NIPINURK: Mindset coach Karmo Kivi annab nõu, kuidas julgelt oma unistuste poole sammuda

Monika Kuzmina

Karen Härms

Mindset coach Karmo Kivi võrdleb eesmärke majakatega rannikul – keegi ei taha sihita merel triivida, vaid vajab sihtpunkti, kuhu jõuda. Ära lase tuultel end pillutada ning liigu oma unistuste suunas!

Mille üle oleksid rõõmus oma tee lõpus – turvalise reisi üle või pigem selle üle, et tegid asju, millest unistasid?

Kivi rõhutab, et eesmärgid ei pea kindlasti olema rahalised, kuid tavaliselt on iga unistuse täitmiseks vaja rahalisi vahendeid. “Kui töö, mida teed, ei aita sinul oma unistusi täide viia, ei tee sa arvatavasti seda tööd, mille jaoks oled loodud,” nendib ta ja lisab, et kui teeksid seda, mida tõeliselt armastad, loksuks paika ka rahateema. Kui armud oma ideesse, hakkad tegema õigeid asju.

“See, et käid 9-17.00 tööl, arved on makstud ja veidi jääb üle, pole kindlasti sinu elu eesmärk. Sa ei anna endale võimalustki enamaks, kui vaid sellega piirdud. Kardad, kas oma kutsumuse järgimine ikka tasub arveid. Pealegi on sind õpetatud, programmeeritud elama pigem turvaliselt kui võtma riske, end mugavustsoonist välja tõstma. Mille üle oleksid rõõmus oma tee lõpus – turvalise reisi üle või pigem selle üle, et tegid asju, millest unistasid ja said põnevaid kasvule suunatud kogemusi?” soovitab Kivi mõelda.

See ei tähenda, et peaks hüppama pea ees tundmatusse – enne tasuks analüüsida, võtta aega ning mõelda järele, mida päriselt soovid ja leida viise selle ellu viimiseks.

Kõik algab otsusest

Kivi sõnul algab tee unistusteni otsusest. Otsuse tegemine või otsustamatus on põhiline faktor, mis viib edule või siis läbikukkumiseni.

Otsuste tegemine mõjutab vaimset ja füüsilist tervist, perekonna heaolu, sotsiaalset elu, seda milliseid suhteid elus soovitakse luua – kõik need valdkonnad sõltuvad Kivi sõnul võimest teha mõistlikke otsuseid.

“Mitte kunagi ära lase rahal või asjaoludel mõjutada end otsustamishetkel, kas teed seda või mitte. Oluline on, kas sa soovid seda teha või mitte? Sa võid endale lubada kõike, mida iganes soovid. Kogu maailma rahavarud on sinu jaoks olemas, kui teed kindla otsuse. Seejärel leiduvad ka vahendid,” on Kivi kindel.

Ära lase hirmudel end tagasi hoida

Kui me vaid oskaks kokku arvutada kõiki neid kordi, kui hirm on meid tagasi hoidnud tegemaks midagi, mida väga soovime…

Kivi sõnul on inimesed on täis lootust, et nendega juhtub midagi head. Samas oma

minevikukogemuste tõttu nad pigem kardavad, et juhtub hoopis see, mida nad ei soovi. Nad määratlevad end läbi minevikukogemuste. Arvatakse, et keegi teine loob heaoluks võimalusi, tegelikult loob oma elu iga inimene ise. Minevik oli, täna on uus päev ja teadlikult oma mõtteid ja tegevusi valides on võimalik luua täpselt selline homne, mida soovid.

“Inimesed toovad alati minevikuolukordi põhjenduseks, miks nad on need, kes nad on. Kui on soov elus edasi liikuda, tuleb minevikust üle olla. Need, kes elus suurelt võidavad, võtavad vastutuse ja loovad oma ise oma saatuse,” märgib Kivi.

Karmo Kivi soovitab võtta aega, et mõelda, mida soovid, usaldada end, sest iga inimene tunneb ära olukorrad, mis arengule kaasa ei aita ja julgeda teha otsuseid. Otsus on esimene samm loomaks just elu ja tulemusi, mida soovitakse.