Reklaam sulgub sekundi pärast

Oprah: Kõik me armastame tema telesaateid, aga kes ta on?

Uue aasta alguses 55-aastaseks saav Oprah Winfrey on üks maailma mõjukamaid ja edukamaid telesaatejuhte. Tema  talk show`d näeb igal argipäeval ka  Eestis  Kanal11-s. Häbeliku raadioreporteri ja uudistelugejana alustanud mustale naisele kuulub praegu terve meediaimpeerium, mis hõlmab temanimelist tele- ja raadiosaadet ning kaht ajakirja. 2009. aastal peaks hakkama tegutsema telekanal Oprah Winfrey Network ehk OWN.  Oprah on võitnud üle 40 Emmy teleauhinna.

Uue aasta alguses 55-aastaseks saav Oprah Winfrey on üks maailma mõjukamaid ja edukamaid telesaatejuhte. Tema  talk show`d näeb igal argipäeval ka  Eestis  Kanal11-s. Häbeliku raadioreporteri ja uudistelugejana alustanud mustale naisele kuulub praegu terve meediaimpeerium, mis hõlmab temanimelist tele- ja raadiosaadet ning kaht ajakirja. 2009. aastal peaks hakkama tegutsema telekanal Oprah Winfrey Network ehk OWN.  Oprah on võitnud üle 40 Emmy teleauhinna.

Eelmisel aastal teenis Winfrey umbes 260 miljonit dollarit. Tema vara “turuväärtuseks” hindab ajakiri Forbes 2,5 miljardit dollarit ehk 26,5 miljardit krooni.   Rikas naine on nõus heldesti ka oma raha jagama- Winfrey annetab igal aastal umbes 50 miljonit dollarit, rääkimata endanimelise Inglite Võrgustiku kaudu kokkukorjatud rahast. Eelmisel jaanuaril avati Lõuna-Aafrikas Winfrey raha eest tüdrukutele mõeldud akadeemia, mida paraku varjutab praegu kohtusse jõudnud pedofiiliajuhtum.

Täiuslikumat tuhkatriinulugu USA televisiooni ajaloost ei leia. Oprah Winfrey kandis esimest korda kingi kuueaastaselt. 32-aastaselt oli ta miljonär ning produktsioonifirma omanik.
Baltimore’i kohaliku telekanali viletsavõitu uudisteankru tõeline talent tuli välja siis, kui ta suunati uuele ametipostile, hommikuse jutusaate üheks juhiks. Rääkida Oprah oskas. Juba vallandamist kartnud noor naine taipas ruttu, et ekraanil säramiseks tuleb tal olla lihtsalt Oprah Winfrey, ning peagi mõistsid seda ka publik ja produtsendid. Alates hetkest, mil “Oprah Winfrey sõud” hakati 1984. aastal üle riigi näitama, kulus vaid paar nädalat, et see jõuaks telesaadete vaadatavuse edetabeli tippu.

Hoolimata saate uskumatust menust näib seda olevat üllatavalt kerge seletada. Temperamentne saatejuht ei hoia tundeid vaka all ja võib vabalt otse-eetris nutma puhkeda. Vaatajad, kellest enamik on naised, jumaldavad viisi, kuidas Oprah ennast saates käsitletavate teemadega seob – olgu siis juttu pereprobleemidest, psüholoogiast või  seksinippidest.

Winfrey sümpaatiates ja antipaatiates pole kunagi kahtlust. See tähendab, et saatejuhi heakskiidu saanud persoonidel pole vaja teravaid küsimusi karta. Teisest küljest teeb just Oprah’ empaatiline lähenemine külaliste ja stuudiopubliku liikmete keelepaelad tihti nii lahti, et nood lobisevad välja asju, mida poleks varem ka väljaspool eetrit söandanud rääkida.

Winfrey muutis massimeediat, luues jutusaatele formaadi, mis meenutab laiendatud pihitooli või tugigrupi koosolekut. Seejuures ei jää saate matroon võlgu, vaid näitab ise väärikat eeskuju. Pole kahtlust, et tema enda pihtimused, puudutagu need lapsena kogetud kuritarvitamist või võitlust ülekaalulisusega, on aidanud vaatajate lojaalsust süvendada. Ustavalt helendava ekraani ees istuvad koduperenaine ja suurlinna moegei usuvad, et nad teavad oma Oprah’st kõike, ning see, mida nad teavad, meeldib neile.

Tegu peab olema saatuse irooniaga, sest just pedofiiliavastane võitlus on üks põhilisi ühiskondlikke ristiretki, mille Winfrey on enda õlule võtnud. Bill Clintoni 1993. aastal allkirjastatud lastekaitseseadus, mille alusel loodi pedofiilide andmebaas, sai algtõuke tele-eetris ühelt tema saatekülaliselt ning meedia nimetas selle “Oprah’ eelnõuks”.
Samuti mõjub vastuoluliselt asjaolu, et kõige enam vaatajaid – sada miljonit, taas üks teleajaloo rekordeid – meelitas Winfrey jutusaade telerite ette 1993. aastal, mil saatejuht külastas Michael Jacksonit, keda ahistamissüüdistused hiljem visalt jälitasid.
Mõistagi on Winfrey saatega seoses aeg-ajalt skandaale tekkinud. Näiteks kinkis Oprah, kes enda sõnul tegi juba oma karjääri alguses kursusekaaslastele süütunde leevendamiseks välja pitsalõike, oma saate 19. hooaja esimeses osas igale stuudiokülalisele Pontiaci sedaani. Tõsi, 276 kingitud sõidukit tulid sedapuhku küll autofirma General Motors, mitte saatejuhi taskust. Ekstravagantse kingi asjaolude vastu tundis aga huvi maksuamet.

Teine juhtum oli märksa humoorikam ning illustreerib kenasti mõjuvõimu, mida Winfreyle omistatakse. Kuigi ka Ühendriikide turgu reguleerib pakkumise ja nõudluse suhe, võib nõudlus omakorda sõltuda sellest, kas ja mida Oprah mingi toote kohta ütleb. Sel juhul ütles saatejuht hullulehmatõbe käsitlenud saatelõigu järel rõhuga: “Mina igatahes küll enam ühtki hamburgerit ei söö!”
Süüdistust, et Winfrey käib oma populaarsusega vastutustundetult ümber, tõstetakse üsna sageli. Fakt, et saate rubriigis “Oprah’ lemmikasjad” reklaamitavad tooted saavad silmapilkselt tõmbenumbriks, häirib küll peamiselt õnnelike tootjate konkurente.
Soov, et Winfrey võtaks ühiskondlikel teemadel vähem sõna, on märksa suurem, eriti poliitilise spektri parempoolses osas, kes süüdistab saadet “liberaalses kallutatuses”. Mustanahalise naisena esindab Winfrey kahte traditsiooniliselt allasurutud inimrühma, ja on väidetud, et ta oli üks neist, kes palgati Chicago telejaama n-ö näidiseksemplariks pärast 1970-ndate alguse rassirahutusi.

Vähemuste eest Winfrey tõepoolest võidelda ei karda. 1980-ndatel külastas ta oma saatega HIV-paranoias tõmblevat Lääne-Virginia väikelinna, mis üritas üht oma aidsihaiget elanikku täielikult isoleerida. “Kus on teie kristlik ligimesearmastus?” torkas Winfrey kohalikku stuudiopublikut.
Homoabielusid käsitlenud saate ajal teatas üks publikuliikmeid, et tal on kõrini sellest, et homod oma sättumusega eputavad. Winfrey kuulutas, et temal on pigem kõrini nendest heteroseksuaalsetest meestest, kes lapsi vägistavad. Oprah osales aktiivselt ka USA hiljutisel presidendivalimisel toetades tuliselt Obama kandidatuuri- arvestades tõmmu naise mõju Ameerikas võiks öelda, et väga paljud hääled tulid Obamale just täna Oprah`toetusele.

Oprah’ saate oluliseks osaks on tema raamatuklubi, milles reklaamitavad teosed saavad silmapilkselt bestselleriks. Winfrey sõnul pani tema karjäärile tegeliku aluse teda lugema õpetanud vanaema (1950-ndate Mississippi kolkas kasvanud neegriplikale polnud see oskus nii enesestmõistetav, kui võiks arvata) ning lugemine on tema lemmiktegevus. Ühendriikide koduperenaised eelistavad küll televisiooni, ent Oprah’ eeskujul on nad nõus lugema ka raamatuid.

“Kas teie tahaksite, et te teismeline tütar sõbruneks 51-aastase vallalise naisega, kes räägiks temaga seksist, homoseksuaalsusest, new age’ist, ilmalikest filmidest, raamatutest ja sellest, et Jumala juurde viib rohkem kui üks tee?” küsib üks ahastav lapsevanem retooriliselt.
Võiks arvata, et Winfrey on saavutanud kõik, mida tema alal teha annab, ent 54-aastane naine ei kavatsegi loorberitele pidama jääda. Enda sõnul 14–16 tundi päevas töötav Winfrey armastab lõõgastuda mullivanni, kahe kokkerspanjeli ja raamatute seltsis.
Tema pikaajaline partner Stedman Graham on konsultatsiooniärimees, kellega Winfrey oleks 1992. aastal peaaegu abiellunud. Pulmad siiski tühistati.

 

Vaata Oprah show`d argipäeviti kell 20.10 Kanal 11-s.