Reklaam sulgub sekundi pärast

Ženja Fokin: Mood peab olema lõbus, mitte koorem sinu õlgadel!

 

Kes on see mees, kellel sajad eestlased lasevad oma garderoobi piiluda? Mees, kellel ei jää märkamata ükski moeaps ja kelle enda rõivad ei jää samuti kellelgi märkamata? See mees on Ženja Fokin. Täna piilub Buduaar hoopis tema enda riidekappi!

Kes on see mees, kellel sajad eestlased lasevad oma garderoobi piiluda? Mees, kellel ei jää märkamata ükski moeaps ja kelle enda rõivad ei jää samuti kellelgi märkamata? See mees on Ženja Fokin. Täna piilub Buduaar hoopis tema enda riidekappi!

Kes meist ei teaks telesaateid „Minu imeline muutumine“ ja „Stiilipäevik“, kus kauneid muutujaid aitab stiilselt riidesse panna blond, jutukas, energiline ja hea huumorisoonega Ženja. Ženjat jagub igale poole, kus on moodi. Lisaks „Stiilipäeviku“ saatejuhi ametile on Zenja vabakutseline stilist ja koerograaf – jah, Zenja on lõpetanud Tallinna Ülikooli kunstide instituudis koreograafi eriala! 

Oma vapustava huumorisoonega on ta meid naerutanud Star FMi hommikuprogrammis ning tantsuoskusega hiilanud saates „Tantsud tähtedega“, ta on laupäevalehe LP moetoimetaja, Publiku moepolitseinik ja kommentaator, noorte stilistide koolitaja, moe-show’de korraldaja ja õhtujuht. Ja nii ongi!

Kas tänu oma tööle pöörad rohkem tähelepanu ka oma välimusele?

Kogu riidetemaatika on minu jaoks väga orgaaniline, aastaid tagasi pöörasin oma hullustele rohkem tähelepanu. Praegu teen stilistika töid veidi vähem ning keskendun rohkem eraklientidega šoppamisele ning tele- ja kommertstöödele, seega rõhuasetus on peamiselt mugavusel ning igapäevaseks stiiliks on smart-casual ehk stiilsed ja viisakad riided.

Kust sa ammutad stiilinippe?

Nipid voogavad ise minuni ja tulevad elust enesest. Hullu inspiratsioonilainet või ilmutust võibki suu ammuli ootama jääda. Minu moto on see, et tuleb tegutseda, mitte passida tühja! Näiteks käisin hiljuti Kadrioru kunstimuuseumis, seal oli venekeelne teemaõhtu koos näidendi ja kunstikriitikuga. Väga inspireeriv! Moeajakirjad on toredasti kommertsreklaami koorma all, seega reaalsusega on neil vähe ühist. On väga palju naisi, kes jälgivad trendisuundi, mis on iseenesest ju tore, kuid lisaks ajalehesahinale võiks minna teatrisse või hoopis balleti vaatama. See loob aluspõhja ja sisu. Et lahtirõivastumisel jääks peale riiete ka veel miskit alles!

Kes on olnud sulle eeskujuks ja iidoliks?

Huvitun moeajaloost ja sellest, kuidas ühiskond ning moekümnendid on arenenud. Igal riideesemel on rääkida lugu ning analüüsides mõne stiili tulekut või minekut, oskad asju ehk riideid kuidagi rohkem hinnata ja väärtustada. Iidolid kui sellised jäid hilistesse 90ndatesse, kuid hetkel on esirinnas need sümpatiseerivad persoonid, kes kannavad rõivaid, mis väga oskuslikult tõstavad esile nende karismat, iseloomu. Mind huvitavad lavainimesed ja meelelahutusmaailma orjatarid. Kõik, kes janunevad ilusate asjade järele, saavad aru, et tegelikult on ilusatel asjadel võluvägi! Inimesed alahindavad riietust, kuid asjatult, näiteks tööintervjuule minnes on riietus väga oluline.

Sul on oma väljakujunenud stiil, kuidas seda kirjeldaksid?

Praegu on mul maniakaalne soov kanda triiksärke, kuid n-ö üks aste maha võtta ning kombineerida komplekt selliseks igapäevaseks. Mulle väga meeldivad ka kikilipsud ning mugavad vabaajajalatsid, viimase aja kõige eredam leid pärineb näiteks Swimsi kollektsioonist, kus silmipimestavad kirkad elektrikarva värvitoonid.

Kas ostad oma riided pigem emotsiooni põhjal või kaalutletult?

Emotsiooniostud on head stressimaandajad, kuid et mitte asjatult lisapeavalu tekitada, tuleb mõelda ka olemasolevale garderoobile ning sellele, kuidas ja kas uus ese sinna sobitub. Arvan, et asjad teevad meid õnnelikuks. Isegi kui see õnnetunne viibib vaid hetke, on see seda väärt.

Šopake nii, et igal hommikul, kui riidekapi avad, tahaksid kõiki riideid kanda – ja ärge andke ruumi igavatele asjadele! Kui mul endale miskit silma jääb, siis liigset ajugümnastikat tegema ei hakka, vaid ostan asja ära. Mul on tobe harjumus osta talveriideid kevadel ning suveriideid sügisel või talvel, sest peibutuseks on hea hind ning tegelikult saame väga vähesega hakkama. Mul on mõned lemmikriideid ning neid tahaks kanda lausa ribadeks!

Kust sa oma riideid, aksessuaare ja jalanõusid ostad, kas Eestist või pigem välismaalt?

Fännan väga palju eestimaist, sest kui mõni maailmakuulus moebränd toodab mingit asja tuhandeid eksemplare, siis kohalik disainerilooming on tõeline pärl ehk ainueksemplar, nii unikaalne, omanäoline, ja kordumatu. Suurepäraseks šopingulinnad on Berliin, London, Helsingi, Stockholm, Pariis, Barcelona jne. Kui reisidelt midagi silma jääb, siis kindlasti soetan selle endale.

Mida arvad internetišopingust, kas sa ka ise šoppad netis?

Palun internetis šoppajad, ärge jagage oma krediitkaardi numbreid vasakule-paremale, sest veebiavarustes ringleb väga palju võltskaupa, mida võib näha karjuvates hunnikutes Türgi-Egiptuse reisidel. Tööalaselt kasutan netišoppamise võimalust päris palju ning võin soovitada: fashiondays.ee, membershop.ee, siison.ee, grestore.ee.

Aga taaskasutuskeskused ja sekkarid?

Terava ninaga sobraja võib leida tõelisi moe-aadreid, võhikule jäävad aga tühjad pihud. Sekkarid on nüüd asendunud vintage-kauplustega, kus on juba moekümnendite järgi sorteeritud kaup. Sealt võib väga magusaid palasid leida. Ja seda just praktilist laadi komplektide juurde, näiteks su lemmikpaar teksapükse, juurde valge pluus ning peale keevita vintage-kauplusest hurmav jakk; teisel päeval kombineeri see jakk hoopis pliiats-seeliku juurde jne. Rohkem ajuraginat, loovust ja lustlikku meelt. Mood peab olema lõbus, mitte nagu koorem sinu õlgadel.

Viimasel ajal on meil väga populaarseks kujunenud ka kirbuturud, kas vabal nädalavahetusel võib ka sind seal kohata?

Olen koostöös Buduaari turuga kaks aastat turul orjanud ja tean, et see ei ole inimestele mitte ainult pööningule seisma jäänud kraami mahamüümine ja miljonite teenimine, vaid ka hea suhtlemis- ja uute tutvuste leidmise koht. Boonuseks on võimalus realiseerida ja maha müüa oma kasutud, ent ilusad asjad, eriti hea hinnaga!

Mis on olnud sinu „leiud“ neis eespool nimetatud kohtades?

Parimad leiud pärinevad ülikooli tööde jaoks läbi tuulatud Londoni turgudelt (Portobello, Oxfordi, Brick Lane’i tänavatelt), Paavli kaltsukast leiavad sõbrad lahedaid asju, mille ma hiljem saan endale noolitud, ning müstiline Hiiumaa Samaaria kaltsukas, kuhu mu sõbrad mind viia ei raatsi, et jätta kõik ostuõigused endale! Olen sekkarist ostnud endale väga vinge 80ndate stiilis ehtsast nahast nahktagi, mis maksis täpselt 5 krooni, ja muidugi rohkelt stilistika kraami olematute kopikate eest.

Kas riietus peab olema pigem mugav või stiilne?

Oma töödes proovin teha nii, et lõpptulemus oleks nii mugav kui stiilne. Mugavus ei tähenda dressi ja tossu. Arvan, et mugavus peitub heades materjalides ja disainis, mis ei jää ajale jalgu.

Millised on sinu lemmikbrändid?

Mu kõigi aegade lemmik on Yves Saint Laurent, disainigeenius, kes oli nii innovatiivne ja oma ajast ees. Ja muidugi oivalised reformaatorid nagu Paul Poiret, kes tegi väga julge sammu ning vabastas naise deformeerunud keha S-kujulise korseti piinadest ning andis liikuvust ja voogavust. Ning diagonaallõike-kuninganna Madeleine Vionnet, kelle tööd inspireerivad veel tänapäeval maailma tippbrände ja Hollywoodi kõige glamuursemaid kleididisaine, kelle looming oli väga arhitektuurne ning ta kasutatud kangad justkui elasid. Tähelepanu väärib ka hämmastav drapeeringute meister Madame Greś, kelle isikunäitust Pariisis õnnestus minulgi näha. Seal oli iga kleit kui omaette kunstiteos.

Palju sa oma riietele kulutad?

Süüa ostan Säästumarketist, seega jääb rohkem raha riietele.

Mis on sinu lemmikriideese, millest sa ei loobuks?

Hetkelemmikud on Zara kivipesu teksapüksid, kõigest 59 eurot.

Mis on naise kauneim aksessuaar?

Naise kaunimaks ehteks on tema isikupära, julgus olla nõrk ja habras. Kindlasti kaunistavad naist juuksed, seega moehullustega ei tasu liigselt kaasa sörkida, need soengutrendid, kus üks peapool on kiilakas ja teine lopsakalt pikk, on ilma liialdusteta lihtsalt jubedad.

Mis on sinu lemmikaksessuaar?

Olen meelestatud praktilist laadi, mulle väga meeldivad käekellad. Parima valiku Eestis leiab kindlasti Goldtime’i kauplustest, kus laiub suur valik nii trendikaid kui klassikalisi ajatuid mudeleid. Teine lemmik on muidugi ka juveelikauplus Kuld. Samuti tasub suures päikesesära ootuses luurele minna ning leida endale ühed lahedad päikeseprillid, mu enda lemmikud on Gucci, YSL, Carrera, D&G ning erilised leiud TomFordilt.

Mis on olnud sinu kõige kalleim moeost?

YSLi portfell, umbes 2000 eurot. Hingele kõige kalleim on memme kootud kudum ning sõprade Liina Steini ja Kirill Safonovi looming, mis on minu jaoks lausa hindamatu!

Palju sa oma keha ja vaimu eest hoolt kannad ja mida sa nende heaks teed?

Käin Kadriorus koerte hunnikute vahel jooksmas, mõnikord kümblen vaalana Kalevi basseinis ning söön korralikult, et mõlemad puusad oleksid tasakaalus. Veel meeldib massaažis mõnuleda, minu absoluutsed lemmikud on Toila spaa ja Tartu Dorpati spaa, kuhu võiksin lausa päriseks elama jääda! Need kohad ei ole turistidest nii umbes ning võluvad suurepärase teenindusega.

Mida sisaldab sinu kodune „spaa“, mis on lemmiktoode, milleta sa hakkama ei saa?

Hambapasta, NIOXINi šampoon.

Milline riietus muudab naise vastupandamatuks?

Arvan, terviku loomine algab päris riiete alt ehk õige pesu valikust. Sellist ühte riietuseset on väga keeruline valida, vormiv pesu on mu enda üks lemmikutest ning brändidest fännan Triumphi, Stella McCartneyt, Intimo Boutique’i ja BonBon Lingerie’d. Vastupandamatuks teeb naise ka enesekindlus. Kui naine on leidnud enda stiili ning teab täpselt, mis talle sobib, olgu selleks siis klassikaline pliiatsseelik või hoopis hästi istuv kleit.

Mida sa arvad, kas kleit või püksid? Stiletod või baleriinad?

Olenevalt kehatüübist, vanusest, igapäevastest harjumustest, töökohustustest jms.

Mis võiks iga naise riidekapis olla?

Garderoob ei pea olema kummituba, piisab praktilistest ja hästi läbimõeldud riideostudest. Üks lemmikkleit, mida saab vajadusel ehetega kas pidulikumaks muuta või hoopis igapäevaselt töö juures kanda. Ärge kartke aksessuaare, või ka efektehteid (näiteks kauplusest Expressions), ehetega saab välimusele vunki juurde anda ning muuta argise hiirekarva kontorikleidi hoopis huvitavaks ja pilkuköitvaks. 

Lemmikkleidi juurde tagasi minnes – see ei pea olema üldsegi musta värvi kleit, võib olla ka mururoheline või sirelililla, kui te tunnete, et just see kleit ongi kleit, millega te olete valmis maailma vallutama. Kauplused, kust võid minu lemmikuid leida: Karen Millen, Mohito, Zara ja Monton. Ja nii ongi! Kõrgendatud pihaosaga klassikaline pliiats-seelik võiks samuti kuuluda garderoobi, sinna juurde vastavalt siis kombineerida toppe ja pluuse. Absoluutselt iga komplekti juurde sobivad beežid kõrged kingad, leidke liist ja mudel, millega seisate püsti, suudate teha paar sammu või lausa kõndida! 

Mis on kõige kohutavamad stiiliapsud, mida tead või oled näinud?

Sandaali-spordisoki saagale ei viitsi kirge jagada, samuti dressi-kinga kombole. Mu silm on ikka näinud päris põnevaid lahendusi, kus fantaasial lastakse lennata. Kuid arvan, et kui inimesele nõnda meeldib ja ta tunneb ennast mugavalt, võib ta Pärnu plaažile kasvõi suvel jõuluvana kostüümiga pikutama tulla.

 

Need, kes unistavad šopinguretkest Ženjaga, saavad oma unistuse nüüd ellu viia. Nimelt saab elamuskingituste portaalist kingitus.ee osta personaalse šopingu just selle armastatud stilist-pohhuistiga, nagu Ženja enda kohta armastab öelda.

 

Tekst: Gaida Talu

Artikkel ilmus ajakirjas Buduaar Shopping suvi 2013 

[gallery ids="2011217,2011227,2011238,2011249,2011258"]