Kui lahkub lähedane…

Matused muudavad meid tihti kohmetuks ja me ei tea kuidas seal käituda. Mis on lubatud, mis mitte, mis on viisakas, mis ebaviisakas. Hoolimata kurvastusest peaksime suutma matustega kaasnevaid formaalsusi ja kombeid järgida. Kui inimene sureb haiglas, siis teevad esmased toimingud haiglaõed. Kui
lähedane lahkub kodus, peavad tema pereliikmed surma fikseerima. /Tekst: Kadri Tulev/

Lahkumine

Kui inimene sureb haiglas, siis teevad esmased toimingud haiglaõed. Kui lähedane lahkub kodus, peavad tema pereliikmed surma fikseerima. Kohale tuleb kutsuda perearst või kiirabi, kes surma fikseeriks ning väljastaks surmatõendi.

Lahkunul tuleb sulgeda silmad ja lõua alla panna padi, et suu lahti ei vajuks. Enne keha täielikku kangestamist peaks lahkunu viimaseks teekonnaks ette valmistama ja teda pesema. Traditsiooniliselt pannakse surnule selga uus pesu ja parim kleit või ülikond. Pärast seda pannakse ta käed risti rinnale ja kaetakse ta valge linaga. Surmatõendi alusel väljastab perekonnaseisuasutus surmatunnistuse.

Lähedastele ja sõpradele teatamine

Lähedastele teatatakse surmast telefonitsi või telegrammiga. Niisama sõpradele võib saata kirjaliku teate. Lahkunu endisse töökohta võib teate edasi viia mõni omastest. Kindlasti tuleks panna lehtedesse surmakuulutus, sest ega kõiki inimesi jõua läbi helistada.

Kui koostad lehte surmateadet, ära pinguta kulunud fraasidega üle. Lühikesest teatest piisab. Surmakuulutusse pane kirja matusetalituse aeg ja koht.

Arvesta lahkunu soove

Matusekorraldusi tehes peaks arvestama lahkunu viimaseid soove. Kui ta on elu ajal öelnud, et ei taha tuhastamist, siis peaks sellest ka lähtuma. Matus peab olema väärikas. Kõige parem variant on võtta matust appi korraldama matusebüroo, kes sellise asjaga ju tegelebki! Tihti on lähedased nii murest murtud, et ei suuda matuste korraldamisele mõeldagi.

Et ei tuleks ootamatusi

Matusepäeva kava peab enne paika panema. Millal on matusetalitus? Kas pärast talitust minnakse lahkuni kodust läbi? Kas koduni sõidetakse autodega või käiakse jalgsi? Kui palju aega kulub kalmistul? Kus peetakse peied ja kui kaua need kestavad? Mis sööki peielauas pakkuda? Mis laule talitusel laulda?

Matus ise

Matusetalitusel on viimane võimalus kadunukesega hüvasti jätta. Matusetalitus on kas kiriklik või ilmalik. See oleneb lahkunu valikutest. Omastel tuleks kõik tseremooniaga seonduv enne endale selgeks teha. Need inimesed, kes on saanud matuseteate, aga ei saa talitusest mingil põhjusel osa võtta, peaksid saatma kaastundeavalduse.
Matusetalituse jaoks trükitakse laululehed, kus on sellised laulud, mida kõik saaksid kaasa laulda.
Meestuttavad peaksid olema lahkunud sõbra naisele matuste korraldamisel abiks.
Samuti peaks firma pakkuma oma lahkunud töötaja perekonnale matuste korraldamisel abi.


Kombed ja etikett

– Matustel minnakse kõigepealt ruumi sisenedes kirstu juurde, asetatakse sinna juurde pärg ja jäetakse kadunukesega hüvasti. Lilli ei panda puusärgi sisse.

– Siis minnakse kadunukese abikaasale kaastunnet avaldama. Kaastundeavalduse puhul ei pea pikalt vestlema, piisab ka ainult käepigistusest. Matustel pole viisakas ennast esitleda.

– Matustele ei hilineta ja kui sul on lapsed, hoia neid enda juures ja ära lase neil ringi joosta, see on ebaviisakas.

– Matustel kantakse ainult musti või tumedaid riideid, suvel on lubatud ka valge. Mehed on riietatud ülikonda ja tumedasse lipsu. Matustele ei sobi kirevad riided, teksad või spordijalatsid. Lapsi ei pea musta riietama, aga samas peaks riietus olema piisavalt tagasihoidlik.

– Matustele sobib viia kõiki lilli peale punaste rooside ja nelkide.

– Pärgade külge kinnitatakse valgeid, musti või lipuvärvi leinalinte, kus peal on kirjas järelhüüded.

– Matusetalitusel on omaksed kirstu peatsi poolt vaadatuna ees vasemal, paremal pool seisavad teised leinajad.

– Matuselised seisavad hauast aupaklikult kaugemal.

– Haua juurest ei lahkuta enne kui see on kinni kaetud, küünlad süüdatud ja kõik toimetused tehtud.

– Peielauas meenutatakse sõnavõttudega lahkunut kas enne sööki või magustoidu ajal.

– Kui teist möödub matuserong, siis seisatage hetkeks, härrasmees paljastab pea.
 
Kadri Tulev
kadri@buduaar.ee