Viljatusega võib kokku puutuda kuni 15 protsenti paaridest

8 kommentaari

Viljatus on laialt levinud meditsiiniline probleem, millega võib kokku puutuda kuni 15 protsenti koos elavatest paaridest. „Viljatusravi kliinikus tehtavatest lastetuseravi protseduuridest on 30 protsenti tingitud mehe viljatusest, 60 protsedil juhtudest on tegu naiste viljatusega ja 10 protsendil  juhtumitest jääb põhjus selgusetuks,“ ütles geneetikadoktor ja Nova Vita kliiniku juhatuse esimees Andres Salumets ajalehele Meditsiiniuudised.

Viljatus on laialt levinud meditsiiniline probleem, millega võib kokku puutuda kuni 15 protsenti koos elavatest paaridest.

„Viljatusravi kliinikus tehtavatest lastetuseravi protseduuridest on 30 protsenti tingitud mehe viljatusest, 60 protsedil juhtudest on tegu naiste viljatusega ja 10 protsendil  juhtumitest jääb põhjus selgusetuks,“ ütles geneetikadoktor ja Nova Vita kliiniku juhatuse esimees Andres Salumets ajalehele Meditsiiniuudised.

Mehe raske viljatuse põhjused võib laias laastus jagada kromosomaalseteks defektideks ja geenimutatsioonideks.

Salumetsa selgitusel esineb kromosomaalseid defekte (kas kromosoomide arvu anomaaliat või kromosoomide strukutuuri defekte) 5 protsendil viljatutest meestest ning see on nende viljatuse põhjustajaks.

Küllaltki tihti võib viljatus olla tingitud väikese Y-kromosoomi struktuuri defektist ning sellise kromosoomi defektiga meeste seemnerakkude kasutamine kehavälise viljatuse ravis võib kaasa tuua probleemi, kus viljatule mehele võib sündida ka viljatu poeg.

Üheksakümnendate aastate esimesel poolel võeti kasutusele kehavälise viljastamise erimeetodid, mis võimaldavad lapsi saada ka viljatutel meestel.

/Buduaar.ee/