NIPINURK: Kuidas saada õnnelikuks inimeseks?

pilt: Kersti Niglas

Monika Kuzmina

Erinevad õnneuuringud näitavad selgelt, et iga inimene sünnib maailma konkreetse õnne lähtepunktiga. Kreeka uurijad ütlevad välja, et õnn justkui on seotud rahaga, aga ainult teatud maani.

Erinevad õnneuuringud näitavad selgelt, et iga inimene sünnib maailma konkreetse õnne lähtepunktiga. Kreeka uurijad ütlevad välja, et õnn justkui on seotud rahaga, aga ainult teatud maani. Mehhiko teadlased on öelnud, et teadmatus on kõige suurem takistus õnnelikkuseteel ja et me püüdleme tihtipeale materiaalsete hüvede poole. Samal ajal on Prantsusmaa õnneuuringud leidnud konkreetse seose õnne ja võrdlemise vahel: mida vähem võrdleme end teistega, seda õnnelikumad oleme.

USA õnneuurijad toovad välja kolm õnne kasutusviisi: 1) ma olen õnnelik – kasutatakse tihtipeale hetkeemotsioonina, 2) olen õnnelik millegi üle, 3) õnnelik – üldine hinnang elule.

Õnnekoolitaja Dali Karat jagab kolme harjutust, kuidas olla õnnelik. 

Harjutus 1: ma olen õnnelik, kui …

Dali Karat palub paari minuti jooksul kirja panna kõik asjad, mis sul meelde tulevad, mis on sinu tingimused õnne jaoks. Kirjuta lihtsalt välja: ma olen õnnelik, kui … Vahet pole, kas on väiksed asjad. Mida rohkem asju kirja saab, seda parem, sest siis mõistad suuremas pildis, kui palju me seame oma õnnele väliseid tingimusi.

Uuringud on tõestanud, et millegi ostmisest tekkiv biokeemiline õnnetunne meie kehas kestab 39 sekundit. Me jäämegi ostma, sest kui 39 sekundit saab läbi, siis õnnehormoonid kukuvad ja vajatakse uut impulssi. On normaalne käia vahepeal poes ja püüda halba tuju leevendada millegi ostmisega, hea toiduga, aga see on lõpmatu protsess ja väga kallis. 

Soome õnneuurijad on võtnud uuringu väga mõnusalt ühe lausega kokku: mitte tervemad inimesed ei ole õnnelikumad, vaid õnnelikud inimesed on tervemad. Õnn algab seestpoolt. Nagu on ütlus „ei saa muuta õnnelikuks kedagi, kes ei saa õnnelik olla ega saa muuta õnnetuks kedagi, kes on otsustanud õnnelik olla“. Kõik algab otsusest.

„Mulle meeldib oma koolitustel öelda inimestele, et maailm on peegel. See on põhimõte, millele toetudes mina enda elu elan,” ütleb Dali Karat ja palub teha väikse eksperimendi.

Vaata enda ümber ringi ja jäta meelde kolm asja, mis on valged. Siis pane silmad kinni ja tuleta meelde, mis oli sinu keskkonnas punast. Tee silmad lahti ja vaata. Tõenäoliselt leiad nüüd rohkem punaseid asju. Inimene näeb elus asju, millele ta keskendub.

Harjutus 2: mida ma tahan?

Kirjuta välja 10 asja, mida sa päriselt tahad. Nüüd sa tead natuke täpsemalt, mida sa tahad, ja nüüd on sinu kord hakata nendele asjadele keskenduma. Tunne juba täna neid tundeid, mida sa tunneksid siis, kui sul need asjad oleksid. Kuidas ma täna juba tunnen ennast õnnelikuna, kui ma olen haige? Kuidas ma tunnen ennast täna juba rikkana, kui mu pangakonto on nullis? Mis sul on, kui sa oled rikas? Mis sul on, kui sul on armastav kaaslane?

Harjutus 3: ma olen tänulik, et …

Tänulikkus loob heaolu. Võta nii palju aega, kui soovid ja pane kirja umbes 20 asja, mille eest oled praegu tänulik. Paljud mõtlevad igal õhtul kolmele asjale, mille eest on tänulikud, aga maagia hakkab juhtuma siis, kui mõelda veel rohkem. Kui Dali Karatil on raskemad perioodid, kirjutab ta iga päev üles 20 asja, mille eest on tänulik.

Alusta iga lauset sõnadega: ma olen tänulik … Ma olen tänulik, et ma elan. Ma olen tänulik, et meil on puhas õhk. Alati on võimalik ka kõige negatiivsemas kogemuses näha midagi positiivset. See on sinu enda otsus.

Kui sa loed seda tänulikkusenimekirja, kui sa loed seda läbi oma südame, siis sa tunned, kuidas süda läheb justkui lahti ja sa voolad armastusest. See tänulikkus on kerge ja nii tore energia. Tänulikkus on platvorm, läbi mille sa hakkad maailma vaatama hoopis teistmoodi. Kui sa hakkad nägema asjades, mis muidu tunduvad negatiivsed, kurvad, ebaõiglased, valed, õelad või alusetud, nägema kohti, mille eest oled tänulik, siis muutub su elu totaalselt.

Sellepärast on vaja esimese sammuna hakata kontrollima, mida me räägime. Me saame positiivsete lausetega, teadliku tähelepanu juhtimisega tõsta seda, mida me mõtleme ja kuidas end tunneme. See on õnnelik olemise üks põhiprintsiipidest.

Õnn on lihas, seda saab treenida teadliku tähelepanuga, keskendumisega. Nagu sa harjutasid näiteks jalgrattaga sõitmist või autoroolis olemist. Alguses ei osanud, aga õppisid ja pidid teadlikult teatud liigutusi tegema, teadlikult keskenduma sellele, et see sul välja tuleks.

Üldiselt öeldakse, et uue harjumuse sissejuurutamine võtab aega vähemalt 21 päeva. Mida siis teha vähemalt 21 päeva? Kuidas keskendada teadlikult tähelepanu õnnele ja heale? Selleks on mitmeid mooduseid, näiteks tänulikkusenimekiri igal õhtul. Kui pole aega 20 põhjust leida, kirjuta kasvõi 10. Need asjad võivad iga päev korduda. Sa võid olla iga päev tänulik oma pere eest, kodu eest, puhta vee või ilusa ilma eest.

„Tee seda teatud aja. Ei ole nii, et proovid kolm päeva ja vaatad, et mingit suurt muutust ei toimunud ja järelikult ei tööta. Töötab! See töötab! Aga sa pead seda natuke kauem tegema. Sa pead vastu võtma otsuse, et sa teed seda, sa tahad muuta ennast õnnelikumaks, olenemata väljas toimuvast. See on sul alati võimalik. Ka kõige pimedamas vangikongis võib inimene olla väga õnnelik, sest kõik algab temast,” ütleb Dali Karat.

Lisaks nimekirjale hakka tegema otsuseid oma head tunnet järgides. Hästi palju sõltub otsusest. “Ma otsustan hommikul, et mul tuleb täna tore päev. Ma olen õnnelik, ma usaldan elu. Mina armastan elu ja elu armastab mind. Pööra teadlikult tähelepanu heale. Kõigepealt olen mina õnnelik ja siis maailm peegeldab mulle seda. Siis tuleb mulle armastus ja siis saan ma tervise, mis teeb mind veel õnnelikumaks,” räägib Dali Karat.