Reklaam sulgub sekundi pärast

MIS ON HEA KOHVI valmistamise reeglid?

Hea kohvi valmistamise põhireegleid ei ole palju. Proovi neid ja su kohv saab tõesti kohe parem:

Hea kohvi valmistamise põhireegleid ei ole palju. Proovi neid ja su kohv saab tõesti kohe parem:

1. Kohvivesi olgu värske ja maitsev!

Kui kraanivesi on su lemmikvesi, siis on see ka kohviks hea. Kui aga tavalist kraanivett suure lubja-, raua- või muu aine sisalduse pärast filtreerid, siis tee seda ka kohvivee jaoks – ainult keetmisest võib jääda väheks.

2. Maitseküllase ja aromaatse kohvi saad ubadest!

Jahvatatud kohv kaotab oma aroomid ja maitsed väga kiiresti. Kui avad jahvatatud kohvi paki ja lased sel avatuna seista, muutub see lühikese ajaga maitsetuks ja aroomivaeseks. Kohviubade värskus püsib oluliselt kauem.

3. Jahvata ube ainult vajaminev kogus vahetult enne kohvi valmistamist!

Samamoodi kui poest ostetud jahvatatud kohv, muutub ka sinu jahvatatud kohv kiiresti maitsetuks. Jahvata nii palju, kui just täpselt parasjagu vajad ja mitte rohkem.

4. Iga kohvijook nõuab oma jahvatust!

Vali sobiv jahvatus oma lemmikkohvijoogile.

espresso = peenike
filtrimeetod = keskmine
presskann = jäme

5. Parim kohvikogus on täpne kogus!

Kohvi kuldreegel ütleb, et parim on 60 g jahvatatud kohvi 1 l vee kohta. On sul olemas kohvikaal? Kui oleme parima jahil, siis on kohvikaal sama vajalik nagu lihatermomeeter.

6. Lase keeval veel jahtuda!

Väga tähtis! Keev vesi kõrvetab kohvi ja maitse saab kibe nagu kõrbenud toidul ikka. Õige veetemperatuur on 92–96 kraadi.

7. Õige tõmbeaeg!

Tõmbamisaeg annab su kohvile nime ja iseloomu. Missugust kohvijooki soovid?

Espresso: 20–30 sekundit
Presskann: 4–6 minutit
Filter: 3–5 minutit
V60: 2,5–3,5 minutit
Moka: 2,5–3 minutit
Aeropress: 1–2 minutit

8. Hoia oma lemmikkohv värske!

Jäta kohvioad originaalpakendisse. Sule avatud pakk õhukindlalt sulguriga. Nii garanteerid ubade aroomi ja maitse parima säilivuse. Ka kohvioad kaotavad aja jooksul väärtuse. Kui oled kohvitarbijana tagasihoidlik, eelista väiksemaid pakendeid – 250 g või 500 g.

Kui oled kõiki neid nippe järginud ja kohv pole ikka päris see, mida hing ihkab, siis ehk on sinu maitse-eelistuseks mõni muu kohvisort? Teine röstimisaste? Aga ühes võid olla kindel: oma olemasolevate vahendite ja ubadega oled teinud parima võimaliku! NB! Tuleb katsetada ja proovida, et leida üles enda tõeline eelistus. Kohv pole mustvalge maailm! Ära jää kinni ühte maitsesse, ühte valmistusviisi – katseta, proovi, mängi – leia oma ja parim!

Ja kui katsetamine tekitab sinus rohkem kohvihuvi, siis üks võimalus oma maitse-eelistust timmida on tulla meile kohvikoolitusele KAFO Keskusesse (A. H. Tammsaare tee 47, Tallinn), kus saame sulle pakkuda cupping’uid, erinevaid valmistusviise, lõhnade pimeteste ja muud põnevat kohvihuvitavat!

Tere tulemast hea kohvi maailma!

Kaspar Grossfeldt

KAFO kohvikoolitaja, raamatu „KOHV” autor, Eesti Baristade Assotsiatsiooni liige

Vt lisa www.kafo.ee