SEDA PEAD TEADMA: marjade korjamine ja hoidiste säilitamine

Kätte on jõudnud aeg, mil saame valmistada häid asju metsa- ja aiasaadustest ehk marjadest ja puuviljadest, mida saame ise korjata metsast ning aiast küljest.


Marjadest on võimalik saada nii palju – mahla, moosi, veini. Eks need parimad mahlad ja moosid olegi ikka need, mis ise tehtud. Paljudele võib see aga tunduda keerukas ja tülikas ettevõtmine, kuigi tegelikult on sul lihtsalt vaja õigeid ja häid tarvikuid, millega kogu töö muuta lihtsamaks ja kergemaks. 

Alustada tuleks juba marjade korjamisest. Kui sa ikka korjad marju suurema koguse mahla või moosi jaoks, siis võib olla päris tüütu marju käsitsi korjata. Koduekstras on müügil spetsiaalne marjakorjaja, millega lihtsustad oma tegevust suurel määral. Marjakorjajat on väga mugav käes hoida ning saad korraga suurema koguse marju kätte. Nii täitub ämber palju kiiremini! Pikad ja tihedad pliid hoiavad ära suurte okste ja lehtede sattumise anumasse. Väiksemad lehed ja muu mustuse saad pärast kodus eemaldada marjapuhastussõelaga. Lihtsalt vala ämbrist mingi kogus marju sõelale ja raputa seda.

Mahla tegemiseks läheb vaja mahlaaurutit. Koduekstras on müügil roostevaba 8L mahlaauruti. Kui tunned, et pole päris kindla käega veel või ei taha väga suurt kogust teha, siis see on just paras anum ühekordseks mahlateoks. Muidugi võid valmistada ka täiesti värsket mahla kohe joomiseks. Marju ja puuvilju saab purustada blenderiga, mikseriga või eriti mugav oleks kasutada spetsiaalset mahlapressi. Sencori mahlapress on väga kvaliteetne toode, millega saab korraga rohkem mahla teha. Sencori mahlapressil on automaatne viljaliha eraldamine ja selle eralduskonteiner. Lisaks on sellel lai ettesöötmisava, mis tähendab, et sa ei pea kõiki komponente lõikama valmis väikesteks kuubikuteks.

Värsket mahla on hea pakkuda ka külalistele mõnel koosviibimisel. Mahla võid serveerida mõnes lahedas pudelis, mis näeb laual efektne ja stiilne välja. Koduekstras on müügil suures valikus selliseid pudeleid. Neis pudelites saab mahla säilitada ka külmikus, kuna pudelitel on kaasas spetsiaalne kork või kaas. Samas on hea ka välitingimustes kasutada selliseid pudeleid, et mustus ja tolm sisse ei läheks või tüütud putukad ligi ei tikuks.

Mahlade ja mooside säilitamiseks peaksid aga kindlasti varuma omale suurema koguse purke ja pudeleid. Need aga ei pea tingimata olema igavad tavalised klaasist purgid metalsete kaantega, nagu vanasti olid. On väga suur valik väga erinevate kujude, mustrite, mõõtude ja kinnitustega purke. Osadel purkidel on juba peal ilusad sildid, kuhu saad kirjutada, millega tegu on ja millal valmistatud. Loomulikult leiab Koduekstrast ka täiesti klassikalisi purke koos kaantega. Neid võib vajadusel ise kaunistada ja “tuunida”. 

Kui valid sobivad purgid välja, siis võiksid valida ka lõbusad ja värvilised kaaned oma purkidele. Koduekstrast leiad palju lahedaid purgikaasi, mida müüakse komplektidena ja üksikutena. On värviliste piltidega ja on ka erivärvides ja erimustrites. Lisaks leiad valikust ka plastpurgikaasi ja plekist mittekeeratavaid kaasi. 

PS! Väike nipp hiljem purkide kiiresti ja kergelt avamiseks – kasuta spetsiaalset kummilappi