TOITUMISNÕUSTAJA SELGITAB: kas tomatit ja kurki tohib koos süüa?

TOITUMISNÕUSTAJA SELGITAB: kas tomatit ja kurki tohib koos süüa?

Erinevatest terviseartiklitest on selgunud huvitav tõsiasi. Nimelt soovitatakse neis vältida tomati ja kurgi koos salatisse panemist, sest üks neist seedub aeglaselt ja teine kiiresti. Buduaar palus toitumisnõustaja Heikki Mägil kommenteerida, kas antud väide peab paika või on tegu müüdiga. 

Mitmed erinevad väljaanded kirjutavad oma artiklites, et tomat ja kurk seeduvad organismis erineva kiirusega. See tähendab aga seda, et kui neid koos süüa, hakkavad maos suhkur ja tärklis käärima, mille tulemusena hakkab kõht valutama, võivad tekkida gaasid ning halb enesetunne. On sellel aga ka tõepõhi all või on tegu kõigest müüdiga? Kommenteerib toitumisnõustaja Heikki Mägi. 

Lahussöömise teema on tõesti juba aastaid ringi liikunud. Kurgi-tomati näidet pole ma ise lugenud, küll aga soovitust näiteks liha ja kartulit mitte koos süüa. Loogika selle taga on see, et meie keha ei suuda neid samal ajal koos seedida, tulemuseks siis väidetav käärimine ja roiskumine. Nii et ma lähtuks oma vastuses just “lahussöömise” vaatevinklist.

Kõigepealt – mina pean seda paljuski müüdiks. Meie kehal ei ole mingit probleemi töödelda samal ajal kõiki makrotoitaineid korraga. Kui nüüd läheneda natuke loomingulisemalt, siis mis on kõige esimene toit, mida inimene oma elus tarbib? Emapiim, mis koosneb kõikide makrotoitainete segust (valgud, süsivesikud ja rasvad). Raske uskuda, et emake loodus on meie esmaseks söögiks sättinud toidu, mis meile vaevusi põhjustavad.

Tegelikult sisaldab enamik toite kõiki kolme makrotoitainet, seepärast on ka meie seedesüsteem loodud kõike koos seedima. Meie keha segab maos kõik toidud ühtlaseks massiks ja puudub igasugune süsteem toitainete eraldamiseks. Pole põhjust arvata, et mingite toitude eraldi söömine kuidagi kasulik või vajalik võiks olla. Liha ja kartuli koos söömine tekitab paanikat, aga näiteks ubade ja kaunviljade, kus on valkude ja süsivesikute omavaheline suhe eelmainituga sarnane, ei öelda midagi halba. Mina soovitan just süüa erinevaid toiduaineid koos, sest sellisel juhul püsib meie veresuhkrutase normis ning kõht pikemat aega täis.”