Reklaam sulgub sekundi pärast

KUI KAUA SÄILIB TOIT sügavkülmas söögikõlblikuna?

Kas toidu külmutamine aitab sellel puhtana ja söödavana püsida? Toiduohutusega käib kaasas mitmeid erinevaid arvamusi. Näiteks toidu külmutamist pooldatakse, saab ju sellega toitu kauem säilitada ning seeläbi ennetada ka söögi äraviskamist. Kuid toidu sulatamine ja külmutamine võivad ka bakterite kasvu soodustada.

Toidunõustaja Kathleen Alleaume lükkab veebilehel Kidspot toiduohutusega seotud müüte ümber. Toome teieni sealt mõned sügavkülmutamisega seotud eelarvamused.

Müüt: kõiki toite saab külmutada

Kui sa seda veel ei teadnud, siis on olemas toite, mida ei tohiks kunagi sügavkülmutada. Näiteks kaotavad paljud kastmed ja köögiviljad sügavkülmas oma struktuuri. Ka näiteks kohv, piim ja ja munad muudavad külmas oma koostist ja maitset. Kui plaanid toite külmutada, siis tasuks nende pakenditelt uurida, kas need kannatavad külma või mitte. Ja kui sa pole kindel, siis ära lihtsalt külmuta. 

Müüt: külmutatud toitudel pole aegumiskuupäeva

Paljud panevad toitu sügavkülma, arvates, et seal säilivad need lõputult. On aga vale arvamus, et toit püsib sügavkülmas värskena, otse vastupidi. Mida kauem on toit sügavkülmas, seda rohkem kannatab selle kvaliteet. Toidunõustaja reegel on järgmine: supid, pajaroad, vormid ja küpsetatud liha: ära külmuta üle kolme kuu. Kuumtöötlemata liha: ära külmuta üle 12 kuu. Ja muidugi kui leiad oma sügavkülmast toidu, mille kohta sa kindel pole, siis viska see minema. 

Müüt: toidu külmutamine hävitab bakterid

Teame, et keetmine saja kraadini ehk keemispunktini tapab bakterid. Kas külmutamine pakub siis sama efekti? Ei. Külmutamine muudab bakterid mitteaktiivseks, kuid ei tapa neid. Teisisõnu, kui külmutad riknenud toitu, on see sulamisel ikka riknenud. 

Toiduohutuse eest hoolitsemine ei ole keeruline. Loe etikette, järgi juhiseid ja jälgi kuupäevi. Kui sa ei ole mõne toidu puhul kindel, siis oma tervisega ei tasu mängida ning viska toit pigem minema.