NIPINURK: MIKS on jõulude ajal andestamine tähtis ja kuidas seda teha

Eiko Lainjärv

Monika Kuzmina

Kiire muutuse terapeut ja südametervendusterapeut Merlin Vask tõdeb, et andestamine on oluline igal ajal, kuid jõuluaeg on tavaliselt just see aeg, kus vaadatakse enda sisse ning mõeldakse ka endale olulistele inimestele. Jõuluajal saavad hingekeeled puudutatud, on soojust ja lähedust ning suurem ühendus lähedastega kui ühelgi muul ajal aastas. Pannakse kõrvale vanad haiget saamised, vanad valud ja veedetakse koos aega.

Andestamine on väga sügav ja vabastav tegu, kuid sellel on väga palju nüansse

Vask selgitab, et nüansid on, kellele andestada, mida andestada, kas andestada, miks andestada ja kuidas andestada. Kõik sõltub. “Oma töös südametervenduse ja kiire muutuse terapeudina aitan ma inimestel leida üles oma elu ja suheteprobleemide juurpõhjused ning 99% juhtudel me läheme tagasi lapsepõlve, kus on peidus teemade algpõhjused. Lapsepõlves on toimunud olukorrad, mis on põhjustanud klientidele haavu ja need mõjutavad neid siiamaani. Mõned lood on nii valusad, et andestamine tundub mõeldamatu,” nendib ta. Vask paneb südamele, et andestamine saab tulla alles siis kui kogu viha, solvumine ja valu on enda seest täielikult vabaks lastud. Kui see jätta tegemata, on andeks andmine lihtsalt pinnapealne ega oma tõelist sügavat vabastavat mõju. Andestamine ei saa olla esimene asi, see peab olema viimane.

Enne andestamist on vaja lahti saada kogu vihast ja solvumisest

Vask sõnab, et andestamise soov on väga üllas ja õilis, kuid see on tavaliselt palju raskem kui lihtsalt nende sõnade välja ütlemine. On vaja saada lahti kogu vihast ja solvumisest, vastasel juhul on see lihtsalt lause, millel puudub tegelik jõud ja sügavus. On oluline mõista, et viha taga on alati hoopis valu, haiget tegija on põhjustanud valu, mis on oluline vabastada.

“Üks väga hea viis, mida mina praktiseerin, on võtta pastakas ja tühi paber ning kirjutada sinna kogu viha, solvumine ja laste kõigel, mis tuleb, lihtsalt voolata. Sul oli/on õigus tunda neid tundeid, sul on õigus olla vihane, solvunud ja tervenemise jaoks on vaja need iseenda seest väljendada. Tervenemise ja vabastamise jaoks ei ole vaja seda kõike enda seest lasta välja otse haigettegijale, on täiesti piisav, et teed seda iseendaga olles paberile ja seejärel paber põletada,” juhendab ta.

Väga hea on ka enda seest valu välja karjuda, taguda, trampida ja seda kõike piinlikkustundeta! See kõik võib tunduda üleliigne ja mõistetamatu, kuid valu ja viha, mida iseenda sees kanname on aastate jooksul kogunenud, olnud allasurutud, peidetud ja varjatud ning võivad sees olles teha palju liiga, põhjustada haigusi, suheteprobleeme, depressiooni jne.

Vask soovitab lasta need vabaks, enda süsteemist välja ja seda kõike iseenda pärast, oma lähedaste pärast. Sinu lähedased on täielikult väärt, et nad saavad koos veeta tõelise ja sisemises harmoonias oleva sinuga. Luues endale turvalise koha, kus saad rahulikult üksinda olla, võid karjuda, taguda patja, kirjutada kõik välja ja seejärel kiri põletada, et lihtsalt lasta minna.

Sedasi tehes võid ehmuda, mis vihakõne sinust välja voolab, palju seosetut ja arusaamatut võib samuti välja tulla, kuid tea, et palju valu ja viha on aastaid olnud allasurutud, nad on seal segunenud ja nüüd välja lastes, ära otsigi loogikat, vaid lase kõik välja. On nii palju emotsioone, mida pole saanud väljendada, sest see pole olnud turvaline, sobiv ja need on jäänud välja ütlemata. Need teevad siiamaani haiget ning need on vaja välja öelda! See on väga tervendav.

Merlin Vask ütleb, et andestamine on kui raskete seljakottide mahapanemine, puuri ukse avamine ja vabadusse lendamine. Sa keeldud ennast kannatustes hoidmisest, ütled jaa iseendale, teed endale kingituse ja lased vanad valud, kibestumused, vihkamised, solvumised vabaks.