Reklaam sulgub sekundi pärast

Saladused, mida peaksid beebipillide kohta teadma!

Beebipillid on saanud igapäevaseks kaaslasteks ligi sajale miljonile naisele üle kogu maailma. Kuigi antibeebipillid on lubatud vaid tervetele, mittesuitsetavatele ja alla 35-aastastele naistele, väljastatakse neid teistelegi. Buduaar uuris beebipillide plusse ja miinuseid Lääne-Tallinna keskhaigla naistekliiniku günekoloogiaosakonna juhataja Külli Idla käest.

Beebipillid on saanud igapäevaseks kaaslasteks ligi sajale miljonile naisele üle kogu maailma. Kuigi antibeebipillid on lubatud vaid tervetele, mittesuitsetavatele ja alla 35-aastastele naistele, väljastatakse neid teistelegi. Buduaar uuris beebipillide plusse ja miinuseid Lääne-Tallinna keskhaigla naistekliiniku günekoloogiaosakonna juhataja Külli Idla käest.

Kõigepealt, 1957. aastal võeti pillid kasutusele selleks, et vähendada menstruatsiooniprobleeme ning rasedusvastast toimet peeti esiti hoopis pillide kõrvalmõjuks. Kuid juba kolm aastat hiljem, 23. juunil kinnitas USA toidu- ja ravimiamet pillid ametlikult rasestumisvastase vahendina ning menstruaalprobleemide lahendamisest sai kõrvalmõju. Eelkõige kasutavad naised pille, et planeerida pisipere tulekut õigeaegselt, kuid ka selleks, et vähendada menstruatsioonivalusid või parandada naha seisukorda. 

Beebipillid ongi enamasti ohutud, kui jätta kõrvale mõningad riskitegurid, mis soodustavad veresoonte umbumisi ehk eluohtlikke trombide teket. Pillides sisalduvad östrogeenid muudavad vere hüübimist, muutes vere paksuks. Eriti ohtlikuks või isegi saatuslikuks võib see saada neile, kel on veresoonkonnaga probleeme olnud või kellel on selleks pärilik eelsoodumus. Samuti ei ole välistatud hormonaalseid rasestumisvastaseid vahendeid kasutavatel naistel kehakaalu tõus, iiveldus, tursed, rindade hellus, uimasus, akne, peavalu, määriv vereeritus ja tsükliväline verejooks, meeleolumuutused, depressioon ja liibido nõrgenemine. 

Kes võiksid pille eelistada ning kellel soovitaksite muid alternatiive?

Antibeebipille võiksid rasedusest hoidumiseks eelistada eeskätt noored ja terved naised, kes ei ole veel sünnitanud. Kombineeritud hormonaalsed rasedusvastased tabletid ei sobi naistele, kellel on kalduvus trombooside tekkele või kelle perekonnas on esinenud seesuguseid vere hüübivushäireid. Samuti ei soovitata selliseid tablette südamehaigetele, naistele, kel on kõrge vererõhk, komplikatsioonidega suhkruhaigus, tõsine neeru- või maksahaigus, sagedased migreenid, kõhunäärmehaigus. Vastunäidustatud on antibeebipillid naistele, kel esineb emaka limaskesta kasvaja või mõni muu östrogeensõltuv kasvaja. Kõnealuste tablettide suhtes ülitundlikkuse puhul tuleks samuti eelistada muid alternatiivseid, hormoone mittesisaldavaid rasedusvastaseid vahendeid. On teisigi tõsiseid üldhaiguseid, mil selline rasedusest hoidumise viis ei ole soovitatav.

Enne antibeebipillidega alustamist tuleb günekoloogi alati teavitada oma haigustest, et koos leida ohutu ja just teile sobiv rasedusvastane vahend. Teatud juhtudel võib hormonaalseid rasestumisvastaseid vahendeid küll kasutada, kui üksnes arsti järelevalve all. Günekoloog oskab seda teile põhjalikumalt selgitada. On olemas ka erineva hormonaalse koostisega rasestumisvastaseid vahendeid ning naistearst saab täpselt nõu anda, milline vahend teile paremini sobib ja ohutum on. Sellistes piiripealsetes olukordades on koostöö oma arstiga on väga oluline.

 

Mahukat artiklit beebipillide saladusest ja seda, kuidas beebipillid toimivad, mida peaks nende manustamisel arvestama, kuidas endale sobivaid pillid valida ning millised on pillineelajate kogemused, loe juba uuest Buduaar Shoppingu kevadnumbrist!

 

Buduaar.ee