Kaido Pajumaa: “Üks põhjus, miks suitsetamisest on kasu”

Kaido Pajumaa: “Üks põhjus, miks suitsetamisest on kasu”

Aasta hakul, mil paljud suitsetajad on võtnud nõuks sellest pahest loobuda, arutleb oma lehel sel õrnal teemal Sisekosmos.ee asutaja Kaido Pajumaa: “Üldjuhul, ja täiesti põhjendatult, räägitakse suitsetamise halbadest külgedest. Me teame, kuidas see meie tervisele mõjub, me teame, kuidas see meid ümbritsevate inimeste tervisele mõjub, samuti seda, kuidas suitsuhais meie riided okupeerib, ja pealegi ei ole millestki hea sõltuvuses olla.”.

Aasta hakul, mil paljud suitsetajad on võtnud nõuks sellest pahest loobuda, arutleb oma lehel sel õrnal teemal Sisekosmos.ee asutaja Kaido Pajumaa: “Üldjuhul, ja täiesti põhjendatult, räägitakse suitsetamise halbadest külgedest. Me teame, kuidas see meie tervisele mõjub, me teame, kuidas see meid ümbritsevate inimeste tervisele mõjub, samuti seda, kuidas suitsuhais meie riided okupeerib, ja pealegi ei ole millestki hea sõltuvuses olla.”. 

 

Suitsetajatel on vähem stressi

Siiski on üks põhjus, miks suitsetamine kasulik on. Üks uuring näitas nimelt, et suitsetajatel on väiksem tõenäosus stressi ja depressiooni põdeda kui mitte-suitsetajatel. Ja seda mitte seepärast, et tõrv või nikotiin meile maru kasulikud oleksid, vaid seepärast, et suitsetaja võtab kuni 10x päevas aja maha ning mõtleb oma elu ja tegemiste üle järele. Samal ajal kõik mitte-suitsetajad on edasi oravarattas ja võib juhtuda, et nad ei mõtiskle oma elu ja valikute üle mitte kunagi.

 

Idamaade targad ütlevad (ka Gunnar Aarma on seda ühes loengus maininud), et inimese jaoks on kõige suurem puhkus hetkel, kui ta ei mõtle mitte millegi peale. Kuigi Rene Descartes väitis: “mõtleme, järelikult oleme olemas,” on selles väites ilmselge ebakõla, sest iga inimene ei mõtle mõnikord – ja eksisteerib siiski. Just mõttevabad hetked on need, mil me oma igapäevamuredest ja hädadest leevendust saame. Ideaalne oleks muidugi see, kui kõik probleemid ära lahendada ja kogu maailm oma pilli järgi tantsima panna, ja siis mitte muretseda, kuid kas kellelgi on see nende tuhandete aastate jooksul õnnestunud? Isegi kõige suuremad valitsejad on hädas olnud revolutsionääride ja teisitimõtlejatega, kes kohe kuidagi ei taha nende tahtmist mööda oma elu elada.

 

Ära hakka suitsetama, vaid luba endale mõttepause

Kui sa hetkel ei suitseta, siis kindlasti ära hakka suitsetama, sest see on sulle ilmselgelt kahjulik. Mida aga soovitada võib, on õppida suitsetajatelt aega maha võtta. Ükskõik kui kiire päev on, suitsetaja leiab iga paari tunni tagant need 5-7 minutit, paneb kõik seisma ja läheb teeb ühe suitsu. See on kahtlemata halb tema füüsilisele tervisele, kuid väga hea tema vaimsele tervisele.

 

Selleks, et aeg niimoodi maha võtta, ei pea suitsu tegema. Selleks ei pea isegi kohvi jooma, mis võib ka liigse tarbimise puhul meid ärevaks muuta. Miks mitte lihtsalt näiteks üks väike piparmündikomm suhu pista ja kuni selle lõpliku sulamiseni mitte tööd teha? Eriti hea oleks, kui sa tõuseksid ka laua tagant püsti, jalutaksid kuhugi eemale, kus on rahulik olla ning lihtsalt imeksid oma piparmündikommi. Sellisel tegevusel on kõik suitsetamisega kaasnevad head omadused (võtad korraks aja maha, liigutad end natukene ja mõtiskled oma elu üle järele), kuid ei kaasne suitsetamisega kaasnevaid halbu külgi.

 

 

Loe lisaks põnevaid mõtteid ka Sisekosmose lehelt.