ILUTOODE EI tekita lubatud efekti? Põhjus on siin!

ajakiri Buduaar

Krista Kiin

Kui kulutada järjepidevale naha eest hoolitsemisele aega ja raha, tahaks mõistagi näha ka tulemusi – ja seda mitte pelgalt nahakipituse, vaid ka positiivsete muutuste näol. Naharakkude uuenemine käib sellegipoolest omas tempos, seega võib soovitud muutuste ilmnemine aega võtta.

Leidub nahahooldustooteid, mille mõju põhineb eeskätt naha niisutamisel, niisiis ei tasugi neilt oodata enamat kui end mugavamalt tundev nahk (ja ka see pole mitte vähetähtis!), kuid on neidki imeaineid, mis mõjuvad silmanähtavalt. Tõsi küll, viimast eeskätt regulaarsel kasutamisel. Toimeainete tõhususes on erinevusi, mida on hea jälgida – kui üks teatud aja möödudes sugugi ei mõju, on mõistlik otsida midagi uut.

 

Puhastustootedkohe

Kas su näopesugeel, -vaht, -piim või -õli nahale sobib või mitte, võib öelda juba esimese pesukorra järel. Kui nahk jääb pärast pesu tuntavalt kuivaks või kiskuma, oled palet traumeerinud liiga tugeva vahendiga. Õige puhastustoode jätab naha pehmemaks ja siledamaks, kuna naha kaitsekihi hävitamise asemel ta hoopis turgutab seda. Kindlasti ei sobi silmameigieemaldustooted, mis silmad kipitama või punetama jätavad ega ka vähemõjusad meigieemaldajad, millega nahka suisa nühkima peab.

Kui näopuhastaja ülesanne on nägu sügavpuhastada ja näiteks akne vastu võidelda, võiksid tulemused juba nädala-kahega ilmneda ning tuntavalt peaks naha seisukord muutuma kolme kuuga.

 

Aknetootedmõni nädal

Vistrikulise naha hoolduseks loodud puhastustooted viibivad nahal vaid hetke, niisiis ei ole nende mõju võrreldav nahale jäetava kreemi või näoveega. Kui hooldustooted sisaldavad salitsüülhapet või bensoüülperoksiidi, peaksid tulemused end näitama paari nädalaga. Korraks võib naha seisukord isegi halveneda, kui ebapuhtused enne nende lõplikku kadumist naha pinnale „lükatakse“.

Akne all kannataval nahal võiks märgata paranemisilminguid umbes kuue nädala pärast. Kui midagi rõõmustavat pole juhtunud kolme kuu järel, võiks leida mõne muu toote, mille toimeaine on erinev.

 

Retinoolüks kuni kuus kuud

See A-vitamiini derivaat võib oma nahka uuendava ning kortsukesi-joonekesi vähendava toimega küll imesid korda saata, kuid nahka tuleb ainega vähehaaval harjutada, kuna retinool võib põhjustada kuivust, ketendust ja ärritust. Akne leevendamisel võib tulemusi näha küll juba 4–6 nädalaga, ent kui eesmärgiks on kortsukeste vähenemine, ei maksa oodata nende hajumist võluväel. Tõsi, kortsujoonekesed võivad vähem nähtavamaks ja pehmemaks muutuda, kuid see eeldab retinooltoote 4–6 kuu pikkust regulaarset kasutamist.

 

Pigmendilaike vähendavad tootedkaua

Võitlus pigmendilaikudega ei ole sprint, vaid maraton. Neid pruunikaid laike võivad põhjustada nii pärilikkus, hormonaalsed muutused, päikesekiirgus kui vananemine ning stress, seetõttu on nende ennetamine ja leevendamine keeruline, pidev ja aeganõudev protsess. Üldjuhul võiksid antioksüdandid, nagu C-vitamiin, hakata mõjuma kahe kuuga. Arstid võivad pigmendilaikude raviks välja kirjutada ka kangemaid ravikreeme, kuid need võivad omakorda nahka ärritada. Ravisalvidest leebemad ja loomulikumad on taimeekstraktidel põhinevad kreemid, kuna neid võib kasutada aastaringi.