UUTE ALGUSTE TERVISEKS: Kümme kuldreeglit uue elu alustamiseks

Buduaari ajakiri

Monika Kuzmina

Merit Raju
Merit Raju — FOTO: Triin Maasik

Merit Raju on life coach, elustiilidisainer, ettevõtja ja ema. Merit on enam kui 10 aastat korraldanud jooga- ja enesearengufestivale ning kolm aastat andnud välja Hingele Pai ajakirja. Tema sulest on ilmunud terve hulk raamatuid teadliku elustiili eri tahkudest: rasedusest kuni töiste valikuteni, tervisest ja heaolust kuni raha, eesmärgistamise ja suhtlemiseni. Raamatus „Uue elu algus“ jagab Merit põhjalikke nõuandeid, kuidas igatsetud uut elu alustada…

Merit Raju
Merit Raju — FOTO: Triin Maasik
  1. Küsi endalt, mida sa tegelikult tahad? Unistuste elu ei saa olla kellegi teise unistus, edustandard või ühiskonna ootuste mudel, vaid sinu enda oma. Võimalik, et tuleviku suunas vaatamine on üks külvamise viise. Sest ükskõik, mis seisus sa oma elus oled, saad sa teadlikult valida suunda ja hakata selle poole pisikesi mõtteid, tegusid ja samme tegema. Oma unistuste ja uue elu poole liikumine ei pea võtma palju aega, piisab lihtsalt fookuse seadmisest ja igapäevastest tibusammudestki, oluline on suund ja järjepidevus, mitte liikumiskiirus. Defineeri, mida tähendab hea ja parem elu sinu jaoks, millised on sinu väärtused, mida sa tegelikult tahad ja tee ära esimene samm.
  2. Tee oma elu audit. Võta ette oma elu peamised valdkonnad, et saaksid tervikliku pildi hetkeseisust, millele toetudes hakata oma uut elu kujundama. Millised valdkonnad valida? Vali valdkond ja anna valdkonnale hinnang 1–10, kus 1 on ebarahuldav ja 10 suurepärane. Kirjuta juurde märksõnu, mis sul tekivad iga eluvaldkonna kohta. Valdkonnad: tervis, paarisuhe, sõprus, vaheldusrikkus, kodu, eneseareng, anded ja tugevused, raha, töine eneseteostus, looming, pere, vabatahtlik panus ja meelerahu. Anna hinnang oma paari- ja sõprussuhetele ja kirjuta, kui sul on taipamine, mida tahaksid parandada või kellega suhet muuta. Ja jätka nii iga valdkonnaga.
  3. Unista, visualiseeri – hoia meeltes ja südames. Kui oled valinud välja oma unistused, visualiseeri nende realiseerumist iga päev, loe endale oma unistuste elu kirjeldus sisse helifailina, tee visiooniplakat või ekraanipilt, räägi teistele ja soeta mõni asi, riietusese või kodusisustuselement, mis saadab sulle justkui tervitusi su tulevikust ning hakkab sind alateadlikult sinna poole tõmbama nagu magnet.
  4. Ole spetsiifiline. Mida täpsemalt tähendab sinu jaoks parem tervis? Tervislik toitumine? Parem suhe? Rohkem raha? Rahuldust pakkuv töö? Mille järgi sa tead, et see on nüüd käes? Kui sa jääd ebamääraseks, on sul pidevalt tunne, et oled eesmärgist valgusaastate kaugusel ega jõua kunagi kohale. See närib nii motivatsiooni kui enesekindlust ja õõnestab seega kogu ettevõtmist luua uus ja parem elu.
  5. Kujunda uued harjumused. Su eesmärke toetavad harjumused ja rutiinid on parema elu loomiseks A ja O. Meile meeldib küll mõelda, kui spontaansed ja vabad me oleme, aga tegelikkus räägib midagi muud. Oleme oma keskkonna ja alateadvuse truud orjad, aga kui kujundame teadlikult keskkonna, harjumused ja alateadvuse, saavad nendest meie truud ja lõputult abivalmis teenrid. Unistuste uue eluni.
  6. Mõõda ja jaga. Kõlab küll kuivalt, aga mõõtmises ja jagamises peituvad rahulolutunde magusad mahlad. Mida mõõdad, seda saad ning mida jagad teistega, see võimendub veelgi. Mõõda oma edusamme teekonna algusega, mitte (ebamäärase) lõpuga. Niipea kui su fookus läheb silmapiirina eest liikuvale ebakonkreetsele ideaalile, tekib rahulolematuse ja saamatuse tunne.
  7. Väärtusta produktiivsust. Tee vähem, aga õigeid asju. Keskendu pühendunult, aga lühemat aega. Piisab tunnist-kahest või vähemastki täielikult keskendunud ajast päevas, et endale oluliste asjadega edasi liikuda.
  8. Julge tegutseda. Kardame seisakut ja muutusi, surma ja elu, vaikimist ja rääkimist, valet ja ausust, hülgamist ja armastust, e-aineid ja toidulisandeid, purgitoite, haigusi, kulutusi, ootamatusi, suuri otsuseid ja väikseid valikuid, vistrikke, riske ja seda, et miski algab ja lõpeb otsa. Kardame seda, mis juhtub meiega niikuinii, vananemine või mõni eluetapp, aga ka seda, mida ise ette võtame, valime või valimata jätame, kardame ka sisemisi seisundeid, nagu ebaõnnestumisega toimetulek, häbi, enesehaletsus või saamatusetunne. Nende kõigi taga on hirm, et me ei saa hakkama sellega, mida elu toob. Kui aga usud, et saad hakkama, pole põhjust midagi karta. Ja usku, et saad alati hakkama, tasub arendada. Hirm ei lähe kunagi päriselt ära, sest eneseareng, uue elu ja unistuste poole liikumine on mugavustsoonist väljaspool ning see teadmatus on alati hirmutav. Enne suurt võimalust või arenguhüpet võib tabada hirmuhalvatus. Sel juhul aitab ainult tegutsemine – alles siis läheb hirm ära. Meie loomulik soov on kasvada ja areneda, aga selle eest tuleb maksta otsustamise, tegutsemise ja julgusega. Elu ilma sedasorti julguseta ei ole lihtsalt mingi elu – seega, julge tegutseda!
  9. Kasuta kiirendust. Ole järjekindel ja kasuta ka teiste abi, et leida otseteid ja jõuda kiiremini oma sihtideni: otsi ja märka mentoreid, eeskujusid, raamatuid, kursusi, videoid, võta konsultatsioone, osale veebikogukondades, kus on sarnaste huvide ja eesmärkidega inimesed. See hoiab tohutult kokku sinu aega, tekitab sünergiat ja inspiratsiooni ning vähendab frustratsiooni ebaõnnestumisest või korduma jäänud vigadest. Ümbritse end inimestega, kes lähevad sinuga samas suunas ja kes on juba kohal. Keegi ei kujunda oma eluteekonda päris üksi, ilma rollimudelite ja inspiratsioonita.
  10. Vali sõnu. Kõik, mis sa endale ütled, on juhised alateadvusele. Väga edukad inimesed ei räägi halvasti ilmast, endast, ajast ega olukordadest. Neil on väljakutsed, võimalused, olukorrad, mitte probleemid, raskused ja jamad. Kasuta teadlikult parema potentsiaaliga sõnu, et luua uut ja paremat elu.
Merit Raju
Merit Raju — FOTO: Triin Maasik

Ära unusta! Liiga tihti vahetatakse oma väärtuslikku eluaega rahulolematuse või oma potentsiaali saavutamata jätmise vastu. Palga nimel. Teiste pärast. Hirmu tõttu. Oma aega peaksime vahetama õnnelik olemise vastu. Austusest enda vastu. Enda jaoks. Aga lõpuks on kõik valikud olnud parimad ja õiged. Omas ajas. Ja alati saab pöörata elus uue lehekülje!