NIPINURK: Lihtne harjutus, kuidas ennast tugevana hoida

pilt: Shutterstock

Monika Kuzmina

Rich Hansoni ja Richard Mendiuse raamatus “Buddha aju. Õnne, armastuse ja tarkuse praktiline neuroteadus” selgitatakse, kuidas uusimaid neuroteaduse avastusi ja mitme tuhande aasta vanuseid vaimseid praktikaid kombineerides enda aju samm-sammult ümber seadistada nii, et luua oma ellu rohkem õnne, armastust ja tarkust. 

Siit leiad harjutuse, kuidas end tugevana hoida.

Harjutus:

Tugevustunde leidmiseks ja võimendamiseks on mitu viisi. Järgnev harjutus käsitleb mõnda neist lähemalt; võid seda harjutust vabalt endale sobivaks kohandada. Parem on harjutust teha avasilmi, sest tahad ju tugevust kogeda igapäevastes olukordades, mille puhul sus silmad on samuti lahti.

Tõmba hinge ja keskendu endale. Teadvusta mõtteid, mis su peast läbi käivad, ilma et tunneksid vajadust ühegagi neist kaasa minna. Tunneta ärksameelsuse tugevust, mis on alati selge ja püsiv, ükskõik mis sellest ka läbi ei vilksataks.
Nüüd tunneta elujõudu oma kehas. Pane tähele, kuidas su hingamisel on samuti oma tugevus. Tunneta oma lihaseid ja võimet liikuda mis tahes suunas. Tunneta kehas peituvat loomalikku jõudu (isegi kui seegi jõud on mõneti nõrk).
Meenuta mõnda hetke, mil tundsid end tõeliselt tugevana. Kujuta seda olukorda ette võimalikult värvikalt. Tuleta meelde seda tugevust, mida kogesid: tugevust oma hingamises ning energiat kätes ja jalgades. Seesama tugevus tuksub täna sinu võimsas südames. Tunne end nii vabalt, kui soovid. Ja püsi avatuna tundele, et oled tugev, selge peaga ja sihikindel. Pane tähele, kui hea tunde tekitab tugevus. Lase sellel tugevusel muutuda osaks enda olemusest. (Kui tahad, meenuta teisigi kordi, mil tugevust kogesid.)

Jätka endiselt tugevuse tundmist ja meenuta mõnda inimest (või rühma), kes sind toetab. Muuda see ettekujutus võimalikult tõeseks; kujutle selle inimese nägu, tema hääle kõla. Lase endal tunda, et sind toetatakse ja hinnatakse ning sinusse usutakse. Tunneta, kuidas see toetav tunne sinu tugevust suurendab. Pane tähele, kui hea tunde tekitab tugevus. Lase tugevusel muutuda osaks enda olemusest. (Võid meenutada teisigi inimesi, kes sind toetavad.)
Pane tähele ka muid esile kerkivaid tundeid – ka vastupidiseid tundeid nagu nõrkus. Kõik, mis esile kerkib, on hea. Lihtsalt pane seda tähele, luba sel olla ja lase see vabaks. Pööra tähelepanu taas tugevuse tundele. Ja viimaks too mõttes esile mõni raske olukord, samal ajal tugevuse tunnetust säilitades. Jää oma tugevusele kindlaks ja tunneta avarust selle raske olukorra ümber. Lase sellel lihtsalt olla ning tunne end endiselt tugeva ja keskendatuna. Ole tugev ja ära tunne vajadust mingil moel rabeleda või millegi järgi haarata. Kõik probleemid vihisevad läbi sinu teadvuse nagu pilved taevas. Ole avar, lõdvestunud ja kerge. Tunneta tugevust oma hingamises, teadvuses, selges meeles, oma keha terviklikkuses ja heades kavatsustes.
Igapäevaseid toimetusi tehes pööra tähelepanu tugevustundele. Pane tähele, kui hea tunde tekitab tugevus. Lase sellel tugevusel muutuda osaks enda olemusest.