Reklaam sulgub sekundi pärast

NÕUANDED naistele, kuidas leida sobiv töökoht või alustada ettevõtlusega

Laura Kassin
Laura Kassin — FOTO: Helina Sildvee

Personalileidja Laura Kassini suurim elu eesmärk on aidata kaasa naiste finantsiseseisvuse tõstmisele, et mitte ükski naine ei peaks tegema valikuid oma majandusliku sõltuvuse tõttu. Ta annab nõu, kuidas edukalt leida endale sobiv töökoht või alustada hoopis ettevõtlusega.

Töökoht võib olla suurepärane kasvukava

Laura ise alustas karjääri erinevate klienditeenindusametitega ning lõpetas väikeettevõtluse ala Tallinna Majanduskoolis. Värbamine hakkas talle huvi pakkuma, töötades H&M-is, kus ta sai tugikontori assistendi ja HR Next Me rollides kaasa lüüa mitmete Eesti kaupluste müügikonsultantide värbamisel. Seejärel liikus ta juhiabi ametisse Skyproffis, kus oli värbamine samuti suur osa tema tööst. Ärivõimalust nägi ta pärast kahte edukat projekti, kus ta oma süsteemi alusel leidis projektijuhi ja kogukonna koordinaatori Starfish Academy Eesti meeskonda.

Ta on ise nüüdseks küll ettevõtja, aga usub, et hea töökoht võib olla suurepäraseks kasvulavaks. Seda eriti, kui leiad töökoha, mis aitab sul areneda, õppida ja oma andeid lihvida. Lisaks aitab see paremini hoida era- ja tööelu tasakaalu ning võtta väiksemaid riske, sest ettevõtlusega on vastutust ja riski rohkem, ka tööpäevad võivad olla pikemad.

Kui sa pole kindel, mis tööd sa teha tahad, soovitab Laura esiteks võtta aeg maha ning võtta paber ja pliiats. Pane paberile kirja üleüldiselt olulised asjad töökoha juures. Näiteks kümme näitajat, mis on sinu jaoks kõige tähtsamad. On see palk üle kindla summa? Vabad reeded? Kodukontori võimalus? Tasuta kohv kontoris? Meeldivad kolleegid? Enesearengu võimalused? Sellest nimekirjast võiks saada sinu spikker tööalaste otsuste tegemiseks.

Tööle kandideerimise põhitõed:

  • Valmista ette oma CV. Uuenda oma töökogemused, oskused, läbitud kursused-koolitused, keeleoskus ja kontaktandmed. Kontrolli üle, et ei esineks kirjavigu - eriti näiteks meiliaadressis.
  • Loe väga hoolikalt läbi kogu töökuulutus. Pane tähele, mis on nõudmised kandidaadile, milline on töö iseloom ning kuidas peab kandideerima. Kui sisetunne töö osas on hea, siis kandideeri.
  • Kandideerides lähtu täpselt nendest juhistest, mis kuulutuses on toodud. Kui sind suunatakse ettevõtte veebilehele vormi täitma, siis täida selles kõik lahtrid ja veendu, et vorm läks kenasti läbi. Kui pead esitama oma CV meili teel, siis tee seda. Kui kandideerimine käib läbi tööportaali, pea sellest kinni.
  • Uuri natuke lähemalt ettevõtte tausta. Millega firma tegeleb? Kes on meeskonnas? Kas ettevõtte veebileht või sotsiaalmeedia sisu kõnetavad sind?
  • Enese esile tõstmiseks võid alati anda endast natuke rohkem, kui palutud oli. Näiteks, lisada CV-le mõne soovitaja kontakt; panna CV-ga kaasa motivatsioonikiri või tehtud tööde portfoolio; anda mõni selle ettevõtte ja rolliga seonduv soovitus.
  • Küsi julgelt nõu vilunumalt tuttavalt või isegi professionaalidelt. Kui närveerid enne tööintervjuud, mängi see sõbra või asjatundjaga rollimänguna läbi.

Kui soovid alustada ettevõtlusega...

Laura usub, et ettevõtjatel on suurepäraseid võimalusi ühiskonna teenimiseks.

Näiteks saavad nad töötajatele pakkuda arendavat ja toetavat keskkonda, kus töötaja saab maksimaalselt avastada ja rakendada oma loomuomaseid andeid. Meeskonna kaudu pakub ettevõtja oma tiimile ka uusi tutvusi ja sõpru. Ühiskonnale saab ettevõtja pakkuda uusi lahendusi erinevate murede lahendamiseks - olgu see siis kvaliteetse teenuse, toote või info abil. Ka riigile on ettevõtjad kasulikud, kuna loovad töökohti, elavdavad majandust, täidavad riigikassat maksudega ning aitavad tõsta riigi innovatiivsust, meelitada ligi investeeringuid ning talente ka välismaalt.


Kui sa alles mõtled ettevõtlusele ja pole päris kindel, kas soovid sellele pühenduda, ei pea Laura sõnul ilmtingimata hüppama pea ees külma vette. Alustada võib ka väikeste sammudega enda põhitöö kõrvalt, et koguda omas tempos teadmisi, kogemusi ja kontakte. See nõuab muidugi omajagu pingutust, aga kui eesmärk on selge, on absoluutselt kõik võimalik.

Vaikselt tegutsemine aitab ka hirmude vastu – nii saad ettevõtlust sammu kaupa proovida ja katsetada.  Võib-olla avastad poolel teel, et sinu esialgne eriala sulle ei sobigi. Tegutsedes lood endale igal juhul uusi võimalusi ja tutvusi.

Raamatusoovitused ettevõtlushuvilistele:

·      Marie Forleo „Kõik on väljamõeldav“

·      Michael E Gerber „Ettevõtlusmüüt“

·      Mark Horstman „Tõhus juht“