Kas sugulased võivad suhte ära rikkuda?

Kas sugulased võivad suhte ära rikkuda?

Suhtes ei looda sidet mitte ainult kallimaga, vaid ka kõikide tema sugulastega.

Suhtes ei looda sidet mitte ainult kallimaga, vaid ka kõikide tema sugulastega.

Ideaalsel juhul rikastavad partneri sugulased elu, kuid pere võib suhtesse ka probleeme kaasa tuua. Vastuolusid tekitavad näiteks erinevaid hoiakud häirivatesse sugulastesse.

Suhte suurimad probleemid puudutavad enamjaolt kultuuri, kommunikatsiooni ja seksi. Kuid oma probleeme toovad kaasa ka sugulaste ja paarikeste omavaheline suhtlus ja sellega seonduvad probleemid.

”On väga tüüpiline, et sugulased põhjustavad suhtes probleeme. Uue suguvõsaga kohandumine tuleb lõpuks ette igas suhtes,” sõnas psühhoterapeut Heli Vaaranen.

Kahe pere kultuuri ja traditsioonide ühendamine võib kujuneda väga raskeks ja ei saa eeldada, et kahte erinevat lähtekohta omava inimese harjumused sulavad sujuvalt üheks. Probleeme võivad tuua ka täiesti igapäevased asjad, nagu näiteks mida keegi süüa soovib ja millest omavahel rääkima peab.

Kui partneri perel on suhtes väga domineeriv roll, võib suhe üsna kiiresti muutuda sugulaste tõugata-lükata, selle asemel, et paar saaks ise oma reeglid paika panna.

Imeline kohutav ämm

Kõige keerulisem on tavaliselt minia ja ämma omavaheline suhe.

”Kui kaks naist armastavad sama meest, on probleemid kerged tekkima. Ema võib tunda, et kaotab oma poja teisele naisele ning võib seetõttu käituda pealetükkivalt või liiga kaitsvalt. Tuleb siiski meeles pidada, et ka häid suhteid on palju,” märkis Vaaranen.

Kui ämma ja minia suhe on problemaatiline, suunatakse süüdistav näpp tihti ämma suunas. Sageli peitub põhjus siiski mehes ja asjaolus, et ta ei oska omavahel ühendada lapsepõlvekodu ja uut suhet. Suhtele pühendumine tähendab vaimset lahtiütlemist lapsepõlvekodust ja ema seelikusabast.

Mida konkreetsem on mees, seda selgemad on ka rollid tema ema ja armastatu vahel.

Kuigi olukord on mehele raske, on ta võimeline oma käitumisega ennetama minia ja ämma omavahelisi probleeme. Lahtiütlemisprotsess võtab aega. Kuigi see võib kannatuse proovile panna, tuleb meeles pidada, et partneri toetus on väga oluline.

Pealetükkiv käitumine võib olla ajendatud soovist aidata

Osapoolte erinev lähenemine pealetükkivatesse sugulastesse võib probleeme tekitada. Üks pool on ehk pealetükkivate sugulastega harjunud ja ei pea nende käitumist häirivaks. Mida sellises olukorras teha?

”Olukorrad on erinevad, kuid pidage meeles, et solvavat käitumist ei pea aksepteerima, isegi mitte lähedase sugulase poolt. Sageli alles uue perega kohanev partner elab sellised olukorrad tõsisemalt ja sügavamalt üle. Probleemi lahendamiseks piisab tihti ka sellest, et teda kuulatakse ja mõistetakse,” ütles Vaaranen.

Kallima sugulasi on lihtne alusetult süüdistada, unustades seejuures taktitundeliselt käituda. Tihti võib ka partner sugulaste ees nõutu olla ja ega suguvõsa ise valida saa. Kallimaga võib rääkida pealetükkivatele sugulastele piiride seadmisest.

Pealetükkivate sugulaste käitumise taga võib peituda ka soov aidata, näiteks mure kuidas paar toime tuleb. Seetõttu ei tasu nende vastu kohe sõtta minna, vaid hoopis kõik koos maha istuda ja asjadest omavahel avameelselt rääkida.

 

Anneli Allikas-Parv