Reklaam sulgub sekundi pärast

Värsked mahlad – värvilised vitamiinipommid

Pimedad ja lühikesed talvepäevad on saabunud ja ammu on läbi aeg, mil said maasikapeenardel või vaarikapõõsastes maiustada ja sedasi oma vitamiinivarusid täiendada. Talv aga ei tähenda, et nüüdsest on vitamiinidel kriips peal! Turguta end värskete isetehtud mahladega. 

Pimedad ja lühikesed talvepäevad on saabunud ja ammu on läbi aeg, mil said maasikapeenardel või vaarikapõõsastes maiustada ja sedasi oma vitamiinivarusid täiendada. Talv aga ei tähenda, et nüüdsest on vitamiinidel kriips peal! Turguta end värskete isetehtud mahladega. 

Värske mahl vs pakimahl
Isepressitud mahlal on poes müüdavate õdede-vendade ees palju eeliseid. Pakimahlade halb kuulsus tuleneb sellest, et sageli pakutakse kauplustes mahla pähe lihtsalt valge suhkru ja maitselisanditega vett. Heal juhul saab sellest C-vitamiini, kuid üldiselt on neis lihtsalt palju tühje kaloreid. Pakimahlades sisalduv C-vitamiin on sageli kunstlikult lisatud ja sünteetiline. See on küll sama koostisega nagu looduslik vitamiin, kuid sünteetilise C-vitamiini kahjulikkusest on kirjutatud mitmeid teadustöid. Kodus värske mahla valmistamine on hoopis teine tase. Värsked viljad sisaldavad kasulikke ensüüme, hulgaliselt vitamiine ja mineraale, mida pakimahlades ei leidu. Nendes pole mitte mingeid säilitusaineid ega kontsentraate, lihtsalt puhas tervis. Paraku pole aga kasulike ainete eluiga värskes mahlas eriti pikk. Puuviljamahlas säilivad need vaid neli tundi ja aedviljamahlas kümme tundi. Seepärast ei tohiks mahla kauaks seisma jätta. See tuleks juua ära varsti pärast valmistamist. Vastupidiselt pakimahladele aitab värske mahl vähendada organismist happelisust ja seega vältida gaaside teket ja puhitust. Mahla tuleks juua 20 minutit enne söögikorda ning iga lonksu võiks paar sekundit suus hoida. Nii saavad süljes leiduvad ensüümid seedida mahlas sisalduvaid süsivesikuid. Kui juua mahla kiiresti, satuvad süsivesikud liiga kiirelt kõhtu, kus algab käärimisprotsess, mis tekitabki ebamugavustunnet.  

Värske mahla mõju tervisele
Loomulikult kerkib kohe küsimus, miks mitte süüa aed- ja puuvilju nende loomulikul kujul? Miks peaks neid üldse mahlaks pressima? Lihtne vastus – seedesüsteemil on mahla tunduvalt kergem töödelda. Mahl ei koorma seedimist ja nii saadki kiirelt kõik vajalikud ained kätte. Loomulikult pole alati lihtsus ja kiirus kõige olulisemad. Seega luba endale vahel mõni terve õun või porgand. Kuula oma keha ja anna talle, mida ta vajab. Pärast nädalast värske mahla tarbimist hakkab su nägu tervislikult särama, sa magad paremini ja su seedetrakt teeb oma tööd laitmatult. Värske mahl uhab kehast välja surnud rakke ja lahustumatuid kahjulikke sooli. Sel moel aitab mahl vältida maksakivide teket ja on oluline abimees ka vähiennetusel. Mahlapressi kasutamise boonus seisneb ka selles, et kõik mittelooduslikud ained, mida kasutati viljade kasvatamisel ja hoiustamisel, jäävad kinni viljalihamassi, mis mahlast üle jääb. Sinu organism jääb aga kahjulikest ainetest puutumata! Koduste mahlade nautimiseks on sul vaja vaid mahlapressi ja piisavalt värskeid aed- ja puuvilju. Mahla valmistamine on imelihtne ning paljud koostisosad on poes igal aastaajal olemas.

Dieetmahlad
Isepressitud mahlade abil on hea ka kaalu alandada. Kindlate viljade kombinatsioonidest valminud mahlu võid juua suuremas koguses, muretsemata, mida see figuurile teeb. Loomulikult on vilju, mille kalorisisaldus on suur ning seega on ka nendest tehtud mahlad rammusamad. Seetõttu peaks neid tarbima lihtsalt väiksemates kogustes. Ideaalseid dieedimahlu saab pressida viljadest, mis sisaldavad palju vett ja vähe süsivesikuid. Sellised on melonid, paksude lehtedega roheline ja ka krõmpsuv aedvili (näiteks kurk). Neis mahlades on vähem viljaliha ja rohkem vett, seetõttu on nende kalorisisaldus tunduvalt väiksem. Võrdluseks – tassitäis viinamarju sisaldab umbes 90 kalorit, kuid üks kurk sisaldab kõigest 45 kalorit. Ja ometi saab kurgist tunduvalt rohkem mahla.

Millist mahla juua? 
Kõik värsked mahlad on tervislikud, kuid mõned kombinatsioonid aitavad eriti hästi teatud tervisemurede puhul. Samuti on mahlu, mis on eriti head näiteks rasedatele, et tulevane ema ja beebi pakataksid tervisest.

Akne:
1) porgand + spinat
2) arbuus + punapeet
Mõlemad mahlakombinatsioonid sisaldavad palju beetakarotiini, mis on akne kontrolli all hoidmisel väga oluline toitaine. Spinat on suurepärane verepuhastaja ning aitab kaasa ka vereloomel.

Pohmell:
punapeet + seller + spinat
See on tõeline puhastusmahl, millele pead lisaks jooma palju vett, et kõik kahjulikud ained oma kehast välja saada. Punapeet aitab organismi puhastada ning eriti hea on see maksale, sest vabastab selle alkoholimürkidest. Seller rahustab kesknärvisüsteemi kaltsiumi ja magneesiumiga. Spinat on hea vereringele ja ajule.

Halb hingeõhk:
õun + apelsin + spinat
See mahl sisaldab palju A-, B- ja C-vitamiini ning paneb maksa normaalselt tööle. Spinatiga ei maksa algul liialdada, kuna selle maitsega harjumine võtab aega. Suurenda spinatidoosi aja möödudes. 

Põiepõletik:
jõhvikas + mustikas
Seda tasuks juua esimese asjana hommikul, pool tundi enne söögikorda. Joo iga päev, kuni haigus on järele andnud. Põiepõletiku ajal tasuks vältida magusaid jooke.

Peavalu/migreen:
seller + spinat + porgand
Seller rahustab kesknärvisüsteemi ja spinat puhastab verd, olles seega eriti kasulik ajule. Maitse jaoks tuleks lisada porgand, mis sisaldab samuti palju väga olulisi toitaineid. Algaja mahlataja võiks spinatit esialgu vähem panna, sest selle maitsega tuleb harjuda.

Rasedus:
spinat + spargel + tomat + porgand
Rasedad saavad värsketest mahladest palju kasu ning mahlavariatsioone on väga palju. See konkreetne kombinatsioon on rasedatele eriti kasulik, sest sisaldab palju antioksüdante. Spargel sisaldab aineid, mis on tähtsad loote arengu seisukohal. Tomat lisab joogile kaltsiumit.

Kaalulangus:
vaarikad + maasikad + apelsinid + õunad
Vaarikad ja maasikad on tõelised kaalulangetamismarjad. Need on imemaitsvad ja on pungil headest ainetest. Kaalualandajal on oluline tarbida palju tsitruselistes leiduvat C-vitamiini.

Väljalangevad juuksed:
porgand + spargel + kurk + kapsas + spinat
Porgandis leiduv karotiin aitab juuste väljalangemist ennetada. Spargel, kurk, kapsas ja spinat sisaldavad palju väävlit, mis on tähtis juustele ja küüntele.

 

Värskete mahlade retseptid

Dieetmahl kurgi, mündi ja sidruniga 
- 1 suur kurk 
- peotäis värskeid mündilehti 
- pool sidrunit 
Pressi kurk koos koore ja mündilehtedega mahlaks. Pigista peoga sisse sidrunimahl ja sega. Serveeri kohe koos jääkuubikutega või pane külma, et hiljem juua. Garneeringuks võid klaasi servale panna värskeid mündilehti või kurgiviilu. Soovi korral võid sisse segada ka näputäie meresoola. Selles joogis on palju K- ja C-vitamiini ja kaaliumit.   

Päikesetõusumahl
- 1 kooritud greip
- 1 väike õun
- 3–4 väikest porgandit
- 1/2 väikest kooritud ja eemaldatud seemnetega sidrunit
Aseta kõik komponendid mahlapressi. Pärast naudi värsket mahla ja ilus päev võib alata! Selle mahlas on palju A- ja C-vitamiini.   

Õuna-kiivi mahl
- 3 kooritud kiivit
- 2 viilutatud õuna
Eemalda õunasüdamed, pane viljad pressi ja seejärel naudi!   

Apelsinimahl
 - 4 apelsini
Apelsinimahla valmistades võiksid pressi lisada ka valge membraani, mis asub apelsini koore all. Kogu koort ei tasu aga mahlaks teha, sest see muudab joogi mõruks. Valges membraanis peidavad end aga paljud kasulikud ained.  

Marjamahl
- 2 peotäit maasikaid
- 2 peotäit mustikaid
- 2 peotäit vaarikaid
Marjad on ühed parimad ja lihtsamad koostisosad, millest mahla valmistada. Eeltöötlusena vajavad need vaid kiiret loputust. Maasikatel tuleb vaid rohelised tutid eemaldada. Selles mahlas on palju antioksüdante ja seetõttu on neil südamehaiguste ja vähivastane mõju. 

Buduaar Shopping sügis 2011