Reklaam sulgub sekundi pärast

Buduaari veerg: Mõnusad teeõhtud

Külmadel talveõhtutel on kuum tass teed iseäranis mõnus kaaslane. Kohviga võrreldes pealegi veel hulganisti tervislikum. Mitte ilmaasjata ei pea mitmed maailma rahvad päevast teejoomist lausa pühalikuks rituaaliks. Kumba ergutusjooki eelistad sina? /Tekst: Kairi Look/

 

Külmadel talveõhtutel on kuum tass teed iseäranis mõnus kaaslane. Kohviga võrreldes pealegi veel hulganisti tervislikum. Mitte ilmaasjata ei pea mitmed maailma rahvad päevast teejoomist lausa pühalikuks rituaaliks. Miks tee hea ja kasulik on, sellest aga alljärgnevalt.

Originaalne ja töötlemata purutee sisaldab aineid, mis toimivad vabu radikaale neutraliseerivate antioksüdantidena. Antioksüdandid aitavad kehal võidelda talviste ilmade, saastunud linnaõhu ja mitmel pool varitsevate viirustega. Samuti hoiavad nad ära paljude degeneratiivsete haiguste tekke ning aitavad neid ka ravida. Lisaks on antioksüdantidel ka vananemist aeglustav toime. Hea on teada, et tee antioksüdantne aktiivsus on oluliselt suurem kui viinamarjamahlal või punasel veinil.

Tee kofeiinisisaldus on kohviga võrreldes madal. Hommikune meelisjook sisaldab nimelt pea kolm korda enam ergutavat kofeiini. Kui sul hakkab peale kohvijoomist kergesti pea valutama või ajab kohvitass sassi seedimise ning segab õhtust uinumist, on tee kahtlemata parem alternatiiv. Eriti kasulik on roheline tee, mis kustutab hästi janu, parandab seedimist ega häiri maksa ja sapiteede talitlust. Kuigi teel on pikaajaline ergutav toime, soodustab see ka lõdvestumist ning parandab verevarustust kätes ning jalgades.

Hambaid valgendava nätsu võib asendada teejoomisega, väidavad uuringud. Selgus, et erinevalt kohvi „tahmastavatest“ omadustest aitab sage teejoomine hambaid kaunina hoida. Nimelt sisaldab tee fluoriidi, mis on samal ajal ka olulisim hambapasta koostisosa, ning aitab teadupärast kaariest, auke ja määrdunud naeratust ära hoida.

Tee on sobiv jook ka janu vältimiseks. Sageli väidetakse, et tees sisalduv kofeiin viib organismist kiiresti vedeliku välja, kuid tegelikult on selle hulk diureetilise toime avaldumiseks liiga väike. Kui sa päevas just üle kuue tassi teed ei joo, on vee väljaviimise efekt minimaalne. Iseäranis head on vedelikuallikaina kõikvõimalikud puuvilja- ja rohuteed.
Epidemioloogilised uuringud on tõestanud rohelises tees sisalduvate katehoolide vähivastast toimet. Katehoolid neutraliseerivad toidus esinevaid kantserogeene ja aitavad organitel ära hoida nende aktiveerumist, samuti takistavad katehoolid kantserogeenide seostumist DNA-ga ning mutatsioonide teket. Mõned rohelises tees sisalduvad ained mõjutavad pärssivalt ka vähi kasvufaasi, hävitades kasvajate rakke ja takistades kasvaja laienemist ning levikut. Need positiivsed trendid on täheldatud üksnes rohelise tee puhul, mis aitab ära hoida rinna-, eesnäärme-, põie-, söögitoru ja kopsuvähki. Musta tee joomine seniste uuringute kohaselt tulemusi andnud ei ole. Mõned uuringud on näidanud, et teejoomine on kasulik harjumus naistele, kel plaanis lapseootele jääda või kes juba beebit ootavad. Nimelt mõjub tee positiivselt fertiilses eas naiste viljakusele. Mitmed tees sisalduvad ühendid soodustavad terve munaraku küpsemist ja loote täisväärtuslikku arengut.

Selle asemel, et end kohviga turgutada, keeda endale hoopis mõnus tassitäis aromaatset ja maitsvat teed. Kutsu mõni hea sõber külla ja naudi koos temaga talveõhtute võlu. Muusikasoovituseks sobib seejuures suurepäraselt Frank Sinatra „Tea for Two“.

Kairi Look