Vihjeid tööotsijale

{:303817 width=120 height=94 align=right}Kas poleks lihtne, kui elu oleks paigas ja kõigil oleks hea töökoht olemas, millega nad oleks 100% rahul ning ei vahetaks oma tööd millegi vastu? Ma arvan, et selliseid inimesi on nii umbes… 5%? Ja ega rahulolematus polegi halb, see on stiimul pürgimaks kõrgemale ja kaugemale, et saavutada enamat. 

{:303817 width=120 height=94 align=right}
Kas poleks lihtne, kui elu oleks paigas ja kõigil oleks hea töökoht olemas, millega nad oleks 100% rahul ning ei vahetaks oma tööd millegi vastu? Ma arvan, et selliseid inimesi on nii umbes… 5%? Ja ega rahulolematus polegi halb, see on stiimul pürgimaks kõrgemale ja kaugemale, et saavutada enamat.
 
Rahulolematus viib elu edasi. Kuid edasipürgimine näiteks paremate töökohtade poole ei ole sugugi lihtne. Iga päev, viies läbi töövestluseid, näen sarnaseid tüüpvigu, mida tehakse seoses tööotsingute ja töövestlusega. Otsustasin meie lugejatele anda mõningaid vihjeid, kuidas olla edukas tööotsingutel.

Kust tuleks otsida? Ei tasuks tõtata kohe esimesele töökuulutusele vastama, mis vähegi ahvatleva nimega reklaamitud. Tehke kindlaks, mis firmaga on tegu, millised on töötingimused ja ülesanded. Hea, kui olete juba eelnevalt firmast kuulnud ja on teada, et tööd pakkuv firma ei ole nii öelda kiiresti-kaduja-tüüp, kes hiljem palgad maksmata jätab. Kõige kindlam on leida tööd lähedaste kaudu, nii et ärge kartke küsida, kas mõnel onul või perekonnatuttaval on teie jaoks tööd. Võite üllatuda, kui kiiresti see inimene teile töökoha leiab. Ärge unustage arutada läbi iga otsust oma pere ja lähedastega.

{:303816 width=120 height=180 align=left}Mida saab välja lugeda töökuulutusest? Pange tähele, kui kaua on töökuulutus üleval olnud ja kui kaua on võimalik kandideerida. Sellest saab välja lugeda, kui meeleheitlikult tööandjad töötajat üritavad leida. Kui töökuulutus on sisestatud üle kahe nädala tagasi ja endiselt kehtib, on kolm võimalust: firma toodang on nii mahukas, et pidevalt on uusi töötajaid juurde vaja; firma töötingimused on nii kehvad ja töö nii raske, et ükski töötaja ei suuda seal üle paari päeva vastu pidada; tööandjad on väga nõudlikud ning kaalutakse pikka aega, enne kui otsus langetatakse – soovitav kandideerida siis, kui olete kindel, et saaksite tööga suurepäraselt hakkama ja töökoht sobib teile nagu rusikas silmaauku. Kui töökuulutus on sisestatud alla kahe nädala tagasi ja kehtib vaid kaks nädalat, on kaks võimalust: firmal on soovitud töötajat nii kiiresti vaja, et võetakse tööle kasvõi esimene enam-vähem sobiv kandidaat – hea võimalus tööotsijale, kes oma töökogemuste juures eriti head ja tasuvat kohta ei saaks; pakutav töökoht on nii nõutud, et kui tööandjad hoiaksid kuulutust üleval rohkem kui kaks nädalat, oleksid nad kuu aega ülekoormatud telefonikõnedest ja nii hõivatud töövestlustega, et peaksid juba iseenda töökohale hakkama asendajat otsima – kui olete huvitatud, tuleb olla kiire, töökohale pädev ja helistada nii kaua, kuni töö-pakkujad ei näe muud võimalust teie kõnedest kõrvale viilida kui teid töövestlusele kutsuda (viimase jaoks peaksite sellisel juhul olema tavapärasest rohkem ette valmistunud).

Mida ei tohiks teha? Esimene viga, mida paljud tööotsijad tihtipeale teevad, on küsimused palga kohta enne, kui tööandja on teist soovitud ülevaate saanud ning andnud järje teie kätte, et saaksite küsimusi esitada. Kui töövestluse läbiviija on piisavalt kogenud, mainib ta palga suurust juba ise koos muu töö kohta käivate teavetega. Palga suurus huvitab meid kõiki, kuid kui esimese asjana näidata liigset huvi üles palganumbri vastu, on üsna tõenäoline, et teie vestlus selle tööandjaga jääb viimaseks. Tööandjale jääb mulje, et ainus põhjus, miks töökohale kandideerisite on palga suurus, kuid tööst endast te huvitatud ei ole ja seetõttu ei ole firmal teilt oodata ka erilist tööle pühendumist. Kõige olulisem on näidata üles huvi pakutud töökoha vastu, näidata, et olete igati valmis meeskonnatööks ja pädev lahendama erinevaid üleskerkivaid probleeme. Vastupidavus ja töötahe on need omadused, mis viivad meid sihile.

Kuidas läbida edukalt töövestlust? Töökuulutustes sisalduv informatsioon töötajalt nõutavate oskuste ja omaduste kohta pole seal ilu pärast. Lugege hoolikalt kuulutus enne töövestlust läbi ja pange eriti tähele neid punkte, milles olete kõige pädevamad, sest need on punktid, millele peate töövestlusel keskenduma ja näitama tööandjale oma sobivust antud töökohale. Sellest pole lugu, kui jääb mõnest nõutavast oskusest veidi väheseks, näiteks olete töökas, kuid mitte eriti sõnaosav. Täiuslikku kandidaati on tööandjal peaaegu võimatu leida ja see suurendab teie võimalusi osutuda valituks soovitud töökohal. Igal tööandjal on hea meel näha enda ees enesekindlat, rõõmsameelset ja hoolitsetud välimusega inimest, keda saab usaldada. Peamine on jääda iseendaks, mitte sattuda paanikasse kui mõnele küsimusele vastust ei tea ning anda täpseid, hästi sõnastatud vastuseid. ”Ei” ja ”Jah” vastused ei anna tööandjale teist kuigi ülevaatlikku pilti, kuna tema ülesandeks on ära tunda, missuguse inimesega on tegu. Need viisteist minutit või rohkem, mis teile antakse, kasutage ära nii targasti kui saate. See on teie võimalus näidata, et olete just õige inimene soovitud töökohale ja ärge jätke kasutamata ühtegi võimalust end heast küljest näidata. Aga ärge unustage: valel on lühikesed jalad ja kiidukuked ei meeldi kellelegi! Tagasihoidlikkus on voorus.

Karen Runthal