NIPINURK: KUIDAS saada üle südamevalust?

Monika Kuzmina

123rf.com

Võib olla on raske selgelt näha, millal on su süda ohus, kuid on üks punkt, mille endine munk Jay Shetty raamatus „Mõtle nagu munk“ selgeks teeb: on vahe, kas olla tänulik selle eest, mis sul on, või leppida vähemaga, kui oled väärt. Kui kuulame endiselt oma lapsemeelt, tunneme tõmmet inimeste poole, kes ei ole meie jaoks head, kuid kes tekitavad hetkeks parema enesetunde. Ära mässi oma enesehinnangut kellegi teise ümber. Keegi ei vääri verbaalset, emotsionaalset ega füüsilist väärkohtlemist. Parem on olla üksi. Samuti ei tohi sa lasta kuritahtlikul, manipuleerival või toksilisel suhtel muutuda sõpruseks.

Sul on igas suhtes võimalus seada paika rõõmu tasand, mida ootad, ja valu tasand, mida aktsepteerid. Ükski suhe ei ole täiuslik, aga kui rõõm ei jõua kunagi teatud kõrguseni või jääb püsima madala keskmise juurde, siis see ei muutu, kui te just mõlemad kõvasti vaeva ei näe. Sama kehtib selle kohta, kui palju pettumust oled valmis taluma. Teie suhtlus võib olla aeglase stardiga – teineteise tundma õppimine võib võtta tükk aega –, aga kui see ei jõua kunagi rahuldava tasemeni, peate otsustama, kas aktsepteerite seda või lähete oma teed.

Endine munk rõhutab, et see ei ole kerge. Kui oled veetnud kellegagi kvaliteetaega, kui oled kellessegi panustanud, kui oled end kellelegi andnud, on raske lahti lasta. Tiibeti budistlik nunn Jetsunma Tenzin Palmo juhib tähelepanu sellele, et me ajame sageli kiindumuse segi armastusega. Ta ütleb: „Me kujutleme, et kinni haaramine ja klammerdumine suhtes näitab, et me armastame. Kuid tegelikult on see kõigest kiindumus, mis põhjustab valu. Mida kõvemini kinni haarame, seda rohkem kardame kaotada, sest kui me kaotame, siis me muidugi kannatame.“ Lõppkokkuvõttes põhjustab valest inimesest kinni hoidmine meile rohkem valu, kui temast lahtilaskmine.

Strateegiad, mida endine munk südamevalust ülesaamiseks soovitab, on otseselt seotud munga arusaamadega minast ja sellest, kuidas leiame oma tee rahu ja eesmärgi poole. Pole tähtis, millised mõtted meil on, me ei jookse nende eest ära. Me anname endale ruumi hinnata ja teha muutusi.

MÄRKA, PEATU, ASENDA!

Tunne iga emotsiooni. On võimalik juhtida oma tähelepanu südamevalult kõrvale, kuid see on vaid ajutine lahendus. Ja kui sa oma tundeid salgad, kannatad lõpuks muul moel. Teadlased jälgisid kolledžisse saabunud esmakursuslasi, et näha, kui hästi nad üleminekuga kohanevad, ja leidsid, et neil, kel oli kalduvus emotsioone alla suruda, oli vähem lähedasi suhteid ja nad tundsid vähem sotsiaalset toetust. Mõtle hoopis sellele, millise tunde on teine inimene sinus selles olukorras tekitanud. Võib-olla tahad väljendada oma tundeid, pannes need kirja või salvestades. Loe, mida oled kirjutanud, ja kuula objektiivselt. Kas kuuled mingeid korduvaid mustreid?

Võid teha ka küsimismeditatsiooni, esitades endale küsimusi kaotuse kohta. Meile meeldib emotsioone uuesti läbi mängida: kui täiuslik see oli, kuidas see võinuks olla, kuidas see meie arvates pidanuks mine- ma. Selle asemel, et mõelda sellest, kui romantiline oli suhe olnud enne, kui see kokku kukkus ja läbi põles, keskendu tegelikkusele. Millised olid sinu lootused suhtele?

Mida sa kaotasid? Kas sinu pettumus on seotud sellega, kes see inimene oli või kes ta ei olnud? Uuri oma emotsioone, kuni ilmub nähtavale valu ja suhte katkemise juur.

Õpi olukorrast. Filmid, muusika ja muu meedia saadavad meile piiratud, sageli ebatäpseid sõnumeid selle kohta, milline peaks armastus välja nägema. Kasuta lahkumineku tegelikkust, seadmaks realistlikke ootusi selle kohta, mida sa väärid ja vajad uuelt suhtelt ning pea meeles, et sinu ootused võivad erineda inimese omadest, kellest lahku läksid ja/või järgmise inimese omadest, kes su kõrvale tuleb. Milline oli sinu kõige suurem ootus, mis jäi rahuldamata? Mis oli sinu jaoks tähtis? Mis oli suhtes hästi, mis halvasti? Milline oli sinu roll selle hääbumisel? Selle asemel, et uurida oma valu siin, juurdle suhte toimimise üle, tegemaks kindlaks, mida sa tahad järgmiselt suhtelt, ja mille kallal peaksid ehk enda juures tööd tegema.

Usu enda väärtusesse. Lahkumineku hetkel võib juhtuda, et pead end alaväärtuslikuks, kuid sinu väärtus ei sõltu kellegi võimest sind tervenisti hinnata. Kui mähid oma identiteedi suhte ümber, tekitab sinus valu see, et pidid ohverdama osa oma identiteedist. Kui ootasid, et üks inimene rahuldab kõik su vajadused, tekib tema lahkumise järel loomulikult vaakum. Nüüd, kus oled üksik, kasuta aega, et ehitada üles ühiste huvidega inimeste kogukond, kellega tahad olla koos elu lõpuni. Tee end tervikuks. Sa pead olema keegi, kes teeb sind õnnelikuks.

Oota enne uuesti kohtingule minekut. Pea meeles – kui sa ei ole mineviku valu terveks ravinud, võid lasta käest järgmise võimaluse uskumatuks sidemeks uskumatu inimesega. Ära otsi lohutus- või kättemaksusuhet. See põhjustab üksnes veel rohkem valu ja kahetsust, mis levib edasi nagu valuviirus. Võta hoopis natuke aega, et iseennast paremini tundma õppida. Tugevda enesehinnangut. Panusta oma kasvu. Kui oled end suhtes kaotanud, leia end südamevalus.

Munga viis on kasvatada teadlikkust, tegeleda ja parandada. Olgu suhtes olles või enne suhtesse asumist, astume me sammu tagasi, et hinnata ja olla kindlad, et mõistame iseenda kavatsusi. Seejärel võime astuda julge sammu kohtingumaailma või naasta suhtesse eneseteadlikult ja armastades. MÄRKA, PEATU, ASENDA.