Reklaam sulgub sekundi pärast

TERVISEEKSPERIMENT: kas kiidetud meemähis ravib tõesti köha ööpäevaga?

Praegusel aastaajal pole kuigi keeruline leida inimest, keda see tervisemure vaevab. Seetõttu viisime läbi eksperimendi ja testisime nn imeravimit nii köhiva väikelapse kui ligi kuu aega köha käes piinelnud täiskasvanu peal. 

Internetis levib rohkelt looduslikke tervise- ja ravinippe, mis lubavad imesid korda saata. Sel korral juhtusime nägema soovitust, mis lubab meemähise abil ühe ööga köhast vabaks saada. Praegusel aastaajal pole kuigi keeruline leida inimest, keda see tervisemure ei vaevaks. Seetõttu viisime läbi eksperimendi ja testisime nn imeravimit nii köhiva väikelapse kui ligi kuu aega köha käes piinelnud täiskasvanu peal. Kuigi täielikku tervenemist sellega ei kaasnenud ja köhast täielikult vabaneda kummalgi ühe ööga ei õnnestunud, siis võib meemähisele anda kindlalt 10 punktist 8 ja väita, et see toimis mõlema katsealuse puhul paremini kui levinumad apteegi köharohud.

Katsealune nr 1, 4-aastane laps
Väikese katsealuse puhul, kes seni tarvitas köha raviks looduslikke köharohtusid (Hedelix, Prospan) osutus kõige keerulisemaks osaks meemähise kehale paigutamine, sest kleepuv ja pisut soe meemarli ei tundunud lapsele kuigi vastuvõetav olema. Suure vaevaga sai siiski mähis peale paigutatud ning kuigi esimese pooletunnise pikaliolemise jooksul tuli lapsele peale päris mitu köhahoogu, siis traditsiooniline varahommikune mitmetunnine ja piinarikas köhamaraton jäi tulemata. Hommikul tuli muidugi rinnale paigutatud plaaster maha võtta, sest laps keeldus sellega olemast, aga üle pika aja jäi selja taha öö, kus kogu pere sai pikalt magada. Järgmisel päeval siiski köha ära ei kadunud, aga kui oleks olnud võimalik mähist ka järgmiseks ööks peale panna, siis suure tõenäosusega oleks seis veelgi paremaks läinud. 

Katsealune nr 2, täiskasvanud naine 
Meie teisel katsealusel oli köha kestnud juba vähemalt neli nädalat ning ükski looduslik ravim ei olnud leevendust toonud. Perearsti sõnul võis tegu olla ka allergilise köhaga. Seetõttu oli katsealune kohe nõus seda meetodit testima. Ta valmistas ette lausa kaks meemähist - ühe seljale ja teise rinnale ning kinnitas need enne magamaminekut plaastritega keha külge. Oluline oli hoida ka üldiselt keha soojas - jalas villased sokid ja kaelas soe sall. Kuigi algus oli sarnane katsealusele nr 1 ja esimene hilisõhtune köhahoog tuli temalgi üle elada, siis rohkem köhahoogusid sel ööl ette ei tulnud. Katsealuse sõnul vähenes tema köhimine ühe ööga umbes poole võrra ning peale teist ööd meemähisega vähenes see üksikute kordadeni ööpäevas. Seega osutus meemähis kõige edukamaks looduslikuks ravimiks, mida tema aastate jooksul proovinud oli. Erinevalt lapsele tehtud meemähisest lisas täiskasvanu oma meemähisesse ka pisut sinepit.

Milles peitub meemähise saladus?
Mesi on sajandeid kuulunud imerohtude hulka ning loodusmeditsiini austajad kinnitavad, et meemähis aitab kiiresti vähendada lima ja röga, mis on üldjuhul köha tekitava ärrituse põhjuseks. Nii meie eksperiment kui vastavad soovitused internetis kinnitavad, et märgatav tulemus saabub juba esimese meemähise tegemisel, aga tihti võib olla vajadus seda teha siiski mitu ööd järjest. Mett soovitavad raviks üldjuhul kõik arstid, kuid tavaliselt seda sooja teega sisse joomiseks. Alla 1-aastastele meega ravi siiski ei soovitata, sest mesi võib tekitada ootamatuid allergilisi reaktsioone. Kui lapsele on meemähis häiriv, võib talle teha seda paar tundi enne magamaminekut ning eemaldada plaaster ööseks. Kui teha lapsele ööseks meemähist, siis peaks eelnevalt kindlasti veenduma, et lapsel pole meeallergiat. 

Kuidas teha meemähist?
Meemähise jaoks läheb vaja:

* 1 spl mett
* 1 tl jahu
* 1 spl kookosõli
* marlit või tugevat salvrätti
* meditsiinilist teipi 

Sulata kookosõli ning sega kokku meega. Ära lase seda kindlasti keema, vaid sulata nii palju, kui on vajalik, et mesi ja õli ühtseks massiks segada. Lisa ka 1 tl jahu (ideaalne on kookosjahu või tatrajahu, aga võib olla ka tavaline nisujahu), sest jahu aitab muuta tekstuuri vähem kleepuvaks ja kergemini käsitletavaks. Täiskasvanute puhul võib lisada ka pisut sinepit. Määri soe (aga mitte tuline) meesegu sobivale marliplaastrile, mis võiks täiskasvanul olla maksimaalselt 10 x 10 cm. Aseta plaaster kehale bronhide kohale (s.o hingetoru ja rindade vahel) ning kleebi see keha külge meditsiinilise teibi abil. Seejärel pane selga midagi sooja või kata salliga mähise piirkond, et mee soojus ei kaoks. Hoia mähist ööpäev peal ja kui mähisest on abi, siis korda protseduuri ka järgmisel õhtul ja ööl. PS! Meemähis võib ajada öösel higistama.

 

Buduaar.ee