Kuidas säilitada armastust?

Armumine on üks elu ilusamaid hetki. Kui armumine läbi saab jääb meile…armastus? Või hoopis igapäevaelu rutiin? See, milline su elu peale armumist välja nägema hakkab, on sinu enda teha. /Tekst: Kadri Tulev/

Suhe toimib kui mõlemal poolel on tahe selle kallal vaeva näha.  Pikaajalised suhted on ühed suured ja rasked ettevõtmised, sest tihti tuleb ette eluperioode, kus see tahe kiire elutempo tõttu kaob või peitub.
Kui sulle meeldib näiteks aias kõpitseda, siis on umbrohtude korjamine sinu jaoks lausa lust, kui aga vihkad aias toimetamist, siis lähed juba ühe murdunud lille peale endast välja. Sama on ka armastusega.

Omaette väljakutse on selle aja leidmine, mis kulub  armastuse värskena hoidmiseks. Kiire elutempo nõuab oma jao ja meil pole tihti aega oma partneri jaoks.

Nii nagu aia hoolitsemise jaoks on tarvis seda kasta ja väetada, on armastuse elus hoidmise jaoks vaja seda toita. Tuleb võtta aega oma partneri kuulamiseks ja temaga suhtlemiseks. Tihti loodetase, et suhe vajub ise stabiilsesse rööpasse, kus kõik on juba etteaimatav ja selge. Kahjuks pole see päris elus nii. Ikka tuleb ette ootamatusi ja eriarvamusi.

Kui palju aega vajad sina oma partneriga koos veetmiseks? Igaühel on see aeg erinev. Mõnele piisab paarist tunnist nädalas, mõni vajab oma partneri tuge mitu tundi päevas. Üks inimene vajab tavaliselt alati rohkem aega omaette, teine tahab aga veeta rohkem aega koos oma parteriga.

Kui mõlemad on nõus leidma mingi kompromissi, on hea algus tehtud. Väga oluline on, et leiaksite päevas kasvõi väikse hetke, kus saate olla vaid teineteisega ja hetkeks koos kohvi juua või lõõgastuda. Mõelge selle üle, miks te üksteist armastate.

Leidke aega omaette olemiseks

Lea ja Hanno, 13 aastat abielus: „Meie suhte saladus on see, et oleme püüdnud alati leida aega kahekesi olemiseks. Me ei pane enda energiat 100% laste peale, nemad saavad suurepäraselt ka ise hakkama. Viime lapsed vanavanemate juurde ja sõidame näiteks nädalalõpuks puhkama. Püüame aastas vähemalt 2 korda kuskil kaugemal puhkamas käia. Meie lapsed on palju iseseisvamad kui teiste Lapsed, sest nad on harjunud ise mõtlema ja tegutsema. Meie oleme aga õnnelikumad kui meie tuttavad, sest meil on olemas aega teineteise seltsis.”

Tehke teineteisele armastusväärseid źeste

Katre ja Jaanus, 10 aastat abielus: „ Minu mees teeb mulle õhtuti jalamasaaźi, leiame igasuguseid pisikesi viise, kuidas teineteisele oma armastust näidata. Mina teen Jaanuse lemmiksööki, tema jätab mulle hommikul tööle minnes käekotti midagi magusat.”

Suudelge vähemalt 10 sekundit

Miina ja Kaido, 9 aastat abielus: „ Uskumatu kui palju selline asi suhet tugevdab, aga meid teeb lähedasemaks see, et me ei suudle kunagi vähem kui 10 sekundit. Kui juba suudelda, siis korralikult. Meil ei ole kiireid külmi musisid, on kirglik ja armastust täis suudlus!”

Kirjutage oma tunnetest

Pille ja Ants, abielus 7 aastat: „ Kuna minu mees on valvearst ja tihti ei saa me koos olla, siis oleme endi jaoks leidnud virtuaalse suhtlemise. Ants saadab mulle töölt e-maile, kus kirjutab oma tunnetest ja lisab iga kord mõne armsa soovi. Ootan oma mehe e-maile pikisilmi ja ajame kirja teel teineteist naerma. Kui oleme tülis, siis on alati hea mõnda armsat e-maili vaadata ja endale meedle tuletada, et minu mees siiski armastab mind.”

Tunne oma partnerit

Anastassia ja Vladimir abielus, 14 aastat: „Aastate jooksul oleme õppinud teineteise vastu armastusväärsed olema. Teame juba neid asju, mis teisele meeldivad ja püüame vältida neid, mis ei meeldi. Minu mees naudib seda kui me teeme midagi koos, olgu selleks siis kasvõi õhtul filmi vaatamine. Ta lesib diivanil, pea minu süles. Mina teen oma perele süüa, triigin ja pesen riideid, nii tunnevad nad end hästi. Tuleb õppida oma partnerit tundma, kui su partnerile meeldivad väga komplimendid, siis arvatavasti võtab ta ka etteheiteid väga südamesse. Sellisel juhul vajab sinu partner eriti õrna hoolt.”

Lugege koos raamatut

Sirli ja Vallo, abielus 9 aastat: „Meie loeme koos raamatut. Vajame mingit intellektuaalset tegevust, mida koos teha. Arutame peale iga peatükki omavahel loetu läbi ja naudime teineteisega vestlemist. See on hea vaheldus arvete maksmisele, nõude pesemisele ja koristamisele.”

Kadri Tulev
kadri@buduaar.ee