Reklaam sulgub sekundi pärast

Sinu suvine ilu koduõuelt- ehk kuidas suvesaadustega oma ilu turgutada!

Aega, mil sinu koduõu on luksuslikum kui ilusalongi hoolitsusruum, tuleks kindlasti ära kasutada. Buduaar jagab suviseid ilunippe, mille realiseerimiseks ei lähe vaja midagi muud kui koduaeda, veidikene aega ja oskust lõõgastuda.

Aega, mil sinu koduõu on luksuslikum kui ilusalongi hoolitsusruum, tuleks kindlasti ära kasutada. Buduaar jagab suviseid ilunippe, mille realiseerimiseks ei lähe vaja midagi muud kui koduaeda, veidikene aega ja oskust lõõgastuda.

Kes on proovinud, teab, et koduaia kosmeetika vastu ei saa miski: marjad, ravimtaimed ja köögiviljad on ühtaegu nii suurepärased kosmeetikumid kui ka organismitugevdajad. Loe ja saa teada, kuidas oma aiasaadustest maksimaalselt kasu saada.

Maasikad on tulvil kiudaineid, C-vitamiini ja kaaliumi. Viis keskmise suurusega maasikat sisaldab sama palju C-vitamiini kui üks apelsin. Värsked maasikad sisaldavad suures koguses fenoole, mis on tugevaimad teadaolevad antioksüdandid, mis aeglustavad ka vananemist. Lisaks sellele sisaldavad maasikad ligi 10% rauda, mis on üks tähtsamaid mineraale.

Maasikas puhastab ja ahendab poore ning on kergelt põletikuvastase toimega, mistõttu sobib see suurepäraselt ka rasuse näonaha hoolduseks. Lisaks on see mari pleegitava ja kooriva toimega ning muudab naha pehmeks.

Nipp: Kui sinu nahal on tedretähne või pigmendilaike, määri neid metsmaasikaga ja hoia mahla peal 15 minutit. Korda protseduuri mitu korda. 

Lihtne maasikamask. Purusta kaheksa küpset maasikat ning kanna mass näole. Lase toimida 10 minutit ning loputa maha.

Maasika-jogurtimask turgutab ja toniseerib sinu nahka. Selleks läheb sul vaja peotäit maasikaid, 2 spl maitsestamata jogurtit ja 2 tl mett. Tambi maasikad kahvliga katki, sega marjapudru hulka maitsestamata jogurt ja mesi. Kanna segu näole ja lase 10 minutit mõjuda ning loputa. 

Vaarikad sisaldavad rikkalikult kaltsiumi, kaaliumi, suhkruid, orgaanilisi happeid, fosforit, rauda ja teisi mineraalaineid ning A-, B- ja C-vitamiini. Meditsiiniliselt on tõestatud, et vaarikad aitavad kaitsta mitmesuguste vähkkasvajate vastu. Ka vaarikalehtedel ja vartel on oma võlujõud, nimelt on need suurepärased valuvaigistajad, kuna sisaldavad frageriini.

Kuivale nahale võib teha üleküpsenud vaarikamarjadest maski. Marjamass kantakse pestud näole 15 minutiks ning loputatakse sooja veega maha. Näonahale mõjub soodsalt ka värsketest peenestatud vaarikalehtedest mask, mis asetatakse 15 minutiks rasvase kreemiga määritud nahale.

Mustikad sisaldavad suurel hulgal valke, süsivesikuid, kiudaineid, orgaanilisi happeid, B-grupi vitamiine, PP- ja C-vitamiini ning mõningal määral ka P-vitamiini ja pantoteenhapet. Mustikad aitavad siduda vabu radikaale, takistades seeläbi vananemisprotsesse ning mitmete haiguste, sealhulgas ka Alzheimeri tõve arengut ja teket. Mustikate söömine ja mustikamahla joomine aitab parandada ka nägemist. Mustikamahlast on abi kriimustuste, ekseemide, psoriaasi ja põletuste ravis.

Sõstrad sisaldavad suhkruid, mineraalsoolasid, orgaanilisi happeid, hulgaliselt C- ja P-vitamiini, pektiinaineid jm. Kosmeetikas kasutatakse nii punast kui musta sõstart pleegitava maskina tedretähnide korral: marjad surutakse katki ja asetatakse 20–30 minutiks näole, hiljem pestakse sooja veega maha. Sõstramaskid puhastavad suurepäraselt nägu, annavad nahale elastsuse, parandavad ainevahetust. Rahustava iluvannina mõjuvad imehästi musta sõstra lehed teesegus koos nõgeselehtede, kummeliõite, tüümiani- ja kolmisruskmelehtedega.

Karusmarjad on suured C-vitamiinipommid, kuid sisaldavad ka selliseid elutähtsaid mineraale nagu kaalium, naatrium ja magneesium. Kosmeetikas tehakse purustatud karusmarjadest ja rõõsast või hapukoorest maske, mis toidavad ja pleegitavad näonahka. Toored marjad aitavad vabaneda vinnidest, tedretähnidest ja pigmendilaikudest.

Õunad sisaldavad rauda, mangaani, kaltsiumit, magneesiumit, kaaliumit, tanniini ja mitmeid suhkruid. Ühest keskmise suurusega õunast saab täiskasvanud inimene kätte veerandi päevasest C-vitamiini vajadusest. Õun on üks vanematest kosmeetilistest puuviljadest ning sisaldab eeterlikke õlisid ja aroomaineid, mis sobivad suurepäraselt kuiva naha hoolduseks.

Näomask kuivale ja tundlikule nahale. Koori õun ja riivi, sega juurde supilusikatäis oliiviõli ja mett. Kanna mask nahale, lase 15 minutit mõjuda ja loputa sooja veega maha.

Porgandid on vitamiinirikas maius, mis tugevdavad tervist ja pikendab eluiga, sisaldades A-vitamiini ehk beetakaroteeni, kaaliumi, fosfaate ja joodi, vähem aga E-, B- ja C-vitamiini. Juba meie vanaemad teadsid, et päevitunud jume säilitamiseks sobib suurepäraselt porgandimask. Maski tegemiseks ei vaja sa muud kui poolt munarebu, 1/2 tl taimeõli ja 1 spl riivitud porgandit. Sega ained omavahel ning kanna segu 25 minutiks nahale. Seejärel loputa mask sooja veega maha.

Kes porgandimaski liiga ajakulukaks peab, võib lihtsalt nägu iga päev porgandimahlaga tupsutada.

Kurk sisaldab vähesel määral suhkruid, tärklist, vitamiine ja kiudaineid. Pane tähele, et mida väiksem või noorem on kurk, seda rohkem on selles C-vitamiini. Mineraalainetest sisaldab kurk organismile kergesti omastavat kaaliumi, fosforit, kloori ja rauda. Võrreldes teiste köögiviljadega on kurgis rohkem räni ja väävlit, seetõttu aitab värske kurgimahl tugevdada juukseid, aktiveerida juuksekasvu, ennetada juuste hõrenemist, hallinemist ja ka tugevdada küüsi. Kurgi abil on rahustatud põletikulist nahka ja leevendust on saadud ka päikesepõletuse korral.

Vistrikevastane näovesi

1 sl peenestatud kurgile vala 1 kl keeva vett, lase 2-3 tundi seista, kurna, sega hulka 1 tl mett ja tupsuta selle vedelikuga näonahka, lase pool tundi imenduda ning loputa nägu jaheda veega.

Pai sinu silmadele

Need, kel silmad päiksesse vaatamisest kipitavad, võivad esialgu abi otsida rukkilillest, mida kasutatakse rahvameditsiinis silmavaevuste ja sarvkestapõletiku ravimisel. Kes leiavad kodusel aasal või niidul rukkililli, võivad oma väsinud silmadele teha kompressi just nende rahvusõitega. Aseta lilleõied kümneks minutiks silmalaugudele ning tunned, kuidas väsimus ja pinge kaovad justkui võluväel.

Väsimusest tursunud silmadele mõjub eriti tõhusalt soe kummeli-piimamähis. Kalla teelusikatäiele kummeliõitele pool klaasi kuuma piima, lase tõmmata ning kurna. Kasta vatipadjake soojas piimas märjaks, pigista üleliigne vedelik välja ja aseta 10 minutiks suletud laugudele.

Selleks et oma silmaümbrusnahka võimalikult kaua toonuses hoida, aseta silmadele värske kurgi viilud, see aitab ennetada väikeste kortsude ja tumedate silmaaluste teket. Kui silmad on väsinud või haiged, vala poolele klaasile kurgikoortele pool klaasi keeva vett, lase tund seista, lisa 1/2 tl söögisoodat, kurna ja tee silmadele õrn mähis.

Paistes ja tursunud silmalaugude või väsinud silmadele riivi kartul, pane see marlitüki sisse ja aseta veerand tunniks silmadele. Tumedate silmaaluste vastu aitab võidelda riivitud kartul, mis tuleks maskina kanda silmaalustele.

Hellita oma jalgu

Kätte on jõudnud aeg, mil võime taas rasked saapad kappi panna ning hellitada jalgu paljajalu käimisega. Kõige hinnalisem kingitus, mida võid oma väsinud jalgadele teha, on tatsata mööda rohtu või rannakive. Refleksoteraapia spetsialistide sõnul on jalatallal asuvad bioaktiivsed punktid seotud kõigi siseelunditega ning isegi lihtne viieminutiline jalatallamudimine avaldab tervendavat toimet. Paljajalu kõndimine on kasulik lülisambale, eriti kasulik on see naistele, kes eelistavad kanda kõrge kontsaga jalavarje, mis tekitab nimmepiirkonna vaevusi. Vaevuste leevendamiseks soovitatakse iga päev käia kas või 20–30 minutit paljajalu.

Lisaks sellele, et haldja kombel üle märja muru silkamine virgutab sinu vaimu, toidab murul kõndimine organismi ka puhta ravienergiaga. Näiteks on kastet peetud lausa jumalate joogiks, palsamiks, mis tohterdab nii meie materiaalset kui ka ebamaist keha. Eriti tervistavaks peetakse hommikukastet aasadel, sest just sel ajal eritavad taimed raviaineid. Ennevanasti usuti, et just kasteveega pesemine teeb neidude näonaha eriliselt puhtaks ja ilusaks. Jahe kaste tõstab toonust, stimuleerib ja parandab vereringet ning võimaldab maandada negatiivseid laenguid.

Kuigi paljajalu tippimine on äärmiselt mõnus, kuivatab see meie jalanahka ning seetõttu vajavad jalad suveperioodil erilist hoolt ja turgutust.

Lõõgastav jalavann. Kõige lihtsam viis jalgade turgutamiseks on jalavann, mida võid teha kasvõi iga päev. Jahe vesi lõõgastab, avab poore ja stimuleerib vereringet, aitab väljutada jääkaineid ning leevendada turseid. Lisa kausitäie kuuma vee sisse nõgest, raudrohtu, saialilleõisi ning veidikene taimset õli, mis niisutab ja pehmendab nahka veelgi.

 

Suvine juuksehooldus

Suvine kuumus ja päike muudavad juuksed tuhmiks ja hapraks ning sel perioodil vajavad juuksed lausa erilist tähelepanu. Koduaia kummel, nõges ja kurk aitavad juuksed taas särama panna.

Kummeli loputusvesi heledapäistele

Kummeliga loputusvahend annab juustele kauni kuldse läike ja tervendab neid. Vala supilusikatäiele kummeliürdile klaasitäis keevat vett ning lase veerand tundi tõmmata ning lisa kurnatud tõmmis juukseloputusveele.

Nõgeseloputusvesi tumedatele juustele

Pane nõges peaaegu keevasse vette, lase tõmmata 15–20 minutit ja kurna tõmmis. Hõõru jahtunud tõmmist sõrmedega peanahale ja juustesse pärast viimast loputuskorda või vala tõmmis viimasesse loputusvette (vee kogus 1-2 liitrit). Jätke tõmmis juustesse, loputada ei ole vaja. Protseduuri tuleks teha 2-3 korda nädalas, et elavdada peanaha vereringet ja toita juukseid. 

Värske kurgi mahl sobib juuste loputamiseks – muudab juuksed tugevamaks, hoiab neid väljalangemise ja hallinemise eest.

Vihtle end ilusaks! Öeldakse, et saun on suurepärane koht oma tervise ja ilu hoidmiseks. Saunas keha lõdvestub, vaim rahuneb, poorid avanevad ning ainevahetus kiireneb. Ravimtaimi kasutatakse saunas vihtadena või purustatud taimemassi keha maskina.

Vihta tehes võid kasutada erinevaid puuoksi ja taimi vastavalt oma salasoovile. Näiteks kask toob sinu ellu uuenemist ja puhtust, raudrohi tugevat tervist, pihlakas armastust ja elutasakaalu, pärn pehmust, paju tundlikkust, haab murede äraheitmise oskust, kadakas sitkust ja südikust.

Väga heaks saunavihaks peetakse ka nõgest, mis kiirendab pindmist vereringet. Sipelghapet sisaldav nõges elustab ainevahetust, leevendab valu ning annab nahale toitaineid, mineraale ja vitamiine. 

Romantikud võivad endale pehme ja lõhnava saunaviha valmistada kirsivõrsetest. Kõige parem on seda valmistada suve algul, lõigates puult ära kõik liigsed võrsed. Selleks et vihta veel aromaatsemaks muuta, kombineeri sinna juurde ka kase-, tamme-, kadaka- või pärnaoksi.

 

Koduaia naudingud 

Armastusetee

Armastust aitab rahvameditsiinis võita teeleht. Tõuse jaanipäeval enne kukke ja koitu ning korja teeleheseemneid. Vala peotäis seemneid üle klaasitäie keeva veega ja lase 1-2 minutit tõmmata. Kui seda teed pakud mehele, keda ihaldad, äratad temas kire.

Hommikune võilillekohv 

Kuldkollane suvekuulutaja võilill pole mitte üksnes tülikas umbrohi, vaid hoopis üks vitamiinirikkamaid ravimtaimi. Lisaks saab võilillest teha nii maitsvat suvekohvi, et isegi suhkrut pole vaja enam lisada. Vaja läheb röstitud ja jahvatatud võilillejuuri.

Valmistamine. Puhasta võilillejuured, seejärel tükeldada ja kuivata need ning rösti kuumas ahjus või jahvata kohviveskis. Nüüd keeda kohvi juba nii, nagu oleme harjunud. Joo piima või koore ja suhkruga.

Ergastav kokteil

pool õuna

1/dl lemmikmarju (mustikaid, vaarikaid, sõstraid jne)

1/6 leotatud päevalilleseemneid (24 h)

mõned leotatud mandlid

vett, õunamahla või maitsestamata jogurtit

maitsestamiseks münti või kardemoni

 

Metsmaasikalehetee

Vala metsmaasikalehtedele peale 200 ml keeva vett, keeda 5–10 minutit ja lase 2 tundi tõmmata. Serveeri kõige kaunimast tassist.

Pea meeles, et taimi tuleb korjata kuiva ilmaga just siis, kui nendes on kõige rohkem toimeaineid – õitsemise ajal! 

 

Tekst: Triin Tisler