Reklaam sulgub sekundi pärast

Kui kaotad lähedase inimese

Lähedase inimese kaotust peab varem või hiljem üle elama peaaegu igaüks. Mida varasemas eas kaotatakse vanemad ja elatakse üle teiste lähedaste kaotus, seda rohkem mõjutab see meie elu.

Lähedase inimese kaotust peab varem või hiljem üle elama peaaegu igaüks. Mida varasemas eas kaotatakse vanemad ja elatakse üle teiste lähedaste kaotus, seda rohkem mõjutab see meie elu. Raske on ette kujutada, et ühel päeval ei näe sa enam kedagi kallist, ei tunne tema sooja puudutust ja ei kuule tema tarka nõu. Aga sellega tuleb ette arvestada- miski pole jääv. Ka valu mitte.

Inimesed leinavad erinevalt- mõne puhul on kurbus aastateks silmadesse kirjutatud ja teise inimese näost ja tegutsemisest ei loe sa midagi välja. Hingehaavad jäävad kõigile- neid tekitavad ühised mälestused, lootusetu igatsus ja piinama jäänud ütlemata sõnad. Kui hinges on lein, siis on raske leida lohutust, aga tegelikult teevad kaotused sind tugevamaks ja õpetavad elu tundma. Just selline elu ongi- täis õnne ja õnnetust, ilu ja valu, edu ja kaotusi.

Sinu hinges on kurbus, aga kogu maailm elab edasi oma tavapärast elu. Vahest teeb see  teadmine haiget ja vahest aitab see kiiremini tagasi tulla reaalsusesse. Vaevalt et see kedagi lohutab, aga psühholoogid kinnitavad, et keskmiselt kestab lein 12 kuud, kes enda eest hoolitsevad ja positiivselt mõelda oskavad, saavad suuremast valust vabaks juba 3-4 kuuga. 

Siit sulle mõned ideed, kuidas mõelda ja olla raskel hetkel:

1) Sõltumata sellest kui üksik ja tühi tunne valdab su sisemust, katsu suhelda teiste inimestega ja hoida ennast kogu aeg tegevuses. Teiste eest hoolitsemine ja suhtlemine inimestega parandab oluliselt su enesetunnet. Anna endast midagi ja saad vastu palju positiivset energiat. Kui sa ei soovi pere ja sõprade seltsis olla, võid veeta aega ka aidates võõraid - paku ennast appi kasvõi vabatahtlikuna mõne projekti juurde, kus hoolitsetakse laste või loomade eest.

2) Otsi toetust teistelt- sinu ümber on palju inimesi, kes oskavad ja tahavad sind lohutada ja olla sulle toeks. Kelle sõnadel on sinu jaoks tervendav ja innustav mõju. Kui sa ei soovi jagada oma valu sõpradega, siis võid taas abi saada mujalt- olgu see siis psühholoog, kirik või miks mitte raamatutarkus.

3) ära ignoreeri valu ja peta ennast. Mida sügavamale enda sisse sa selle peidad, seda pikemalt ta kestab. Katsu võtta seda rasket perioodi mõistusega ja arvesta sellega, et see tuleb lihtsalt üle elada ja läbi teha. Ja isegi kui sulle praegu nii ei tundu, siis tea, et see eluetapp teeb sind palju tugevamaks.  Arvesta sellega, et sind ootavad ees mõned kurbusehetked ja soov seda kõike välja lasta enda seest kas pisarate või muude emotsioonide kaudu. ära hoia end tagasi- mida rohkem valu välja lased, sest vähem jääb sisse. Aeg voolab edasi ja üldiselt läheb iga päeva ja nädalaga kergemaks, kuigi vahel ootavad sind ees emotsionaalsed tagasilöögid. Ole selleks valmis;

4) Hoolitse enda eest. ära jäta unarusse oma välimust, füüsist ja hinge. Nii raske kui see ka pole, sa pead igapäevast elu jätkama- käima trennis, tundma huvi selle vastu, mis maailmas toimub, toituma normaalselt, magama piisavalt ja hoolitsema oma välimuse eest. See kõik ei leevenda valu aga usu- kui sa hiljem tagasi vaadata läbielatule, siis oskad sellest heameelt tunda, et ei kulutanud aastaid lakkevahtimisele ja lootusetule igatsemisele.

5) ära kahetse asju, mida muuta ei saa. Kindlasti jäi sul palju talle ütlemata ja õhus on mitmeid küsimusi, millele sa vastust otsid. Lepi olukorraga ja ära süüdista ennast tegemata asjades või ütlemata sõnades. Kui hinged on olemas, siis jõuab su sõnum nagunii temani. Ja kui neid ei ole olemas, siis ei ole sinu sõnadel nagunii  enam mingit tähtsust.

6) ära otsi abi alkoholist või mõnuainetest. Alkohol süvendab depressiooni, sa tunned küll hetkelist kergendust, kui tegelikult mässid ennast veelgi suuremasse stressikapslisse, sest alkohol häirib ka sinu unerütmi.

7) Uuenda oma elu. ära tee kõike nii  nagu siis, kui sulle kallis inimene oli su kõrval. Sa ei pea jalutama samades kohtades ja tegema neid asju, mis hoidsid teid koos. Kui üritad igal sammul luua olukordasid minevikust, siis teed teadlikult valiku elu koha peal hoida. Miski pole enam endine ja sa ei saa sinna midagi parata.

8) Valu teeb tugevaks. Kuigi armastus on see, mis annab elule mõtte, siis valu on see, mis viib edasi. Positsioneeri ennast selles mängus võitlejaks, kes tuleb sellest välja tugevama ja kogenenuma inimesena, mitte võitlejaks kes kaotas lahingu.  Inimesed on tugevad ja peavad saama üle kaotusevalust, sina ei ole nõrgem kui teised.  Kindlasti ei ole see sulle lohutuseks, aga tea, et see midagi sina praegu üle elad, tuleb enamus inimestel kunagi läbi teha. Keegi ei ole meist kaitstud lähedaste kaotuse eest.

9) Valu teeb targaks. Lein paneb sind mõtlema elu tõeliste väärtuste üle ja toob su välja materiaalsest maailmast. See on hetk elus, kus sul on põhjust hakata mõtlema küpse inimesena ja vaatama elule teise pilguga. Surm oli ja on osa elutsüklist. Sa hakkad hindama rohkem elu ja väärtustama tänast päeva- homset ei pruugi olla. Valu aitab inimestel ennast leida. Maailma parimad kunstiteosed on täis valu ja sünnivad valust- olgu see siis arhitektuuriteos, film, maal või muusika. 

10)  ära unusta teda. Kallid inimesed ja mälestus nendest jääb meie südamesse alatiseks. See, kui sa eluga edasi lähed ei tähenda, et sa teda reedaksid mingil moel. Käi tema haual, mõtle temale ja korralda tema mälestusõhtuid perele ja sõpradele. Surm on elu, mitte suhte lõpp. Sinu suhe temaga on igavene. Tea, et sinu poolt armastatud inimesed tahavad alati, et sa oleks õnnelik sõltumata sellest, kui suur või hoomamatu poleks vahemaa teie vahel.

 
Buduaari arhiiv