Reklaam sulgub sekundi pärast

Kevadpühade ehk munadepüha traditsioonid

Lihavõtted ehk ka munade- või kevadpühad tähistavad kevade algust. Ühtlasi on sel ka natukene religioosne taust. Nimelt tähistab see Kristuse surnust ülestõusmist, kus sellele järgnevad päevad ehk lihavõtted tähistasid paastuaja lõppu.

Lihavõtted ehk ka munade- või kevadpühad tähistavad kevade algust. Ühtlasi on sel ka natukene religioosne taust. Nimelt tähistab see Kristuse surnust ülestõusmist, kus sellele järgnevad päevad, ehk lihavõtted, tähistasid paastuaja lõppu.

Vanarahva tarkus
Vanarahva tarkuse kohaselt tuli lihavõtte ajal kiikuda, siis ei hammustanud suvel kimalased. Ka pidi kiikumine õnne ja elujõudu tooma. Samuti ei soovitatud sel hommikul kaua magada, muidu tulevat terve ülejäänud aasta laisk. Ka ilma ja viljasaaki ennustati lihavõtte hommiku järgi. Nimelt, kui hommikul on katus kaetud härmatisega, siis on oodata 40 külma ööd. Kui ülestõusmise hommiku ajal on katus härmas, siis tuleb hea vilja-aasta. 19. sajandil oli lihavõtte ajal näiteks keelatud naistel esimesena külla minna, kuna see toovat ebaõnne. Seetõttu saadeti alati mehed ees. Keelatud oli ka koristamine või pühkimine.
Loe lisaks põnevaid fakte munadepüha kohta SIIT

Munade värvimine
Munadepühad tähendavad eestlaste jaoks eelkõige munade värvimist ja koksimist. Kui vanasti vanasti värviti mune sibulakoorte või värviliste lõngadega, siis nüüd on poelettidelt saada ka erinevaid toiduvärve, millega saab munad kirkaks võõbata. Aga et seda õiget munadepüha fiilingut kätte saada, siis tuleks mune ikka värvida vanade heade sibulakoortega. Selleks tuleb munad mässida sibulakoortega vooderdatud võrgu või marli sisse ning tõmmata niidiga tihedalt kinni. Mune tuleks keeta kuskil 10 minutit. Kindlasti ei tohiks munadepüha ajal ära unustada ka oma kodu kaunistada. Pajuurbade tuppa toomine või potis muru kasvatamine loob just selle õige meeleolu. 
Väärt nippe munade värvimisest leiad Talleggi kodulehelt SIIT

Munadepüha toidulauale kuuluvad aga kõiksugused toidud munadest - munavõid, vormid. Magustoitudest kindlasti kohupiim ning kohupiimapirukad. Kommete kohaselt ka kas vasika- või seapraad ning sült. Kindlasti ei puudunud laualt ka kiluleivad sibulaga. Siin ka mõned lihtsamad munadepüha retseptid:

Täidetud munad

Vaja läheb:
6 muna
2 spl hapukoort
murulauku
soola

Valmistamine:
Keeda munad kõvaks (kuskil 10 minutit), koori ja lõika pooleks. Eemalda munakollased ning suru kahvliga kausis pudruks. Lisa hapukoor, hakitud  murulauk ja sool. Segu aseta lusika või tordipritsi abiga tagasi munavalgete pooltesse.  Serveeri näiteks kiluvõileiva kõrvale.

Vasikahautis köögiviljadega

Vaja läheb:
500g vasikaliha
1 porgand
1 sibul
3-4 kartulit
1 loomaliha puljongikuubik
maitserohelist

Valmistamine:
Viiluta liha ning prae pannil kuumas õlis mõlemalt poolt kuldpruuniks. Tõsta liha koos praadimisvedelikuga hautamisnõusse. Lisa suuremateks kuubikuteks hakitud köögiviljad ning nii palju vett, et kuskil pool koostisosadest oleks vee all. Murenda sisse puljongikuubik ning keeda tasasel tulel kuskil 40 minutit, kuni liha on pehme. Maitsest soola, pipra ja maitsetrohelisega. Serveeri hapukoorega.

Värvilisi munadepühi!

 

Mirjam Simmer
Kokakunsti toimetaja