ÕPI ILUTOOTEID õiges järjekorras kasutama!

ajakiri Buduaar

Krista Kiin

Seerum, päevakreem, näoõli, jumestuskreem ... kõik need on igapäevases nahahoolduses olulised tegijad. Kuid mis järjekorras tuleks kogu see iluarsenal nahale kanda, et toimeained mõjule pääseksid ja kreemikihid ebamugavalt „rulluma“ ei hakkaks?

Küllap on iga ilugurmaan kogenud igahommikuse näohooldusrutiini ühes või teises järgus meelehärmi, et enne kui meigialus- või jumestuskreemi nahale kandmine on lõpule viidud, hakkab kogu „kreemindus“ näol rulluma. Tavaliselt on see põhjustatud liiga lühikestest pausidest ilutoodete palele kandmise vahel. Ühest ja teaduslikult tõestatud vastust ei tundu õige ooteaja osas olevat, küll aga nõustuvad eksperdid, et iga ilutoode peaks näol täielikult kuivama, enne kui käsi järgmise järele sirutada, kulugu selleks siis aega paarikümnest sekundist mitme minutini.

Foto: Shutterstock

Olgugi meil valdavalt kiire, nahahooldusrituaalideks tasub aega võtta ka kõige hektilisemal päeval. Lisaks piisavalt pikale imendumisajale on nahahooldustoodete pealekandmisel väga oluline ka õige järjestus. Rusikareegel on, et esmalt tasub näole määrida kerged ja õhulisema tekstuuriga, hõlpsasti imenduvad tooted. Neile järgnevad rammusamad koostised, mille abil eelnevalt palele kantud toodete toimeained ei haihtu, vaid pääsevad nahas oma tööd tegema. Meik jäägu kõige viimaseks. Seega võib nahahoolduse etappe võrrelda kihilise võileivaga!

 

 

Kas teadsid?

Ilutoodete imendumise osas tasub meenutada kooliaegset keemiatundi: rasvasemad tooted sisaldavad õli, läbi mille vee baasil tehtud tooted kuidagi mõjule ei pääse. Seetõttu oleks pelk raiskamine kanda rammusa päevakreemi peale kerget seerumit või näoõli krooniks niisutavat kreemi.

1.     Nahapuhastus

Öeldakse, et naha puhastamine on nahahoolduse A ja O – kui see vahele jääb, on kogu edasine mõttetu, sest järgmiseks pealekantava seerumi või kreemi toimeained ei imendu. Samuti jäävad rasu ja mustus pale pinnale ning nahk võib senisest tundlikumaks muutuda. Paljud naised ei pea vajalikuks hommikust näopesu või loputavad pale üle vaid veega, mis kosmeetikute sõnul ei ole piisav öö jooksul nahale kogunenud rasu ja surnud naharakkude eemaldamiseks. Ka eksitakse näopesuvahenditega – näiteks harilik seep mõjub nahale kuivatavalt ja viib tasakaalust välja selle pH-taseme. Näopesuarsenali võiks kuuluda näopiim või emulsioon (kuivale ja tundlikule nahale) ning näopesugeel või -vaht (kombineeritud ja rasusele nahale).

Shutterstock

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2.     Toonik või näovesi

Näopesu järel tasub toniseerida palet näoveega, mis aitab eemaldada viimsedki mustuse- ja meigijäägid. Ideaalne on valida neutraalse pH-tasemega toonik, mis ei eemaldaks nahalt selle loomulikku kaitsekihti. Näosprei niisutab ja toidab janust nahka. Teiste nahahooldustoodete vahel näole pihustatuna ei haju see ära, vaid jääb nahale mõjuma.

Shutterstock

 

3.     Silmaümbruskreem

Silmakreem tuleks näole kanda kindlasti enne päevakreemi. Vältimaks silmaaluseid turseid, tasub silmakreemi doseerida vaid vähesel määral – umbes nõelapea jagu – ning tupsutada see õrnalt naha sisse.

Shutterstock

 

4.     Seerum või kontsentraat

Sisaldades kõrge kontsentratsiooniga aktiivaineid, aitavad seerumid kiirelt ja efektiivselt tegeleda just teatud nahaprobleemi või vajadusega (tuhm jume, pigmendilaigud, niiskusepuudus), mis hetkel päevakorras. Seerumid imenduvad naha sügavamatesse kihtidesse, mõjutades nahka oluliselt intensiivsemalt kui lihtsalt päevakreem. Enne järgmist sammu võiks seerumil lasta mõne minuti jagu imenduda. Sealjuures kantakse kreemjas seerum näole enne päevakreemi, kuid õliseerum pärast päevakreemi!

Shutterstock

 

5.     Päevakreem

Niisutav päevakreem on klassikalise nahahoolduse viimane samm enne jumestamist. Ideaalis võiks päevakreem sisaldada ka kaitsvat SPF-faktorit, sest sadagu taevast või lörtsi, UVA-kiirgus jõuab meieni aastaringi isegi läbi aknaklaasi, põhjustades naha enneaegset vananemist ja tekitades pigmendilaike. Kui plaanid end ka meikida, lase päevakreemil enne umbes 5–10 minutit imenduda, vastasel juhul võib taas tekkida soovimatu „rullumine“.

 

6.     Päikesekaitse

Päikesekaitse (SPF) olgu hommikuse nahahoolduse viimaseks sammuks, kuna läbi päikesekreemi ei suuda tungida ükski teine toode. Tasub ent teada, et ka meigikiht annab nahale päikese eest väikese lisakaitse. Kui päevakreemis SPF juba sisaldub, ei ole oluline, et see ka jumestuskreemis oleks – piisab ühest kaitsefaktoriga tootest. Üks võimalus on segada päikesekaitsekreem jumestuskreemiga kokku.

 

7.     Peite-, meigialus- ja jumestuskreem

Kui soovid end ka jumestada, järgnevad alles nüüd meigialuskreem ja jumestuskreem.

Tihti hakkab jumestuskreem „rullima“, kui selle alla kanda veel aluskreemi ehk primer‘it. Sageli võib põhjuseks olla, et mõni kasutatavatest päeva-, meigialus- või jumestuskreemidest on kas täitvate/tasandavate või pinguldavate silikoonilaadsete osakestega. Samuti võivad rullumist põhjustada sügavalt niisutavad kreemid. Üks võimalus seda ennetada on kanda meigi aluskreem ja jumestustoode näole niiske meigikäsnaga õrnalt tupsutades ja vajutades.

Shutterstock

 

NB! Kui eelnev loetelu tundub ehk liialt aega- ja vaevanõudvana , tasub teada, et kõiki neid samme ei pruugi sugugi korealannade kümneastmelise nahahooldusrituaali kombel hommikurutus teha. Kiirematel aegadel piisab täiesti ka õrnatoimelisest näopuhastajast, niisutavast päevakreemist ja päikesekaitsefaktorist.

 

Ajakohasta oma ilutooted!

Ilmade jahenedes asenda suviselt kerged nahahooldustooted rikkalikuma koostisega iluarsenali vastu, sest õhk muutub kuivemaks ning siseruumide kütteperioodi alates kipub senisest enam kuivama ka näonahk.

Klassikaline soovitus on vahetada niisutav päevakreem rasvasema näovõide vastu ning võtta appi ka näoõli, kuid sellest ei piisa: ka puhastustooted peaksid teistlaadi olema. Kui suvel võis nägu pesta tugevatoimelisema, vahutava näopesugeeliga, võiks talvine puhastustoode olla leebem ehk kreemjas või õlipõhine (mittevahutav) näopiim või -õli, mis aitab hoida naha niiskustasakaalu.