VIDEO! TIIT TROFIMOV: inimesed muutuvad õnnetuks, kui endas tunded alla suruvad

Tiit Trofimov
Tiit Trofimov — FOTO: Gerly Sepp

Enesearengu teejuht Tiit Trofimov usub, et inimesed muutuvad õnnetuks, kui endas tunded alla suruvad ja need omakorda kehas üle kuhjuvad. Selle tagajärjel läheb keha ja närvisüsteem pingesse ja meel on kogu aeg aktiivne, rääkides peas miljon lugu päevas, mis on paraku enamasti ka negatiivsed. See kõik tekitab tunde, et pole lahendust, valgust ega väljapääsu.

Tiit annab nõu, mis võib aidata, et mitte olla õnnetu ja saada õnnelikuks.

Väljastpoolt lahendust tulla ei saa, endaga peab ise töötama

Tihti arvavad inimesed, et lahendused on välised – uhkem auto, suurem maja, ilusam naine, parem töö, suurem palk. See jada on lõputu. „Arvan, et suurem osa inimesi on sellega nõus, et ka parema töökohaga ja uhkema autoga võib sisemiselt olla õnnetu,“ ütleb ta ja lisab, et rahulolu ei teki enne, kui lahendad ära ja võtad vastu oma tunded.

Tihti üritatakse  viia fookust sellele, et abi tuleb väljastpoolt – et mingi tablett, arst, selgeltnägija või terapeut lahendab inimese eest asjad ära. Tiit tõdeb, et need võivad küll olla sillaks tunneteni jõudmiseni, aga ei ole ise lahendus.

Samas on inimloomus selline, et tahaks, et talle antaks võti ja tehtaks ka uks lahti. Nii see Tiidu sõnul kahjuks ei toimi.

Kuidas olla õnnelik?

Tiit rõhutab, et lahendus on ise oma teadlikkusega kõik läbi teha. Kehapõhiselt, mitte mõistusepõhiselt.

Oma tunnetega peab tegelema Tiidu sõnul kogu aeg. Eneseareng on igapäevase elu osa nagu sööminegi. „Peab treenima, treenima ja treenima hoidma fookust kehas. Kui sa oled kehaga kontaktis, ei lähe su mõistus ja meel nii aktiivseks,“ ütleb ta. Kui see ära lahendada, suur koormus juba kaob.

Ta soovitab hoida pidevalt fookust tunnetel, harjutada tundeid avama, vastu võtma, kogema ning hoida fookus kehas, sest hea kontakt kehaga hoiab sind vormis ja tervena ega lase sul end üle koormata. Nii märkad, kui lähed iseendas üle piiride. See viib rõõmu, kergusesse, tänutundesse, sest tuleb puhtast kohast.

Oluline on hingata!

Kui inimene tunneb end õnnetuna, on esimene samm õnnelikuks saamise suunas Tiidu sõnul hingamine. Tuua fookus hingamisele ja õppida uuesti hingama. Läbi selle hoiad end oma kehas ja märkama, kus on tegelikud põhjused. Nähtavaks tuleb, mida sa endas alla surud.

Abiks on ka kehalised praktikad nagu lõdvestus. Hingamine hakkab sind lõdvestama ja lõdvestus avama.

Tiit rõhutab, et nende asjade praktiseerimisel on oluline järjepidevus, et sa oleksid iseendale vaatlejaks. Et märkaksid, millal vihastad. Näiteks märkaksid murdosa sekundist enne vihastamist. Mis sind vihastas? Võibolla kellegi jutt, mingi olukorra peale mõtlemine.