Suhtetõed, mis aitavad nii heas kui halvas

Suhtetõed, mis aitavad nii heas kui halvas

Õnnelik ja armastust täis suhe on maailma üks suurimaid rõõme. Kuigi iga armulugu on ainulaadne ning osapooledki neis on unikaalsed, on ometi tõdesid, mis toimivad kõigi puhul. Teades täisväärtusliku ja õnneliku suhte alustalasid, oskad suhet hoida rahuldustpakkuva, põneva ja sisukana nii headel kui ka halvematel aegadel.

Õnnelik ja armastust täis suhe on maailma üks suurimaid rõõme. Kuigi iga armulugu on ainulaadne ning osapooledki neis on unikaalsed, on ometi tõdesid, mis toimivad kõigi puhul. Teades täisväärtusliku ja õnneliku suhte alustalasid, oskad suhet hoida rahuldustpakkuva, põneva ja sisukana nii headel kui ka halvematel aegadel.

Iga suhe nõuab tähelepanu. Pea meeles, et ükski suhe ei toimi niisama. See põhineb vastastikusel austusel, riskide võtmisel, murede ja rõõmude jagamisel. Iga suhte alustalaks on avatud ja aus suhtlemine, millesse peaksid panustama mõlemad.

Iga suhe on erinev. Ära iial võrdle oma suhet vanemate, sõbrannade, kolleegide või ükskõik kelle teisega, kellel näib olevat ideaalne suhe. Tea, et iga paar loob suhtes omad reeglid ja kokkulepped. Kõikidel paaridel on erinev käitumismuster ja erinevad kombed. Keskendu vaid teile kahele ning looge üheskoos enda muster, reeglid ja kokkulepped.

Sa saad seda, mida jagad. Kui otsid armastust, siis jaga seda teistele. Kui ihkad endale sõpru, siis ole sõbralik teiste vastu. Kui tahad, et sind mõistetaks, proovi ka ise teisi paremini mõista. See on lihtne ja kindel teadmine, mis ei vea sind kunagi alt.

Vaid sina ise suudad end õnnelikuks teha. Kui sinu suhe sinu endaga ei ole harmooniline, siis ära oota, et see toimiks sinu ja kellegi teise vahel. Keegi peale sinu enda ei saa sind elus õnnelikuks teha. Selleks et jagada armastust kellegi teisega, tuleb sul kõigepealt armastada iseend. Kui oled õnnetu ja süüdistad selles oma partnerit, siis tea, et see on vale. Selle asemel vaata enda sisse ja mõtle, mis lahutab sind õnnest. 

Andestamine on oluline eelkõige sinule endale. Andestada ei tähenda seda, et oled unustanud valu, mida sulle on põhjustatud. Andestamine tähendab seda, et sa oled otsustanud vabaneda valust ja eluga edasi minna.

Ole avatud muutustele. Ainult siis, kui annad võimaluse muutusteks, näed asju ja uusi võimalusi, millest me varem teadlikud polnudki. Muutused tulevad ette igas suhtes, teie peate õppima nendega kohanema, kasvades üheskoos nii headel kui ka halbadel aegadel.

Hoia oma elu ja tegemisi ka väljaspool suhet. Pole olemas inimest, kes suudaks kõiki meie vajadusi rahuldada, aga kui sa siiralt usud, et sinu kallim seda suudab, tuleb sul varem või hiljem pettuda. Liigne survestamine võib teie suhte hoopis rikkuda. Kui sul on huvid ja sõbrad ka väljaspool suhet, siis ei mõju see hästi mitte ainult sinule, vaid ka teie suhtele.

Ütle, mida sa mõtled, ja mõtle, mida ütled. Räägi sellest, mis toimub sinu peas ja südames. Jaga oma mõtteid, tundeid, lootusi ja unistusi. Jaga oma kallitele inimestele infot, mida nad vajavad, mitte ära oota, et nad loeksid sinu mõtteid. Suhtle otse ja selgelt, sest nii väldid mitmeid konflikte ja arusaamatusi.

Mõnikord on probleemid suuremad, kui seda arvata oskad. Mõnikord võib probleemi lahendamine neid veelgi juurde tekitada. Igal inimesel on oma viis ja nägemus, kuidas asju lahendada, kuid pidage meeles, et teie olete tiim. Vaid üheskoos edasi minnes saate oma probleemidest jagu.

Sinu võimuses ei ole kedagi muuta Vaid inimesed ise saavad end muuta. Selle asemel et üritada muuta partnerit enda kõrval, toeta teda ja näita eeskuju. Kui sinu kallimal on mõni halb harjumus, mis sulle meeltmööda ei ole, siis tea, et see ei kao tõenäoliselt ka tulevikus kusagile, kui ta ise selle nimel ei pinguta. 

Vaidlemine on ajaraiskamine. Mida vähem sa kulutad aega vaidlemisele inimesega, kes sulle haiget tegi, seda rohkem jääb sul aega armastada kedagi, kes sind armastab. Ja kui juhtub, et kellegagi vaidled, siis ära lase vihal endast võitu saada. Anna endale rahunemiseks aega ja lahenda asjad siis, kui äkkvihahoog on möödas.

Kiindumust näitavad väiksed žestid. Näita oma kiindumust igal võimalikul moel. Millal sa viimati kallistasid oma partnerit, niisama, spontaanselt? Millal sa pakkisid kallimale kaasa lõunasöögi tema lemmikvõileibadega? Kiindumust ja armastust süvendavad väikesed tähelepanekud. Seepärast leia igas päevas koht pisikestele spontaansetele žestidele, et muuta oma suhe tugevamaks ja näidata oma partnerile armastust.

Isegi parimad suhted ei kesta igavesti. Hinda seda, kui keegi sind armastab ja sinust hoolib, sest me ei tea, palju me kedagi armastame enne, kui oleme ta kaotanud. Tea, et kui suhe ei kestnud igavesti, ei tähenda see seda, et seda ei oleks pidanud olemagi.

Seks, seks ja veel kord seks. Tundub küll ilmselgena, kuid sageli, kui suur armumine on möödas, jääb seksile paarisuhtes aina vähem aega. Teadlased on jõudnud järeldusele, et mida rohkem seksi on suhtes, seda suurema tõenäosusega püsib suhe õnnelik ja värske. Vilgas voodielu lähendab partnereid ning kingib rahuldus- ja õnnetunde.

Naerge raskused kergemaks. Naer ei ole mitte ainult parim ravim, vaid jagatud naer suudab muuta iga suhte suurepäraseks. Mõnikord ei ole olukorrad nii trööstitud, kui esmapilgul tunduvad, ja just siis tulebki appi huumor. Koos naermine aitab nii mõnigi kord raskustest üle saada ning inimesi liita. Saagu koos naermisest teie ühine harjumus.

Tekst: Triin Tisler
Artikkel ilmus ajakirjas Buduaar Shopping talv 2012

Sarnased artiklid