Teeseen: sõbralik ja vagur “lemmikloom”

Teeseen: sõbralik ja vagur “lemmikloom”

Me saime koju uue asuka, tema nimi on Peeter ja ta elab kapi otsas purgi sees. Peeter on teeseen! Tema eest tuleb hoolitseda ning vastutasuks annab ta kasulikku teeseenejooki. Peeter on tõeline sõber!

Me saime koju uue asuka, tema nimi on Peeter ja ta elab kapi otsas purgi sees. Peeter on teeseen! Tema eest tuleb hoolitseda ning vastutasuks annab ta kasulikku teeseenejooki. Peeter on tõeline sõber!

Hiinast pärit, teadaolevalt juba 250 aastat enne Kristust mainitud teeseen ehk kombucha elab musta või rohelise tee sees ja annab teele ravivaid omadusi. Teeseene jook, mida vanad hiinlased kutsusid igavese elu eliksiiriks, on üks väärtuslikumaid jooke üldse! Varajasel keskajal levis tee ka Ida-Euroopasse, kus seda hakati laialdasemalt kasutama.
Seen ise näeb välja nagu üks libe ja võdisev pannkook, ent kui temaga lähemalt tuttavaks saada, on teeseen väga meeldiv kaaslane!

Imerohi saja häda vastu

Olin enne arvamusel, et küllap igasugu piima- ja teeseened on pensionäride kahtlased katsetused, ent kui teeseen Peeter meie koju tuli, muutus mu arvamus. Teejook on üpris maitsev ning pärast selle joomist on enesetunne mitme kraadi võrra parem. Kerre tuleb mõnus rahu ning samas teotahe.
Teeseen on tegelikult hulk koos elavaid baktereid ja pärmiseeni: Saccharomyces, Pichia, Bacterium, Acetobacter ja tosinkond teist elukat. Kogu eluks vajaliku ammutab teeseenerahvas suhkrust, veest, hapnikust, mustast või rohelisest teest.
Seen kasvab hästi kodus klaaspurgi sees või kontoris kapi peal ja tema eest hoolitsemine on küllaltki armas tegevus: keedad magusa tee ja kallad oma limase sõbra sellega üle. Ta on peaaegu nagu lemmikloom, tema eest peab hoolitsema ning temaga vestlema. Mida rohkem häid sõnu teeseenele lähetad, seda heldem on tema ka sinu vastu!
Paljud teeseene kasvatajad on öelnud, et teejooki tarvitades tunnevad nad ennast paremas füüsilises ja vaimses vormis. Jook annab juurde energiat ja aitab samas lõõgastuda. Teeseenejook teeb seedimise korda ning aitab kehal puhastuda. See on nagu imerohi, mis aitab väidetavalt kõigi probleemide vastu.
Kust seda vaikseloomulist “lemmiklooma” saada? Poes teeseent ei müüda, paljud on aga pannud internetifoorumitesse kuulutused, et tahavad saada endale teeseent. Tavaliselt nad lahkete inimeste käest selle ka saavad. Enamasti teeseene eest raha ei küsita, sest seda ei kasvatata raha, vaid iidsete raviomaduste pärast, mis end niigi kuhjaga ära tasuvad.

Milliseid tingimusi teeseen vajab?
– Teeseenele sobib elamiseks hästi 3liitrine klaaspurk.
– Teeseen elab purgi laiemas osas tee sees, lamedam pool pealpool, narmendav allapool.
– Teeseenele kõlbab ainult must või roheline tee.
– Tee kangus võib varieeruda. Paari liitri tee saamiseks valmista segu supilusikatäiest mustast või rohelisest teepurust ja klaasist suhkrust. Teesegu võib teha ka uputusteedega.
– Toatemperatuurini jahtunud tee kalla seenele peale.
– Purk seisku soovitavalt vaikuses, soojas ning eemal otsesest valgusest.
– Kaitseks tolmu eest kata purk marliga. Kaas ei kõlba, kuna teeseen tahab hingata.
– Nädala pärast on kihisev teeseenejook valmis.
– Seenejooki võib pealt järjest tarvitada. Ja teed järjest juurde valada.
– Võid villida valmis seenejoogi pudelitesse ja valada uue tee korraga peale. Valmis seenejooki saad kinkida sõpradele. Jõuluks eriti hea kingiidee!
– Hea on opereerida kahe purgiga, nii on tee pidevalt olemas.
– Kui purki on tekkinud pruunikat ollust, võiks järgmise täitmise ajal seene ja purgi üle loputada.
– Teeseen kasvatab pidevalt uusi kihte. Ülemised kihid on nooremad. Üleliigsed teeseene kihid võib minema visata või sõpradele anda. Paraja paksusega teeseen on umbes näpu paksune.
– Teeseen võib elada ilma täiendava söötmiseta ja tarvitamiseta kaua, ainult et seenejook muutub pikapeale äädikaks. Kui see juhtub, sobib äädikane vedelik hästi jalgade leotamiseks. Teeseenevedelik ravib ka jalaseent.
B.

Pildiallkirjad: (üks võiks välja lõigatud olla või muidu suurelt – ilma koerata. Teine, koeraga ja siis lisapildina võib kadreerida või korvale panna ka purgi suuremalt

PEETER JA PONTU
Purgis elav teeseen Peetrike konkureerib pere neljajalgse lemmiku Pontuga. Mõlemad vajavad hoolt ja tähelepanu – teeseen pai asemel  magusa teega kastmist. Vastutasuks annab teeseen perenaisele kasulikku jooki, mis on abiks mitmete tervisehädade korral.

 

Kadri Tulev
Buduaar Shoppingu arhiiv