10 MÄRKI SELLEST, et su laps võib olla väga andekas

10 MÄRKI SELLEST, et su laps võib olla väga andekas

Paljud lapsevanemad küsivad üsna sageli endalt, kas tema laps on erakordselt andekas. Mida andekus siis tähendab? Erinevad organisatsioonid käsitlevad andekust erinevat moodi. Osad kasutavad seda terminit ainult intelligentsete inimeste jaoks, teised aga mõistavad seda laiemalt. 

Vastavalt Ameerika Ühendriikide andekate laste organisatsioonile on andekad need, kellel on erakordsed võimed või oskused ühes või mitmes erinevas valdkonnas. Sellised valdkonnad võivad olla ükskõik mis sektorid, millel on oma sümboolide süsteem (matemaatika, muusika, keeled) ja/või sensomotoorsed oskused (kunst, tants, sport). 

Andeka inimese tüüpilised oskused ja tugevad küljed on näiteks uudishimu, hea mälu, arutlusvõime, omapärane ja elav kujutlusvõime ning lai ja värviline sõnavara. 

Andeka lapse arengut iseloomustab ka see, et mõned oskused arenevad erinevalt. Näiteks võib laps verbaalselt olla eakaaslastest tunduvalt arenenum, kuid mõnes teises valdkonnas arengu poolest mõnevõrra maas olla, näiteks motoorsete või sotsiaalsete oskuste poolest. 

Andeka lapse iseloomulikud omadused on järgmised: 

1. Õpib kiiresti, lihtsalt ja tõhusalt. 

2. Ta on õrn ja tundlik.

3. Vajab vaid natuke välist kontrolli – oskab rakendada enesedistsipliini. 

4. Ta on huvitatud filosoofilistest ja sotsiaalsetest probleemidest. 

5. Meeldib järjepidevus ja kord. 

6. Tugev arusaam õigest ja valest. 

7. Oskab suurepäraselt keskenduda ja kõik muu kõrvale jätta. 

8. Ta on huumorimeelega.

9. Annab küsimustele täpseid ja kiireid vastuseid. 

10. Esitab palju küsimusi, tahab teada, miks.

Siiski tasub meeles pidada, et kuigi need eelpool toodud omadused iseloomustavad andekaid lapsi, on äärmiselt harv juhus, et ühes inimeses on peidus kõik need omadused. 

 

allikas: Popsugar

Sarnased artiklid