Ema toiduvalik mõjutab lapse lõhnameelt ja eelistusi

Raseda naise toiduvalik mõjutab lapse lõhnataju teket ja ka seda, mida lapsele tulevikus süüa ning juua meeldib, vahendab Iltalehti.

Raseda naise toiduvalik mõjutab lapse lõhnataju teket ja ka seda, mida lapsele tulevikus süüa ning juua meeldib, vahendab Iltalehti.

”Kui rase joob alkoholi, võib ka laps tulevikus tunda tõmmet alkoholi joomise suunas. Arenev loode ”eeldab”, et mis toitu ta ema poolt ka ei saaks, see on ohutu. Kui ema sööb tervislikult, eelistab ka tema laps tervislikku sööki,” sõnas Colorado ülikooli teadlane Josephine Todrank.

Uurimisrühma poolt läbiviidud uuringust hiirte peal ilmnes, et järglaste haistmismeel sõltub ema toiduvalikust ja ta õpetab poegi eelistama samu lõhnu. Teadlased avastasid ka olulisi muutusi aju lõhnaelundis.

Teadlaste meelest on uuringu tulemused väga olulised tervisekaitse seisukohalt.

”Eelistuste ja toidu tarbimise tagamaid mõista on ilmselgelt oluline selleks, et suudaksime kavandada strateegiaid imikute, laste ja täiskasvanute tervise parandamiseks,” ütles teadlane Diego Restrepo.

Imetajate arengus on palju sarnasusi inimeste omaga, seega dr. Todranki sõnade kohaselt ei ole põhjust kahelda, et tulemused käivad ka inimeste kohta.

”Lapseootel ema toidu- ja joogivalikul on pikaajaline mõju – hea või siis halb – tema lapse meelte anatoomiale, samuti lapse lõhnamälule ja eelistustele,” sõnas dr. Todrank.

 

Anneli Allikas-Parv