NIPINURK: KARMO KIVI selgitas, kuidas endale külluslikum elu luua

NIPINURK: KARMO KIVI selgitas, kuidas endale külluslikum elu luua
Karen Härms

Mindset coach Karmo Kivi korraldab järgmisel nädalal veebiseminari ”Rikkaks saamise teadus”. Ta teeb seda selleks, et muuta inimeste hoiakuid ning uskumusi rahast, et nad oleksid rahateemadel rääkides enesekindlamad. Kivi sõnul on eestlastel igapäevaseid piiravaid uskumusi täis ütlemisi üllatavalt palju – “raha ei kasva puu otsas”, “raha pole elus kõige olulisem”, “mul pole seda raha vaja”, “me ei saa seda endale lubada”, “meil pole selle jaoks vahendeid”, “raha on raske töö tulemus”, “rikkad on üleolevad” jne. Raha on oluline, sest loob vabaduse teha tegevusi, mida armastad ja soovid. Aitäh eest ei ole võimalik tasuda ka eluks vajalike elementaarsete asjade eest.

Kui sa oma mõtlemist ei muuda, ei muutu midagi

Kivi rõhutab, et tänased mõtted, tegevused ja tulemused loovad sinu homsed sissetulekud. Kui sa pole rahul oma tulemustega, kuid ei muuda mõtlemist, siis suure tõenäosusega ei muutu lähikuudel ja aastatel midagi. Rikkuste omamine ei tähenda seda, et sa oled automaatselt ülbe ja üleolev. Raha on võimendi, see toob esile sinu põhiolemuse. Raha on oluline, sest annab vabaduse teha tegevusi, mis sind rõõmsaks teevad ja inspireerivad. Kui vahendeid napib, on inimesed kergemini ärrituvad. Kivi tõdeb, et muutused on protsess. Nii nagu kasvatad füüsilist vastupidavust, on vaja teadlikult kujundada ka mõtlemist selleks, et saada paremaid tulemusi. Rahateema on alati delikaatne. Mugavalt tunnevad end rahast rääkides need, kel seda on, ebamugavalt need, kel seda pole.

Tule ohvrirollist välja, muuda vaatenurka, mõtle, mida soovid ja leia lahendusi

Paratamatult on elus olukordi, kus on keeruline mõelda rahast positiivselt, näiteks kui oled tööst ilma jäänud või võlgades. Samas ei tohi lasta pead norgu ja keskenduda mõtlemisele, et kõik on halvasti. See, millele annad mõtteenergiat, hakkab kasvama. See tähendab, et kui mõtled võlgadele, tuleb neid suure tõenäosusega ka juurde. Kui mõtled raha teenimisest ehk võimalustele, kuidas raha kasvama panna, kuidas oma teadlikkust tõsta, on sul võimalus oma sissetulekuid ka kasvatada.

Kivi soovitab teadlikult valida oma mõtteid. Keskenduda muretsemisele mineva aja hoopis sellele, kuidas leida võimalusi lisaraha teenimiseks. Ta soovitab astuda peegli ette ja end sõna otseses mõttes korrale kutsuda: ”Aitab sellest jamast! Ma olen edukas!” Ta toob näite, kus eduka restoranipidaja käest küsiti, mis oli see ajaühik, mil ta sai edukaks. Ta vastas: ”Siis kui ma olin kodutu ja pargipingil. See oli hetk, kui ma otsustasin, et ma saan edukaks ja ma lõpetan selle jama enda jaoks!” Täpselt sama võimalus on igal inimesel. Teha otsus ja asuda tegutsema.. Puudustest mõtlemine võimendab puudusi, keskendumine sellele, mis sul on ja mida soovid kasvatada, loob küllust.

Harjutus, kuidas tuvastada, kas sul on piiravaid uskumusi:

· Küsi enda käest, kuidas sa tunned end rahast rääkides. Milliseid tundeid rahale mõtlemine sinus tekitab? Kas tunned end mugavalt.

· Pane kirja oma praegused mõtted, ka negatiivsed, näiteks, et raha ei ole, kogu aeg palgapäevast-palgapäevani ots-otsaga kokku tulemine.

· Mõtle, kas sa soovid seda olukorda pikendada jätkates samal viisil mõtlemist? Kui sa seda ei soovi, sõnasta oma ütlemised ümber, Näiteks olen õnnelik ja tänulik, et raha tuleb minuni läbi mitmete sissetulekuallikate regulaarselt ja üha suurenevates kogustes.

· Iga kord kui harjumuspäraselt tahaksid hakata kurtma raha teemal, tuleta endale meelde positiivses võtmes kirjapandut. Keskendu võimaluste leidmisele ja ole tänulik selle üle, mis sul hetkel olemas. Olles positiivselt meelestatud, on võimalus eduka elu loomiseks kordades suurem, kui endale negatiivset sisendades.

Sarnased artiklid