VIDEO! Nõuandeid, kuidas teadvustada oma varjukülgi

Maria Baydar
Maria Baydar — FOTO: Virko Veskoja

Coach, koolitaja ja motivatsioonikõneleja Maria Baydar esitles hiljuti enda uut raamatut „Enesekasutusjuhend“, mis juhendab inimesi nende eluteel tekkivate kogemuste, füüsiliste ja emotsionaalsete raskuste kaudu. Raamatus käsitletakse ka inimeste varjukülgede teadvustamist ja valgustamist.

Mis on varjukülg?

Maria selgitab, et varjukülg on selline osa eksistentsist (mitte ainult inimlikust eksistentsist, vaid kõik meie ümber), mida inimene tajub negatiivse, raske, ebameeldiva, kahjustava ja/või hävitavana.

Inimese varjuolemus on see osa, mida oleme õppinud eitama ja ignoreerima, sest see on liiga ebameeldiv, valus, väljakannatamatu, piinlik, häbiväärne jne. Inimese varjus peituvad kõik allasurutud emotsioonid, ihad, tabud, häbi, viha, kadedus, raev, fetišid, paanilised vajadused, hirmud ning muud ebameeldivad ja rasked emotsioonid, millega on keeruline toime tulla nii iseendal kui ka ümbritsevatel inimestel.

Varjukülg – see on salapärane aspekt igaühes, millest ei räägita, ometigi puutume sellega kokku kõikjal, kuna igal olukorral, sündmusel, inimesel maailmas on valguse ja varju avaldumise aspekt.

Soovitused varjukülje teadvustamiseks ja peegeldumise seadus

Hakka teadlikult iga päev jälgima oma varju avaldumist. Esimene samm on varju teadvustada ja tunnistada. Selleks pane kirja kõik olukorrad, mis sind ärritavad või endast välja viivad. Tee seda võimalikult põhjalikult, kirjutades lahti kogu olukord, et saaksid raamatu “Enesekasutusjuhend” varju potentsiaali peatükis toodud harjutusega edukalt edasi minna ja hakata leidma oma varju väge.

Peegeldumise seadus oma varjukülje mõistmiseks

  • Üks väga suur õppetund, mida meie vari meile õpetab: igal pool me seisame silmitsi vaid iseendaga.
  • Sellest hetkest, kui võtad vastutuse iseenda heaolu ja õnnelikkuse eest igal hetkel, mitte ainult suures plaanis, vaid täna, kohe ja nüüd, muutub kõik. Sa ei saa suures plaanis oma elu juhtida, kui sa ei juhi end täna, siin ja praegu.
  • See tähendab, et tunnetuslikult elad küsimuse järgi: kuidas ma saan täna, kohe ja praegu muuta enda elu ja enesetunnet paremaks?
  • Kõige suurem aare on peidetud meie sisse – s.o mõistmine, et inimene ise loob oma elukogemuse! Kuid selleks, et seda teha, peame esmalt mõistma, et loomine käib seestpoolt väljapoole.
  • See, kuidas teised inimesed kohtlevad meid, näitab meile, kuidas me kohtleme iseennast.
  • Väline maailm peegeldab nii meie valguse- kui ka varjupoolt.