NIPINURK: Merit Raju annab nõu, kuidas olla enesekindlam!

Triin Maasik

Monika Kuzmina

Sel laupäeval toimuva Hea Elu enesearengufestivali korraldaja Merit Raju räägib festivalil julgusest. Ta täpsustab, et mitte riskeerivast hulljulgusest, vaid julgusest, mis viib elu, võimalused, oskused, rahulolu, enesekindluse ja uued väljakutsed järgmistele tasanditele. Ja sellest, miks ja kuidas seda seisundit esile kutsuda.

Julgus on midagi, mis ei järgne enesekindlusele, vaid vastupidi

Raju selgitab, et julgus pole mitte hulljulgus riskeerida, vaid kaalutletud valik mitte karta ja kahetseda, vaid midagi olulist ära teha. “Julgus ei ole hirmu puudumine, vaid millegi tegemine, ütlemine või tegemata jätmine, mis nõuab väikest või suuremat eneseületust. Sellist, mis kasvatab iseennast, et astuda vastu uutele väljakutsetele,” selgitab ta.

Raju sõnab, et selleks, et olla enesekindlam, on vaja ületada hirm teadmatuse ees ja mugavustsoonist välja astuda. “Sellist julgust olen püüdnud eneses teadlikult kokku võtta, arvestades, et põnnamine pikendab kannatusi veelgi. Ja need julgustükid on alati olnud selle taseme megajulgustükid ja kuna me aja jooksul loodetavasti areneme, siis paistavad need kunagised julgustükid praeguseks lihtsad,” märgib ta.

Julgus hakata ettevõtjaks

Raju toob enda elust näiteks, et ilmselt oli kunagi üheksakümnendatel suur eneseületus minna, diskett näpus, ajakirjandusmajja ja pakkuda ajalehtedele oma esimesi artikleid. Need võeti vastu ja nendest sai kunagi julgus kirjutada tema raamat. Ja teine ja kolmas ja praegu kirjutab ta juba kaheksandat. Ainus julgus, mida praegu raamatutega seoses tarvis läheb, on haavatavus oma siirusest ja usaldusest lugeja headusse.

Kindlasti oli ka suur väljakutse vahetada palgatöö vabakutselise elu vastu juba 14 aastat tagasi ja järk-järgult vabakutseline elu ettevõtja oma vastu, kui ta hakkas korraldama Joogafestivali ja andis välja oma ajakirja Hingele Pai.

“Julgust on olnud vaja selle pärast, et mul pole olnud garantiisid: kuupalka, töötelefoni ega puhkuserahasid, aga riskid päris suured,” nendib ta.

ABC, kuidas olla julgem

· Julguse puudumise hind on kahetsus. Selle pärast peab alati teadma, et hirmust halvatuks jäädes on kaalukausil oht kahetseda või pika aja peale isegi kibestuda.

· Julgust ei pea olema palju, lihtsalt natukene nendeks mõneks sekundiks või minutiks, mil sa härjal sarvist haarad.

· Kutsu sõber ujuma. Kirjuta ettepanek koostööpartnerile. Helista ja vabanda. Võta vastu kutse esineda kellegi taskuhäälingus. Mis iganes on oluline sinu elus ja annab sulle võimaluse kasvatada oma enesekindlust, et sa saad hakkama.

· See aga avardab võimalusi tuleviku väljakutseteks.

· Ja muidugi ära unusta sügavalt hingata ja õlad lõdvestada – nii arvab aju, et oled ohutsoonist väljaspool ja teeb paremini koostööd.