NIPINURK: KUIDAS vabaneda takistustest, et teha seda, mida armastad?

Pilt: Kersti Niglas

Monika Kuzmina

Kasutud kõrvaltegevused võivad olla ühed suurimad takistused, mis ei lase sul oma tõeliste annetega tegeleda ja neid edasi arendada.

Roland Tokko ja Harald Lepiski raamat “Minu elu kutse” aitab leida oma tõelised anded ning annab nippe, kuidas neid arendada.

Ära tee asju, mis sind ei köida ega tule sul hästi välja

Tokko rõhutab, et tema ise vaatab iga uue projekti puhul väga hoolikalt, et tema peale ei jääks midagi, mis nõuab haldamist, rutiinseid tegevusi või kusagil näpuga järje ajamist. Ta selgitab, et sellised tegevused ei ole tema loomuses, ta ei naudi neid ja järelikult ei tule tal need ka välja.

“Iga sulle vastumeelse tegevuse jaoks on olemas inimesed, kes neid asju naudivad. Kui sa teed seda, mida sulle ei meeldi, võtad sellega teistelt inimestelt võimaluse teha seda, mis neile väga meeldib. Ära tee seda. Keskendu hoopis sellele, mis sul hästi välja tuleb ja mida sa tõeliselt naudid. Nii on kõik õnnelikumad ja tulemused märkimisväärselt paremad,” annab ta nõu.

Harjutus

 • Tee nimekiri tegevustest, mida pead tegema, aga mida sa ei naudi.
 • Mõtle, mis peaks juhtuma selleks, et saaksid neist tegevustest loobuda?
 • Ei mingeid vabandusi oma annete harjutamisel

Oma tegeliku potentsiaalini jääb inimestel jõudmata tihti ka selle pärast, et harjutamiseks ja oma oskuste lihvimiseks on keeruline tahtejõudu leida – kõrvaltegevusi ja vabandusi on lihtne leida. Kui tahad aga oma kutsumuse järgi elada, peab oma oskusi ja andeid igal võimalusel harjutama.

Mõttehajutus

 • Mis on sinu vabandus? Vaata üle, mida sa põhjenduseks tood, kui oma annete arendamiseks aega ei leia.
 • Mõtle välja, kuidas saaksid vabandustest üle ja leiaksid jõu lihvida oma oskusi ka siis, kui tingimused tunduvad selleks täiesti ebamõistlikud.
 • Ütle ei asjadele, mis ei vii sind oma tegelikule potentsiaalile lähemale

Üks viga, mida Tokko sõnul väga sageli tehakse, on liiga paljudele asjadega kaasa minemine. See on oluline otsingu faasis ehk siis, kui sa ei tea veel täpselt, mida sa teha tahad, aga olukorras, kus sa oled oma kustumuse leidnud, on ülimalt oluline oma filtrit tihendada ja loobuda asjust, mis ei lase sul oma kutsumust täiel määral rakendada.

Harjutus

 • Mõtle, mis on need tegevused, millele oled öelnud jah, kuid oleksid pidanud ütlema ei. Kas sul on sellest midagi õppida?
 • Kuidas saaksid edaspidi selliseid olukordi vältida?
 • Pane enda jaoks kirja filter, läbi mille sa edaspidi sellised pakkumised lased. Selleks võib olla sinu missioon, vastus küsimustele, kas sellest on kasu sulle endale ja teistele, kas see viib sind lõppeesmärgile lähemale, kas see tekitab sinus head või halba tunnet vms.
 • Luba avalikult, et teed midagi ära.

Kui sul on raskusi olulisele keskendumisel, siis võta endale appi õlekõrs: luba avalikult välja, et sa teed midagi olulist ära, muudad mõnd harjumust või loobud millestki, et hakata oma unistuste elu poole liikuma.

Tokko selgitab, et kui lepid midagi kokku, hakkad oluliselt rohkem harjutama. Olgu selleks siis mõni tegevus, mida sa lubad mingil ajal presenteerida või toode-teenus, mida saab konkreetsel kuupäeval proovida. Lepi kellegagi aeg kokku ja sul tekib kohe huvi ennast kokku võtta, et veelgi paremaks saada.

Harjutus

 • Nimeta üks tegu, mille sa pead kindlasti ära tegema, et oma kutsumust kogu potentsiaali vääriliselt rakendada?
 • Kellele sa selle välja lubad (sõbrale, pereliikmele, Facebookis kõigile sõpradele, töökaaslastele)?
 • Millal sa seda teed?