NIPINURK: KUIDAS vähem muretseda

Monika Kuzmina

pilt: Shutterstock

Stress ja muretsemine on paljuski sarnased armastusega – neid on raske defineerida, aga sa tead, kui neid koged.

Lääne kultuuriruumis laialt tuntud autor Dale Carnegie pakub raamatus „Kuidas lõpetada muretsemine ja hakata elama“ välja nõuanded, kuidas muretsemist vähendada või hoopis lõpetada.

Kirjuta üles asjad, mis sind inspireerivad 

Võtke endale vihik või märkmik, kuhu kirjutate üles kõik, mis teid inspireerib. Võite sinna kirjutada luuletused, palved ja tsitaadid, mis teile meeldivad ja mille lugemine tuju tõstab. Kui mõni vihmane pärastlõuna teie tuju nulli langetab, võtke oma märkmik lahti ja vaadake, kas midagi kirja pandust aitab murepilved minema peletada.

Huvituge inimestest

Arendage endas terve ja sõbralik huvi inimeste vastu.

Kavandage homne tööpäev

Kavandage oma homne tööpäev juba täna õhtul. Järgmisel päeval ees seisvad ülesanded ja kohustused võivad tihti osutuda väga rõhuvaks. Et kiirustamisest ja muretsemisest lahti saada, koostage eelmisel päeval kava, mida järgmisel päeval peate tegema.

Väldi pingeid ja seeläbi väsimust

Lõdvestuge. Lõdvestuge. Mitte miski ei hävita teie noorust ja värsket välimust nii kiiresti kui pinge ja väsimus. Kui teie eesmärk on vabastada ennast muredest ja muretsemisest, tuleb kõigepealt vabaneda pingetest – tuleb õppida lõdvestuma.

Harjutused! 

Jah, te peate lõdvestuma. Kusjuures kummalisel kombel on hea kõva põrand puhkamiseks parem kui pehme vedruvoodi. Põrand avaldab rohkem vastupanu ja on selgroole kasulik. Siin on mõned harjutused, mida igaüks saab teha. Proovige neid nädal aega järjest ja vaadake, millist mõju need avaldavad teie välimusele ja enesetundele.

Heitke põrandale selili, kui tunnete väsimust. Sirutage end nii välja kui võimalik. Pöörake end ümber, kui tunnete selleks vajadust. Tehke seda kaks korda päevas.
Sulgege silmad. Mõelge: „Pea kohal paistab päike. Taevas on sinine ja kirgas. Loodus on rahulik. Olen universumiga kooskõlas.“ Võite ka palvetada või mediteerida.
Rahustage end aeglase ja ühtlase hingamisega. Hingake sügavalt. India joogidel on õigus, kui nad väidavad, et rütmiline ja rahulik hingamine on parim viis närvide rahustamiseks.