ALLAN KEIAN: kuidas panna mehi pingutama?

Buduaar

Pole vast saladus, et andekaid inimesi on alati imetletud. Mõtleme hetkeks meeste- ja naistevahelistele suhetele ja püüame mõista võrgutuskunsti psühholoogiat. Praktika on näidanud, et naiste võrgutamisel on trumbid alati meestel, kel on mõni silmapaistev anne. Olgu selleks musikaalsus, tähelepanu pälvinud sportlikud tulemused või näiteks erakordne oskus teha äri. Võib-olla on see ununenud, aga raha tegemine, kasvatamine ning seeläbi helgema tuleviku kindlustamine on samuti anne, mida omavad vaid valitud.

 

Paljude meeste jaoks on seatud sihid ka eluteele sattuvatest naistest tähtsamad – eesmärkide järkjärguline täideviimine kingib mehepoegadele lihtsalt sedavõrd mastaapse rahulolutunde. Kuigi sõiduvees pärivoolu seilaval eneseteostajal ei pruugi sageli vastassoo esindajate jaoks aegagi olla, rääkimata lähedasema suhte loomisest, tõmbab sõnulseletamatu jõud arvukaid naisi just ambitsioonikate meeste poole.

Kuidas olla edukas?

Üks lihtsamaid viise elus läbi löömiseks on olla töökas. Varem või hiljem seda märgatakse ja tunnustatakse. Veel mõnikümmend aastat tagasi peeti tõeliselt tubliks meest, kes enda naisele või perele ühel või teisel moel suudab elu jooksul maja ehitada. Suhteliselt lihtne ja äärmiselt loogiline ülesanne, mille suureks eelduseks saab ennekõike pidada suurt töörügamist. Viimasele tuginedes julgen arvata, et Eestis toimus suur tõekspidamiste muutus nii enam-vähem kolmkümmend aastat tagasi, mil riigikord muutus ja väikeriik taasiseseisvus. Kauboikapitalismi tuuled tõid elu jooksul perele maja ehitanud meeste kõrvale täiesti uue eriti kõvade meeste kategooria. Need mehed hakkasid ehitama pankasid ja ettevõtteid, eelistasid mugavatele tööriietele kalleid ülikondi, praktilistele universaalidele edevaid sportautosid ning klassikalistele koduperenaistele kaasadeks pigem modelle või Miss Estoniaid. Need tõekspidamised on suures plaanis au sees tänaseni.

Kauboikapitalismi tuuled tõid elu jooksul perele maja ehitanud meeste kõrvale täiesti uue eriti kõvade meeste kategooria.

Praktiliselt kõik on ajas muutuv ja suurimad võitjad on need, kes oskavad ajaga tempot pidada. Ka meeste ja naiste rollid on pidevas muutumises. Aina vähem peetakse normaalseks, et mehed peaksid ületöötades enda tervist lõhkuma või naised eriti noorelt võimalikult palju lapsi sünnitama. Pidevalt mugavamaks muutuv ühiskond muudab ka inimesed mugavamaks ja see on osa progressist.

Head neiud ja naised, kas teie ootused meestele pole ajal, mil järjekindlalt sooneutraalsust propageeritakse ehk liiga kõrged? Kuigi minul pole vähimatki voli sellele küsimusele ainuõiget vastust anda, julgen mehena väita, et kindlasti mitte. Ja teate miks? Mehed peavad naiste nimel alati pingutama, olenemata sellest, kuivõrd pehmoks ja sooneutraalseks ühiskond meie ümber ka ei muutu. Meestel tuleb vastassoo tähelepanu püüdmiseks alati võidelda. Neid mehi, kes on valmis selle nimel pingutama, saadab varem või hiljem ka edu.

Just naiste seatud kriteeriumid ongi suures plaanis need, mis panevad mehi rohkem pingutama. Siit ka üleskutse kõikidele naistele – väärtustage ennast ja ärge lubage lati alt läbi joosta. Ärge unustage, et nii julgustate tegelikult ka mehi oma parimaid külgi avastama, arendama ja teiega jagama.