Kuidas palka juurde küsida?

8 kommentaari

\"imageManager_194856\"Suurem osa meist pole oma senise palgaga rahul. Tihtipeale on see ka töölt lahkumise põhjuseks. Kui aga muud tingimused sobivad, siis tasuks igal juhul minna palka juurde küsima. Kuidas seda teha?

\"imageManager_194856\"Suurem osa meist pole oma senise palgaga rahul. Tihtipeale on see ka töölt lahkumise põhjuseks. Kui aga muud tingimused sobivad, siis tasuks igal juhul minna palka juurde küsima. Kuidas seda teha?
 
Miks? Kas?
Esmalt tuleks mõelda, miks palgakõrgendust soovitakse. Selge on see, et mida suurem palk, seda lahedam on elada. Võimalik aga, et palgatõusu soov on vaid Teie enda väljamõeldud suitsukate töökoha mittemeeldimisele. Veel tuleks enda jaoks võimalikult objektiivselt tunnistada, kas olete üldse palgatõusu väärt. Uuurige, kui palju saavad palka mujal firmades Teie ametikohal olevad isikud. Hea koht selleks on CV-Online palgauuringu rubiik. Proovige ka teada saada kui palju makstakse Teie ettevõttes töötavatele teistele isikutele. Eriti just Teie tasandi töölistele.

\"imageManager_194860\"Tuletage meelde, kui kaua olete üldse ettevõttes tööd teinud. Kas on õige aeg küsida palgatõusu või tuleks veel natukene oodata. Kui katseajast on möödas vaid mõned kuud, siis suure tõenäosusega ei ole hetkel veel hea aeg. Enne peaks näitama tulemusi ja pisut lojaalsust, mille najal võiks raha juurde küsida.
Enne palgatõusu küsima minnes tuleks enda jaoks selgeks teha, kas oled selleks valmis. Ilmselt nõuaks palgatõusu saamine ka rohkem igapäevast pingutust tööl. Ülemus teab, et oled saanud palgatõusu ja seega ootab Sinult enamat. Minevikus tehtud pingutused palgatusu hetkest tavaliselt enam ei mõju. Kas Sul on selleks kõigeks jõudu?

Kui palju?
Samuti tuleks välja mõelda summa, mida tahate juurde küsida. See on vältimatu küsimus, mida Teilt läbirääkimiste ajal kindlasti teada soovitakse. Igal inimesel on see kindlasti individuaalne ja sõltub paljugi ajast, kaua Te antud ettevõttes olete tööd teinud, oma senisest panusest firmasse jms. Pole mõtet tööandjalt küsida, palju ta Teile ise juurde annaks. Vastus ongi Teie hetkeseis!

\"imageManager_194861\"Kuidas?
Valehäbist aitab ära hoida suhtumine, et Te ei lähe raha kerjama vaid osutate firmale teenust. Andke mõista, et olete tõsiseltvõetav partner. Jätke meelde, et tegemist on siiski äriga. Seega pole mõtet viriseda oma rahalistest raskustest. Võimalik, et inimesel, kellega räägite, tekib kaastunne, kuid temast kõrgematel inimestel vaevalt. Väikefirmades selline ülemusteahel puudub, kuid ka sellisel juhul ei tasuks juttu teha oma raskest elust. Ülemus teab niigi palju Te teenite! Pigem tasuks välja tuua oma plussid. Katsu selgeks teha kui tubli Sa oled ning rääkige kui palju on Teil alates viimasest palgatõusust tööülesandeid juurde tulnud. Siin tuleb olla ettevaaltik. Jutt ei tohiks kõlada ähvardava ega süüdistavana. Te peate endale selgeks tegema, et asendamatuid inimesi ei ole olemas. Samuti võiksite ka ülemusele mõista anda, kui palju Te oma tööd naudite.


Teie võimalikud plussid võivad olla:
• Kohustuste ja vastutuse hulga kasvamine võrreldes viimatise palgatõusuga.
• Olete lõpetanud vahepeal mõne kooli või läbinud kvalifikatsiooni tõstva kursuse.
• Olete osa võtnud või juhtinud olulisi projekte.
• Aitate firmal kulusid kokku hoida ja/või kasumit tõsta.
• Olete õpetanud uusi töötajaid, kuigi see pole Teie otsene tööülesanne.
Kõige olulisem argument oma palgatõusu kohta proovige alati jätta kõige viimaseks. Vestluse ülesehitusest sõltub paljuski lõppotsus. Proovige vestlust juhtida. Pange tähele millega jutuajamist alustate, millele pöörate tähelepanu ja kuidas lõpetate. Läbirääkimised ei tohiks lõppeda enne kui Te ei ole saanud vastust oma küsimustele: kui palka tõstetakse, siis millisest kuupäevast, kui ei tõsteta, siis kas tulevikus on sellele lootust ja kui, siis millal ning mida peaks selleks tegema.
Julget pealehakkamist!

Teele Teder
teele@buduaar.ee