Reklaam sulgub sekundi pärast

Kristi: olles üldse mitte kade, jagan oma küpsetiste retsepte…

Lugejate soovile vastu tulles ja olles üldse mitte kade, jagan oma küpsetiste retsepte. Kui aus olla, siis ma ei arvanud, et minu küpsetised huvi pakuvad ja seetõttu ei tulnud ka selle peale, et eelmises blogis retsepte jagada. Täna aga, siit need tulevad ...

Minu piparkoogid 
Minu leib

 

Lugejate soovile vastu tulles ja olles üldse mitte kade, jagan oma küpsetiste retsepte. Kui aus olla, siis ma ei arvanud, et minu küpsetised huvi pakuvad ja seetõttu ei tulnud ka selle peale, et eelmises blogis retsepte jagada. Täna aga, siit need tulevad ...

 

Minu piparkoogid valmivad järgneva retsepti järgi:

  • 150 ml Billingtonś rafineerimata roosuhkurt (Melassi)
  • 150 ml mett
  • 1  tl jahvatatud nelki
  • 1  tl jahvatatud ingverit
  • 1  tl jahvatatud kardemoni
  • 1  tl jahvatatud kaneeli
  • 1 tl vaniljet
  • ½ tl soola
  • 2 tl soodat
  • 250 g  taluvõid
  • 700 ml riisijahu
  • 2 muna

Valmistamine 

Sulata potis mesi ja suhkur, lisa maitseained ja lase hetkeks keema. Tõsta pott tulelt ja pane selle sisse sulama või. Sulanud massi klopi sisse munad. Sega teises kausis jahu ja sooda ning kalla see ülejäänud massi hulka. Sega kogu mass hoolikalt läbi ning poolita see kogus. Saades kaks pätsikest, jahuta need ja pane toidukilesse ning külmikusse. Soovituslik on hoida taigen üleöö külmikus, aga vägagi maitsvad piparkoogid valmivad ka siis, kui taigen on eelnevalt vaid 3 tundi külmas olnud. Piparkooke küpseta max 5 min. Maitse on hea ja tuba ka küpsetamisejärgselt jõululõhna täis!

Kommentaariks piparkoogiretseptile ütlen, et kui sul ei ole kodus nimetatud suhkrut, siis ilmselt saad hakkama ka valge suhkruga või tavalise pruuni suhkruga, aga Melassi suhkur on tõeliselt huvitava maitsega ja annab tervikule palju juurde. See suhkur on saadaval tavalistes poekettides ja ca 30 krooniga. Ilmselt ei ole paljudel ka harjumust riisijahust küpsetada. Ei ole hullu! Saab hakkama ka tavalise nisujahuga. Minul aga on nisu talumatus, sellest ka selline valik.

 Minu leib, mis ei ole sugugi legendaarse leiva moodi, valmib alloleva retsepti järgi:

·       1 dl kookosjahu

·       3 muna

·       1 tl soodat

·       Seemneid- seesam, kõrvits, päevalill

·       250 ml piima

·       250 ml vahukoort

·       Soola

·       Köömneid (vastavalt soovile)

 

Valmistamine 

Klopi munad, lisa piim ja vahukoor. Sõelu massi hulka kookosjahu ja sooda ning kalla hulka seemned, köömned ja sool. Sega mass ühtlaseks ning lase umbes 15 min seista. Seejärel kalla saadud segu küpsetuspaberiga kaetud ahjuplaadile ning pane ca 25 min ahju. Küpseta temperatuuril 175- 200 kraadi.                                                                                                                                

Lase leival jahtuda, lõika parajad ruudukesed ning pane peale maitsvaid võileivakatteid. Maitseb hästi!

Võib-olla tekib kellelgi mõte, milleks selline „leib“ või sellised piparkoogid. Vastus peitub tegelikult minu toidutalumatuses. Kuna poest ostetavad küpsetised sisaldavad nisu perekonda kuuluvaid aineid (nisu, rukkis, oder jne, jne) ja pärmi, siis need asjad ei ole minu jaoks ja pean leidma ise alternatiivi. Õnneks elame sellisel ajal, et poes on siiski valik lai ja midagi annab ikka kombineerida. Esialgu võib-olla on maitse pisut harjumatu, aga seda kõike annab enda jaoks ümber mõelda, enda tervisele mõeldes. Tegelikult on ka nii, et me harjume nende, esialgu pisut veidrate toitudega–maitsetega ja siis tunduvad hoopis n-ö legendaarsed leivad vms imeliku maitsega ja ei kutsu enam sööma, veel vähem ostma. Olin hiljuti ühel üritusel, kus pakuti kohupiimast kringlit. Mõtlesin, et võtan ka tüki. Kõik kiitsid, et nii maitsev ja värske ja igati hea pagaritoode. Mina aga mõtlesin, et see kringel on üks maitsetu käkk ja pärast esimest ampsu ma enam ei tahtnud seda. Seda tunnet on tegelikult hea ja huvitav tunda. Ja veel parem on see, et minu keha ütleb seda – talle meeldivad tervislikumad toidud! Äge!

Kaalul 83 kilogrammi!

Parimat!

Kristi