Keha ja vaim uudised

toob teieni 24-7fitness

TREENER KRISTIINA STOKOVA 10 NIPPI, kuidas jõulud lisakilodeta üle elada

Jõulupühad on imetore aeg, mis veedetakse oma lähedaste seltsis ning nagu eestlaste traditsioonid ette näevad, süüakse ka mitu päeva järjest tõeliselt head toitu. Kuidas aga tunda toidust rõõmu, nautida kõike, mida pakutakse ja teha seda nii, et lisakilod ei kimbutaks ning enesetunne ka pühade viimasel päeval mõnus oleks?

Jõulupühad on imetore aeg, mis veedetakse oma lähedaste seltsis ning nagu eestlaste traditsioonid ette näevad, süüakse ka mitu päeva järjest tõeliselt head toitu. Kuidas aga tunda toidust rõõmu, nautida kõike, mida pakutakse ja teha seda nii, et lisakilod ei kimbutaks ning enesetunne ka pühade viimasel päeval mõnus oleks?

MyFitness spordiklubi treener Kristiina Stokova jagab kümme väärt nippi, kuidas pühade ajal õigeid valikuid teha.

1. ÄRA LIHTSALT SÖÖ SEETÕTTU, ET ON SÖÖGIAEG

See on vast ka kõige raskem asi, mida ära teha, sest kuidas ma peaksin ütlema vanaemale “Ei, ma ei taha sinu tehtud verivorsti, piparkooki, jõulukeeksi?”. See on omaette väljakutse, aga tasub jääda enesele kindlaks, kui kõht on täis, siis nooguta pead vasakule-paremale, kuni pakkuja eitusest aru saab. Noh, naerata ka ja keeldu viisakalt. Aga ma ei ütle siin, et sa ei peaks nautima head ja paremat toitu, kindlasti proovi seda jõulukeeksi, seapraadi ja miks ka mitte peotäit šokolaadikomme – kindlasti naudi!

Samas vahe naudingul ja õgimisel on suur. Näiteks kui sa istud üksinda kodus ja vaatad traditsioonilist jõulufilmi, siis ära hoia poolekilost krõpsupakki süles või kommikarpi kõrval, sest hetk hiljem võid avastada hunniku tühje kommipabereid ja kerge iiveldusegi, kui hingamine muutub raskeks. Püüa seda vältida!

2. VÕTA ETTE MINIDIEET

Mõned päevad enne suurt pidusööki tee eriti teadlikke valikuid ning püüa hoida oma toidulauda võimalikult puhtana. Lisaks sellele, et võib-olla kaotad mõne kilogi, naudid pidusööki kohe palju rohkem, sest pole terve nädala rämpsu söönud.

3. VALI OMA LEMMIKKÄIK

Oled sa siis eelroa, põhiroa või magustoidu inimene, siis vastavalt sellele võta seal suurem ports ja vähenda osakaalu teistes käikudes. Kui tead kindlasti, et sööd suure lihatüki või 2-3 koogitükki, siis võib-olla pole kartulisalat just hea mõte enne seda?

4. LIIGU ROHKEM ENNE JÕULE

Kui vähegi võimalik, siis tee jõulupühahommikul üks jooks või treening, nii ongi sul vaja kehale rohkem energiat saada ja tõenäoliselt talletub vähem lisakaloritest rasva näol, sest pärast intensiivset treeningut (ei, jalutuskäik ei lähe sinna arvesse) tühjenevad lihase glükogeenivarud. See ühtlasi tähendab, et on rohkem ruumi sissetarbitavate kalorite omastamisele, enne kui need ladustatakse rasva näol.

5. PROOVI INTERMITTENT FASTING TOITUMIST

Sel päeval, mil on suurem õhtusöök planeeritud, siis proovi vahelduvat paastumist. See tähendab seda, et oledki pikema aja söömata. Seega jäta hommikusöök vahele või söö päeva jooksul hästi kergeid toite, tarbides valget liha ja juurvilju ning joo rohkelt vett, selleks et saaksidki õhtul rohkem süüa.

Seega, kui sa ei lähe õhtul lihtsalt lolliks, siis on väga väike tõenäosus, et suudad süüa üle oma päevase kaloraaži.

6. JOO SUUR KLAASITÄIS VETT 10 MINUTIT ENNE EINET

See kindlasti vähendab näljatunnet, mis võib tuleneda hoopiski joogijanust. Lisaks võtab see ka tühja ruumi kõhust ära ja mahubki veidi vähem.

7. VALGUD ON OLULISED

Valgud tekitavad täiskõhutunde kiiremini ning hoiavad seda kauem kui teised toitained. Head valguallikad on tailiha, kala, Kreeka jogurt, munavalge jm.

8. TÕSTA TALDRIKULE ROHKELT JUURIKAID

Kuulge – hapukapsas, marineeritud kurgid ja peedid, värsked salatid – valikut on ju oi kui palju! Seega miks mitte tõsta vähemalt poolele taldrikule just kapsast, mida sa tõenäoliselt vaid korra aastas söödki? Isiklikult eelistan seda ka keedukartuli asemel jõulude paiku, sest noh, juustukooki tahaks ka!

9. ÄRA VÕTA OMAKS “AH, TÄNA VÕIB” SUHTUMIST

Ära mõtle nii, et kuna oled juba niikuinii oma dieeti rikkunud, siis sama hästi võib süüa veel ja veel ja veel… see on lihtsalt rumal.

250 kilokalorit pirukatükist või mõnest šokolaadikommist ei tee sind paksuks. Ülejäänud pakk aga võib teha. Tasakaal on oluline.

10. OLE ETTEVAATLIK VEDELATE KALORITEGA

Alkohol, nagu ka toit, mängib tihti suurt osa jõulude tähistamisel. Olgu selleks glögi, vein, viski (Iiri kohv) või õlu. Arvesta, et purk siidrit annab üle 200 kilokalori, seega ei pea üldse palju tarbima, et kalorite hulka üle normi viia. Kange alkohol annab vähem, seega kui tõesti on tarvis, siis võib-olla pitsike kanget segatuna suhkruvaba joogiga (ka maitsevesi) on parem valik, mis on võrdne u 60 kilokaloriga.

Ma ei ütle siinkohal, et hakkame nüüd jõuluajal jooma, aga kui on tõesti tuju, ja vahel võib, siis viimane võib veidi abiks olla küll.

Nipid pärinevad Kristiina blogist siin

Ja mis oleks parem moodus alustada uut aastat kui minna trenni! Sinu keha tänab sind ja peegelpilt muutub vaid kaunimaks! Liitu MyFitnessi spordiklubiga siin ja naudi elu saledama figuuriga. 

Keha ja vaim uudised

toob teieni 24-7fitness