, et otsustada, mida peaksid oma elustiili juures muutma.

Oled näost liiga kaame, ülekaalus või piinab sind hoopis tselluliit? Loe läbi meie aastaalguse tervisekontroll ning anna hinnang oma välistele näitajatele, et otsustada, mida peaksid oma elustiili juures muutma.

1. Oled kogunud uusi sünnimärke või vallutavad tedretäpid su keha? Suvi on seljataga, aga eestlane ihkab endiselt päikest. Suure tõenäosusega piilud  sinagi soojamaareiside poole. Aga ole päikesega ettevaatlik, sest lisaks rõõmule ja energiale võib päike su välimust igaveseks muuta. Kui seisad alasti peegli ees, siis vaata, kas päike ei ole toonud su nahale pigmendilaike, liiga palju sünnimärke või mis kõige ohtlikum, on suurendanud mõnda laiku, mis võib viidata nahavähile.

2. Käsivarred juba lotendavad? Sul ei pea olema Madonna üliprink keha, aga fertiilses eas naisel ei peaks käsivartel nahk lotendama. Tõsta käed kõrvale ja vaata, kas neid liigutades jääb nahk rippuma? Kui jah, siis on aeg trenni tegema hakata. Mine näiteks BodyPumpi või jõusaali ning trimmi oma keha kauniks, nagu sinu eale võiks kohane olla.

3. Kas oled ikka normaalkaalus? Astu aga julgelt kaalu peale ja arvuta välja oma kehaindeks. Küsimus ei ole mitte modellimõõtu naiste propageerimises, vaid see on üleskutse ka piitspeenikestele naistele, sest normaalkaalus olemine tõstab elukvaliteeti ja hoiab tervist. Samal ajal kui alakaalulisi ohustab lastetus, hirmutab ülekaalulisi diabeet, kõrge vererõhk, isegi vähk ja südamehaigused.
Naiste ideaalkaalu arvutamine
(3 x pikkus/cm – 450 + vanus) x 0,225 + 40,5
Meeste ideaalkaalu arvutamine
(3 x pikkus/cm – 450 + vanus) x 0,25 + 45

4. Jalad ütlevad nii mõndagi… Kas kintsud hõõruvad kokku? Kui sa seisad peegli ees, hoides jalgu maas 10 cm vahega ning su põlved ei puutu kokku, aga kintsud on nii tihkelt koos, et sinna vahele saab pliiatseid panna, siis see on järjekordne vihje, et on aeg trenni minna. Eesti naistel on küll tugevad jalad, aga vähene treenitus ajab need kergesti vormist välja.

5. Nägu räägib, mis kehas toimub… Näonahk näitab, kas sa magad piisavalt või äkki vaevab sind raua- või vedelikupuudus. Sa pole enam teismeline, aga ikka kipuvad vinnid näkku? Isegi vinnid näitavad, mis terviseprobleemid sind vaevavad. Vistrikud kulmude vahel ja nina kohal viitavad sellele, et toitud valesti. Seevastu nina ja põskede vistrikud annavad mõista, et kasutad vale kosmeetikat või hakkavad “päevad“ kätte jõudma. Tumedad silmaalused võivad viidata halvale unele, aga samas ka erinevatele haigustele, nagu näiteks vitamiinipuudus ja neeruhaigused. Naha tuhmi jume põhjuseks võib olla kehvveresus, stress või liigne suitsetamine. Joo iga päev klaas värsket porgandimahla ja vähemalt 1,5 l puhast vett, see taastab jume.

6. Küürus selg pidurdab energia liikumist. Vaata end küljelt, kas seisad ikka sirge seljaga. Kui ei, siis aja selg sirgu ja katsu nii olla vähemalt kolm minutit. Selg väsis ära? Järelikult pead hakkama seljalihaseid treenima. Küürus selga ei ole mitte ainult kole vaadata, vaid see on ka tervisele kahjulik. Sellest võivad alguse saada mitmed tõsised haigused. Küürus selg paneb lihased stressiseisundisse, ei lase hapnikul vabalt liikuda ning stressis on ka sinu siseorganid, kuna nad on ebaloomulikult kokku pigistatud.

7. Kas sa oled ilus? Õige vastus on JAH. See, keda sa näed, oled sina ja see peab sulle meeldima, ükskõik, mis sealt peeglist ka vastu ei vaataks. Loomulikult võivad sul olla soovid, plaanid ja eesmärgid, millisena tahad end näha näiteks kuue kuu pärast. Aga elama peab täna ja ennast armastama peab täna. Miks peaks sind keegi teine armastama, kui sa endalegi ei meeldi. Naerata!

8. Kas tselluliiti näed? Ju vist ikka natuke näed, või on sul hea valgus, mis seda välja ei too. Tselluliit tekib enamikul naistel ja kuigi meile see ei meeldi, on tselluliit normaalne keha omadus talletada rasva. Sõltumata sellest, kas ja kui palju sa tselluliiti näed, tasub sul soetada üks mõnus kare tselluliidikinnas, millega igal hommikul oma keha ärkvele hõõruda. Siinjuures ei ole niivõrd oluline mingit kallist tselluliidikreemi kasutada, võid ka kuivalt hõõruda, et vana nahk saaks maha tulla ja vereringe saaks uut energiat.

9. Rinnavähk pole naljaasi! Kas teadsid, et Eestis diagnoositakse üle 600 rinnavähi aastas, neist 30 protsenti on avastamise hetkel kaugelearenenud staadiumis. Rinnavähikahtluse avastab tavaliselt naine ise, aga tihti on siis juba asi väga kaugele arenenud. Arstid soovitavad kõigil üle 20-aastastel vaadelda oma rindu üks kord kuus kindlal päeval, soovitavalt nädal pärast menstruatsiooni algust. Kui katsud ja vaatled rindu pidevalt, siis oskad märgata ka muutusi. Tähelepanu tuleb pöörata järgmistele asjadele:
* kas rinnad on tavapärase kuju, suuruse, asetusega,
* kas nahk on sile ja ühtlane,
* kas nahk ja rinnanibud on tavalist värvi,
* kas ei esine sissetõmbeid, haavandumist või eritist,
* kas rinnanibud liiguvad kätt tõstes ülespoole,
* kas kaenlaalused, rangluupealsed ja -alused lümfisõlmed pole suurenenud.
Kui tunned väikestki kahtlust, siis mine arsti juurde. Mammogrammiga on võimalik rinnavähki avastada kolm kuni viis aastat varem, st siis, kui ta pole veel piisavalt suur, et käega katsudes leida.

 

Buduaar Shopping