Reklaam sulgub sekundi pärast

10 asja, mis hävitavad usalduse

Suhte aluseks on usaldus! Usaldus tuleb ära teenida ja tihti pole seda kõige kergem teha. Kerge on õiendada, süüdistada või vihastada, ent tagajärgi parandada ei ole enam nii kerge. Siin on sulle 10 asja, mille vältimine teeb sind usaldusväärseks ja teie suhte soojaks ja armastusest pulbitsevaks.
/Tekst: Kadri Tulev/

1. Oma partneri unarusse jätmine. Tähelepanu pööramine on usalduse juures väga oluline. Kui sa oma partnerile tähelepanu ei pööra, võid olla kindel, et teie suhe läheb mingi aeg lõhki ja sinu partner on sinuga koos olles õnnetu. Tähelepanu mitte pööramiseks ei ole õigustatud vabandus „mul ei ole aega”.
Paljud mehed tegelevad oma hobidega ning neil ei jätku naise jaoks enam aega, teised mehed käivad sõpradega väljas ja naine jäetakse unarusse, mõned naised unustavad peale lapse sündi mehe ning pööravad tähelepanu ainult lapsele. Ühe tuttava mees unustab oma kalli kaasa alati ära kui mehe laps nende juurde tuleb. Kogu tähelepanu pööratakse juba päris suurele lapsele ja naine on teisejärguline faktor, kes äkitse on muutunud üleliigseks. Kunagi ei tohiks unustada oma partnerit, kellega sa headel ja halvematel aegadel koos oled, sest vastsel korral unustab tema sinu võibolla igaveseks ära.

2. Vihapursked. Ära kunagi karju oma partneri peale. Viha on emotsioon ja see tuleb välja elada, ent muudel viisidel. Kui tunned endas viha, mine tao poksikotti või karju paksus metsas karudele ja huntidele, ära vala oma emotsioone partneri peal välja. Ära ütle talle koledasti, sest koledad asjad teevad kurvaks ja jäävad kauaks meelde. Kurjasti öeldud sõnad närivad sündant kaua, ent vihane ütleja unustab oma sõnad varsti ja on rõõmus edasi. Tal oli lihtsalt vaja end välja elada. Aga ärge tehke seda oma partneri peal!

3. Ebaausad süüdistused. Ebaausad süüdistused ajavad partneri maksimaalselt endast välja. Sellega ei jõua lihtsalt kuskile „Ahaa, sa vaatad tänaval teisi mehi” või „sa ju ei taha minuga koos olla” või „sa ju niguinii ei hooli minust” või „sa olid kindlasti armukesega väljas” (kui partner jõuab tavalisest 5 minutit hiljem koju) on kõige mõttetumad süüdistused üldse. Süüdistamine ei ole hea viis usalduse loomiseks. See paneb partneri olukorda, kus ta peab end kaitsma hakkama asjade eest, mida ta teinud pole ning arvatavasti tuleb sellest kõigest üks suur tüli. Üsna tobe tunne on kui sind süüdistatakse asjades, millest sul endal õrna aimugi pole. Sellistel puhkudel ei osata ennast kuidagi kaitstagi. Mis siin ikka end õigustada kui midagi pole valesti tehtudki.

4. Pidev tülitsemine. Kui olete selline paar, kes pidevalt tülitseb, siis arvatavasti ei ole te (või üks teist) eriti head kuulajad. Tülisid saab vältida rääkides ja arutledes, kui teine pool sind ei kuula, vaid tunneb, et teda rünnatakse ja tehakse talle liiga, on arvatavasti vaja nõustaja abi. Kolmas osapool oskab teid panna rääkima ja kuulama.

5. Kätte maksmine. Igasugune kättemaks on suur viga. Isegi sarkasm või partnerile nähvamine või mõne ebameeldiva vana asja meeldetuletamine on ebavajalikud. Kui sinu partner on teinud mõne vea, ei pea sina ise suuremat tegema, et talle koht kätte näidata. Püüa parem mõista, miks ta nõnda käitus ja üritage omavahel asjad sirgeks rääkida.

6. Alandavad ja solvavad kommentaarid. Üheski terves suhtes ei öelda teineteisele „sa oled närvihaige” või „ sa oled peast debiilne” või „ sinuga räägi nagu 2-aastase lapsega”. Samuti ei alandata üksteist teiste inimeste ees. On palju selliseid paare, kes teiste ees üksteist maha tegema hakkavad. Alati on olemas ilusam viis suhtlemiseks kui kurjasti ütlemine. Samuti ei ole mõtet oma partneriga rääkimiseks võtta sellist hääletooni nagu suhtleksid sa lapsega. Kenasti rääkides saavad kõik inimesed aru, kui hakkad neid oma seisukoha selgeks tegemiseks alandama, tunnevad nad end madalamalt kui muru ja lisaks sead sa end partneri silmis madalamale pulgale.

7. Õiendamine. Loomulikult tuleb päevas ette olukordi, kus pead oma partneril paluma midagi ära teha- nõusid pesta, prügi välja viia jne. Üks, kaks korda millegi palumine on OK. Kui sa aga käid ühe asjaga partnerile kümneid kordi pinda, muutub see häirivaks. Mina arvan, et parem on see prügi küll ise välja viia kui seda päevas 4 korda partnerile mainida. Enamasti ei võta see kellelgi tükki küljest, kui asi ise ära tehakse, näägutamine võtab palju rohkem energiat.

8. Meelega häirivate tegevuste harrastamine. Sa tead, et su partnerile ei meeldi kui sa hääl põhjas telekat vaatad kui tema magada tahab, ent sa teed seda ikkagi? No milleks? Ta hakkab sind ajapikku hoopis põlgama. Sa ei pea teda närvi ajama, et endale tähelepanu saada või midagi talle selgeks teha. Räägi ilusti, suu on sul ju peas.

9. Egoistlikud nõudmised. Suhe ei seisne ainult sinus ja ka mitte sinu partneris, suhe seisneb teis mõlemas. Teie koos moodustate üksuse. Te peate leidma kompromissi, mitte esitama üksteisele ebareaalseid nõudmisi. Lugesin Buduaari foorumist just kuidas üks noor neiu kirjutas, et sõbranna kutsub teda Saksamaale oma sünnipäevale, ent noormees oli selle ära keelanud ja pannud neiu valiku ette- kas Saksamaa või tema. Teie mõlema vajadused on tähtsad, ühe poole vajadused ei saa olla tähtsamad kui teise poole omad. Jaga oma elu oma partneriga ja leia kompromisse.

10. Ebaausus. Kõigist kümnest punktist on see viimane kõige koledam omadus. Ebaausus hävitab suhte kohe kindlasti! Ebaausus ei tee su elu kergemaks kuigi mingitel hetkedel ehk tundub kergem sööta partnerile mõni valeke. Ebaausus kaevab sind ainult veel sügavamale porri.

Kadri Tulev
[email protected]

[gallery ids="1830324,1830325,1830326"]