Reklaam sulgub sekundi pärast

Lõõgastav ja tervistav soolakamber

Praegusel pimedal ja stressirohkel ajal, tahaks ikka midagi lõõgastavat ja uut proovida. Paljude spaade ja tervisekeskuste teenuste hulgast leiab soolakambri. Kes käinud, teab, et tegemist on väga mõnusa lõõgastumisviisiga. See annab võimaluse aja maha võtta, samas on kasulik ka tervisele. /Tekst: Ave Lepik/

Praegusel pimedal ja stressirohkel ajal, tahaks ikka midagi lõõgastavat ja uut proovida. Paljude spaade ja tervisekeskuste teenuste hulgast leiab soolakambri. Kes käinud, teab, et tegemist on väga mõnusa lõõgastumisviisiga. See annab võimaluse aja maha võtta, samas on kasulik ka tervisele.

Soolakamber iseenesest tasub vähemalt korra külastamist - seinad, lagi ja põrand, mis on kaetud soolaga, teevad ruumist väga müstilise paiga. Õhus hõljuv kuiv soola-aerosool muudab olemise veelgi huvitavamaks, kui suulagi järsku väga soolaseks muutub. Tavaliselt kestab üks seanss 30-45 minutit, mille ajal jõuab sellest teissugust keskkonnast mõnusa elamuse saada Muidugi on soolakambri külastamise eesmärk aga raviline protseduur ehk soolaravi.

Soolaravi ehk haloteraapia on ravimeetod, mis on ravimitest täiesti vaba – patsient viibib looduslikus kuiva soola-aerosooli keskkonnas. Sool desinfitseerib ja hävitab mikroobe, olles väga efektiivne ning parandades hingamist. Lendlev imepeen sool tapab limaskestadel ja nahal olevad bakterid ja seened, tugevdab immuunsüsteemi. Tervise ja eelkõige ilu seiskohalt ei ole vähe-tähtis ilmselt ka mõju nahale, näiteks akne korral.

Soolaravi soovitatakse vastupanu tõstmiseks infektsioonhaigustele, samuti kui on raskendatud hingamine või vaevab pikaajaline köha. Ka nahaprobleemide puhul võib soolakambris viibimisest kasu saada. Eelkõige rõhutatakse soolaravi head mõju hingamisteedele. Soolaravi aitab leevendada ülemiste hingamisteede põletikku, kroonilist köha ja nohu, samuti kurgumandlite põletikku. Ka suitsetajatel, kelle on suitsetamisest sõltuv köha, on lootust soolakambrist abi saada. Et astma ja kroonilise bronhiidi korral muutub soola toimel röga lahtisemaks ning hingeldus väheneb, on ka Eesti Kopsuliit sellisele ravile tähelepanu pööranud.

Nagu eespool mainitud, saab soolakambrist vähemalt esimesel korral uue kogemuse osaliseks, mis on ju iseenesest vaheldust-toov ja stressi vähendav. Tegelikult mõjuvad hästi närvisüsteemile hoopis negatiivsed ioonid, mis soola-aerosoolis sisalduvad. Enesetunne paraneb sellest juba peale 1-5 seanssi. See on närvisüsteemi rahustav ja sobib seega stressi, depressiooni ja neuroosilaadsete seisundite leevendamiseks.

Kui tavalises õhus on soola kontsentratsioon 0,1-1,5 mg/m3, siis soolakambris on küllastatud keedusoola kuiva aerosooliga kontsentratsioonis 0,5-12mg/m3. Soolaravi ravifaktoriks ongi kuiv soola-aerosool, mis pihustatakse ruumi spetsiaalse soolageneraatoriga, mis on mainitud negatiivse elektrilaengu tekke põhjuseks.

Kui nüüd jäi mulje, et tegemist on väga universaalse ja täiesti ohutu raviga, siis peab rääkima ka paarist negatiivsest aspektist. Kui inimene on väga tundlik, võib soolakamber tekitada nahasügelust või ka kipitust kurgus. Kindlasti ei tohi soolakambrisse minna kui on kõrge palavik või äge viiruhaigus. Täiesti tabu on soolakamber ka tuberkuloosi, kopsumädaniku, kõrgvererõhutõve ning veriköha puhul. Ka neeru- ja onkohaiged peaks kindlasti enne arstiga rääkima, kuid ilmselt soovitatakse neile mõnda muud ravi. Kuid tervel inimesel aitab soolakamber oma tervist veelgi parandada ja hoida.

Soolaravi kohta on ehk veel huvitav teada, kuidas see kõik alguse sai. Nimelt loetakse soolravi alguseks aastat 1843, kui Poolas uuriti soolakaevurite tervist. Võib öelda, et nende töö polnud justkui põrmugi tervistkahjustav, hoopis vastupidi – nad ei põdenud iial hingamisteede haigusi.

 

/Tekst: Ave Lepik/