Kas temast saab armastav ja hoolitsev isa sinu lastele?

Kas temast saab armastav ja hoolitsev isa sinu lastele?

Kui sa ei otsi mitte ainult meest, kellega koos paigale jääda, vaid meest, kellega pere luua, siis vajad tema kohta tähtsat lisainfot. Selle olulise info võid saada mõne nädalaga mõnekuise käimise asemel, kui küsid ja pöörad tähelepanu järgnevale.  

Kui sa ei otsi mitte ainult meest, kellega koos paigale jääda, vaid meest, kellega pere luua, siis vajad tema kohta tähtsat lisainfot. Selle olulise info võid saada mõne nädalaga mõnekuise käimise asemel, kui küsid ja pöörad tähelepanu järgnevale.

1. Tema perekonna pärand

Võiksid uurida tema peresuhteid vanematega – eriti isaga. Kui ta näeb emas omaenda laste ema mudelt, siis peab ta isa käitumist eeskujulikuks, kuidas peab käituma perekonnapea.

Räägi temaga tema vanematekodust. Kui tihti ta oma vanematega räägib? Kui sageli ta neid külastab? See ütleb sulle, kui suureks prioriteediks ta perekonda üldiselt peab ning kui palju on tal eeldusi saada pereinimeseks. Püüa ka jälgida, mida ta teeb perekonnatüli puhul. Kas ta seab esiplaanile suhte või tunneb ärritust, et tema peale on langenud koorem? Kas ta võtab end töölt vabaks, et minna isa vaatama, kes on saanud südamerabanduse? Kui ema elus on suuri pingeid, siis kas ta jätab oma tegemised, et ema ära kuulata? Kui tähtsaks ta peab oma perekonda ja suguvõsas toimuvat?

Et pall veerema panna, küsi temalt: “Milline su isa on?” või “Mida sulle lapsena isaga koos teha meeldis?” Pane hoolega tähele, kuidas ta tajub oma isa (või kasuisa) rolli lapsevanemana. Kas tema aravates isa nautis lapsevanemaks olemise vastutust? Kas isa suhtus isadusse tõsiselt? See ütleb sulle, kas ta tahab saada lapsevanemaks ja kas ta peab isadust positiivseks, rõõmsaks kogemuseks.

Kas isa oli tema jaoks kogu aeg olemas, kas ta tundis oma laste saavutuste üle uhkust? Kui nii, siis võid ennustada, et sellest mehest saab laste isa. Ta viib lapsed jalgpalli ja etendusi vaatama. Ta on olemas siis, kui on aeg aidata kodutöödes või mängida tagaaias palli.

Kas tema isa oli agressiivne? domineeriv? kriitiline? Kas ta rakendas kehalist karistust? Vastus ütleb sulle, millist distsipliini mees tavaliselt rakendada kavatseb, kui asi puutub lastesse.

Kas isa sisendas temasse hirmu? austust? mõlemat? mitte kumbagi? Mehed tahavad, et oma lapsed neid austaksid. Nad tahavad, et neid kuuldaks ja nendega arvestataks. Kuidas ta seda saavutada kavatseb? Kas hirmutab nad kuulekaks, annab neile kui kangelane eeskuju või ostab nad meeleheaga ära?

Kas isa oli talle hea lapsevanema mudel? Sellel, kuidas ta oma isa lapsevanemana hindab, on vägagi palju tegemist sellega, kas ta kavatseb võtta isast kui rollimudelist eeskuju.

Pea meeles! Kui ta ei taha oma isa jälgedes käia, siis tahab ta luua uut rolli, mis on isa omaga teravas vastuolus. Kuid vastuvoolu minek eeldab suurt energiat ja ühist pingutust, seega pead endale teadvustama, et see võib olla tema jaoks raskem kui mõnele teisele, kes on kasvanud niisuguses kodus, mida tahaks täpselt järele teha.

 

2. Tema reaktsioonid

Vii ta restorani, kus on palju peresid ja lapsed teevad kära, et näha, kuidas ta suhtub lastesse. Või tutvusta teda mõnele sõbrannale, kellel on lapsed, et näha, kuidas ta nendega käitub. Kas ta hoiab eemale ja ärritub või läheb kaasa lapseliku süütuse ime ja rõõmuga, võta seda kui tõsist vihjet, kuidas ta suhtub lastesse üldiselt.

Pane tähele ka seda, kuidas ta kohtleb koduloomi. Kui tal on koer või kass, siis kas ta on vastutustundlik loomapidaja? Jälgi, kuidas ta sinu lemmikloomi kohtleb. Kas ta keeldub sinu koeraga jalutamast või kui nõustub, siis kas ta on kannatlik või tirib koera kaelarihmast.

 

3. Tema üldised mõtted lapsevanemaks olemisest

Esita talle küsimusi või tee vähemalt juttu olukordadest, mis pakuks vastuseid või järeldusi nende kohta, milline lapsevanem ta püüab olla.

* Kuidas peaks lapsevanem lapse väärkäitumise eest vastutama? See küsimus peaks põhinema konkreetsel sündmusel. Kas sa arvad, et vanemad peaksid vastutama oma laste jõhkruste eest? Pole tähtis, milline on tema seisukoht, sest algatatud vestlus ütleb sulle palju selle kohta, kui tähtsaks ta peab lapsevanema rolli lapse käitumises ja suhtumises.

* Kas sind on kunagi kiusatud? See on tähtis küsimus, sest näitab, kuidas ta suhtub laste probleemidesse üldiselt.

* Kuidas kohtled last, kes on iseendale viga teinud või on haige? Kas ta näitab üles karmi suhtumist või püüab olla igati hooliv? Vastus ütleb sulle, kas lapsed on enne teismeikka jõudmist lõplikult ära hellitatud, karmilt vaos hoitud või kuskil seal vahepeal.

Loomulikult pole siin õigeid ega valesid vastuseid. Tema vastused näitavad seda, missugust lapsevanemaks olemist ta imetleb ja järgida kavatseb. Sa ei saa teda üle kuulata, kuid teatud peenetundlikkust mängu pannes üllatud, kui palju oled teada saanud.

 

Allikas: P. McGraw “Love Smart”

 

Triin Tisler

Sarnased artiklid